Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České hospodářství vzroste méně. EBRD snížila odhad na 1.9 procenra

EBRD
EBRD / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
 ČTK

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se zvýší pouze o 1,9 procenta, zatímco v září letošní růst odhadovala na 2,4 procenta. Banka to uvedla ve svém novém hospodářském výhledu pro země, ve kterých působí.

EBRD je pesimističtější než české ministerstvo financí, jehož prognóza z konce ledna letošní růst odhaduje na 2,3 procenta. Banka předpokládá, že v příštím roce hospodářský růst v Česku zrychlí na 2,4 procenta.

Slovensko by podle nejnovějších prognóz EBRD mělo v letošním roce vykázat stejné tempo hospodářského růstu jako Česká republika. V příštím roce však banka na Slovensku očekává o něco mírnější zrychlení růstu než v Česku, a to na 2,2 procenta.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)

Politický diář Jany Havligerové: Fiala rozvážně couvá, Babiš se hrne dopředu, lidovci neříkají tak, ani tak

Jsme uprostřed masopustu, můžete přemýšlet o tom, kdo je maškara. Případně jaká. Sněmovna bude zasedat zase až v březnu, takže od hodinových promluv Andreje Babiše si můžete odpočinout poslechem jeho kratších skečů, například na Facebooku.

Přečíst článek

Nejrychleji rostoucí ekonomikou ze zemí visegrádské čtyřky by mělo v letošním i příštím roce zůstat Polsko. EBRD předpokládá, že polský HDP se letos zvýší o 3,4 procenta, zatímco napřesrok čeká zpomalení růstu na 3,2 procenta. Hospodářský růst v Maďarsku letos podle banky dosáhne dvou procent a napřesrok zrychlí na 2,8 procenta.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v několika desítkách zemí v Evropě, Asii a Africe. V březnu 2021 se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

Rakouský guvernér centrální banky Robert Holzmann

Bankéři: Postkomunistické země jsou zase hodně křehké

Trumpova cla, volby a nacionalisté, konflikt na Ukrajině, skomírající průmysl, drahé energie a trvající inflace. To vše je nebezpečný koktejl, který ohrožuje stabilitu střední a východní Evropy, shodují se bankéři.

Přečíst článek

Odhad letošního hospodářského růstu ve všech zemích, ve kterých působí, dnes EBRD snížila na 3,2 procenta z 3,5 procenta předpokládaných v září. V příštím roce očekává zrychlení růstu na 3,4 procenta.

V Rusku, které má nyní kvůli vojenské invazi na Ukrajinu pozastavený přístup k financím od EBRD, čeká banka v letošním roce zpomalení hospodářského růstu na 1,5 procenta z loňských 4,1 procenta. Napřesrok by pak ruská ekonomika měla podle EBRD růst stejným tempem jako letos.

Odhad letošního růstu ukrajinské ekonomiky banka zhoršila, a to kvůli ruským útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. HDP by se měl letos zvýšit o 3,5 procenta namísto dříve předpokládaných 4,7 procenta. V příštím roce očekává EBRD zrychlení růstu na pět procent.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta.

Růst čínské ekonomiky zpomalil na tři procenta, může za to koronavirová politika

Přečíst článek
Kristýna Helm

Demokracie mají problém. Inovace se do armády dostávají až na konec, říká expertka Kristýna Helm

Přečíst článek
Doporučujeme