Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České exportní fórum: Kam se řítí český export? Sledujeme debatu odborníků

Český vývoz balancuje mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími potížemi na nabídkové straně. Zpožďují se dodávky výrobního materiálu, některé suroviny jsou nedostupné, navíc roste jejich cena. O exportních výzvách budou budou dnes v Černínském paláci diskutovat zástupci exportérů, ekonomové i politici.

Ve středu odpoledne se uskuteční pátý ročník Českého exportního fóra. Kromě vedení Asociace exportérů na akci vystoupí ekonomové, guvernér České národní banky Jiří Rusnok, ale také vrcholní politici. Mluvit bude například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Vývoz v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostl o 13,2 procenta na 343,9 miliardy korun, dovoz stoupl o 30,1 procenta na 350,8 miliardy korun. Bilance zahraničního obchodu v šestém měsíci skončila po 12 měsících, kdy byla v přebytku, ve schodku 6,9 miliardy korun. V meziročním srovnání to byl o 40,9 miliardy korun horší výsledek.

České exportéry vedle zpožďujících se dodávek, nedostatku a vysokých cen surovin a materiálu trápí také nedostatek pracovníků. Přes všechny tyto komplikace se ale v následujících měsících očekává dvouciferný růst vývozu v průměru o 18 procent v meziročním srovnání.

Čína, akciové indexy

Richard Bechník: Asijské akcie zaostávají navzdory dobrým výsledkům firem

Stále více se rozevírají nůžky mezi akciovými trhy USA a Evropy na jedné straně a asijskými na té druhé. Zatímco americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely pondělní obchodování na nových rekordních maximech, asijské trhy za nimi stále více zaostávají,“ píše v komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.  

Přečíst článek

Architekti ze studia Snøhetta chtějí obnovit lázně ze 30. let minulého století.

Beton a ocel. V Norsku ožijí lázně ze 30. let minulého století

Mezinárodní architektonický ateliér Snøhetta chce oživit přístavní lázně Knubben postavené ve 30. letech minulého století. Projekt na rekonstrukci a dostavbu dnes již zavřených prostor věnuje městu Arendal před oslavami 300letého výročí. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

David Marek: Máme za sebou čtyři roky hrůz. Ten příští by už měl být klidnější

Přečíst článek
Doporučujeme