České firmy plánují nabírat více než v okolních zemích

Pandemie nepřinesla kýžené pročištění pracovního trhu. Firmy tak stále bojují s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Oproti loňsku se ale situace podle šéfů tuzemských společností mírně zlepšila.
Učebnice ekonomie hovoří jasně: krize přináší pokles volných pracovních míst, vyšší konkurenci na jejich obsazení a menší tlaky na růst mezd. Z tohoto pohledu se však pandemie v očekávanou krizi nepřetočila a na českém pracovním trhu je i nadále nestandardní situace, kdy je více volných míst než nezaměstnaných.
Podle údajů České bankovní asociace v červnu bylo dokonce o více než 82 tisíc více volných míst než žadatelů o práci. „Charakteristiky českého trhu práce se v čase příliš nemění a jeho nepružnost se i po pandemii dále zhoršuje,” uvedl Michal Skořepa z České spořitelny.
A potvrzuje to i firemní praxe. Podle údajů z průzkumu mezi řediteli českých firem CEO Survey 2021, kterou provedla poradenská společnost PwC, považuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců za jednu z klíčových hrozeb pro další rozvoj společnosti 71 procent ředitelů tuzemských firem. Jen mírný optimismus pak naznačuje, že se toto procento oproti loňskému roku snížilo hned o desetinu a že v globálním měřítku s hledáním pracovníků bojuje ještě více firem.
Lidí, kteří pracují za hranou zákona, je v Česku minimálně 214 tisíc, reálné odhady ovšem hovoří o více než půl milionu. Nejčastěji jde o zaměstnance v gastronomii, maloobchodu, stavebnictví ale i v IT, uvádí to studie projektu Neviditelní.
Za hranou zákona. V šedé ekonomice pracuje v Česku až půl milionu lidí
Money
Bude se nabírat
Apetit nabírat zaměstnance je mezi českými firmami větší než v okolních zemích. „Pandemie covid-19 zasáhla všechna odvětví, i přesto jsou ředitelé firem v oblasti zaměstnanosti optimističtí. Těch, kteří očekávají letos nárůst počtu zaměstnanců, je 56 procent, což je výrazně víc než v sousedním Německu. Naopak těch, kteří očekávají pokles počtu pracovníků, je pouhých osm procent. Naopak v Německu s tím počítá čtvrtina CEOs,” říká expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová. Podle ní optimistický pohled na zaměstnanost přináší nejen vakcinace, ale i výhled nových obchodních příležitostí.
Tomu ostatně odpovídají také makroekonomické prognózy České národní banky nebo České bankovní asociace. Ty pro zbytek letošního roku předpovídají míru nezaměstnanosti na nízké úrovni kolem čtyř procent a pro příští rok by se podle nich měla ještě snížit na 3,6 procenta. „To je o polovinu nižší než v minulé prognóze,” připomíná hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos nově čeká růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Lépe na tom budou i veřejné rozpočty.
Schillerová zlepšila odhad vývoje české ekonomiky i veřejných financí
Money
Červencová inflace v meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce.
Drahota sílí. Inflace zrychlila meziročně na 3,4 procenta
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.