Český pojistný trh prudce sešlápl plyn, oproti loňsku roste dvakrát rychleji

Český pojistný trh v prvním pololetí letošního roku výrazně rostl. Pojišťovny během něj vybraly na pojistném 80,1 miliardy korun, což je meziročně o 7,8 procenta více. V roce 2021 trh vzrostl o 4,4 procenta. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97 procentním podílem na trhu.
„Ve srovnání s prvním čtvrtletím jde o mírné zpomalení tempa růstu, ale i tak je nadále překonáno navýšení dosažené ke konci roku 2021. Za pozitivní vývoj aktuálně vděčíme především neživotnímu pojištění, nicméně i životní pojištění posiluje. Za pozornost stojí výjimečný růst v podnikatelském pojištění, ale stále nelze pominout ani nižší srovnávací základnu roku 2021, kterou ovlivnila pandemie covid-19,“ komentovala čísla asociace.
Stát příliš otálí s řešením drahých energií pro domácnosti. Všechny nestandardní řešení jako nízký tarif, sektorová daň či odchod z Lipské burzy nedávají smysl, jsou složitá a pomalá, říká expert na energetiku Jiří Gavor, výkonný šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií a řídící člen poradenské skupiny ENA. Jediným dobrým řešením by podle něj v současné době byla plošná pomoc.
Analytik Gavor: Vláda by měla drahou elektřinu víc kompenzovat, v tom patří na chvost Evropy
Money
Trh táhne neživotní pojištění
Předepsané pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 3,1 procenta na téměř 25 miliard korun. V dominantní skupině produktů s běžně placeným pojistným, které reprezentují 95 procent všech smluv životního pojištění, se dynamika růstu zvýšila na čtyři procenta. Objem jednorázově placeného pojistného meziročně klesá, aktuálně o téměř 31 procent. „Nadále se snižuje počet smluv životního pojištění. Ve srovnání s prvním pololetím 2021 jich je o 1,7 procenta méně, což odpovídá poklesu o 85 tisíc. Aktivních tak aktuálně zůstává 4,89 milionu smluv,“ doplnil pojistný analytik asociace Jaroslav Urban.
Sázka Komerční banky na fintechovou platformu Upvest před dvěma lety se dnešní optikou jeví jako tutovka. Platforma, která propojuje developery s drobnými investory, hladce překonala vytyčené cíle a její úplné začlenění do struktury Komerční banky tak probíhá dříve, než bylo původně v plánu.
Český fintech Upvest plně ovládla Komerční banka. A netají se ambiciózními plány
Zprávy z firem
Předepsané pojistné v neživotním pojištění dále roste. Meziročně stouplo o 10,1 procenta na 55,1 miliardy korun. Dominantní je i nadále pojištění vozidel, které má na neživotním pojištění více než 52 procentní podíl. V pojištění odpovědnosti z provozu vozidla dosáhlo předepsané pojistné téměř 15 miliard korun, o 3,5 procenta více než ve stejném období minulého roku. Dynamika se ale snížila. V havarijním pojištění vozidel naopak pokračuje růst a navyšování dokonce postupně zrychluje. Předepsané pojistné rostlo o 8,9 procenta na 13,9 miliardy korun.
V podnikatelském pojištění rostlo předepsané pojistné o výrazných 14,6 procenta na 13,3 miliardy korun. Retailovému majetkovému a odpovědnostnímu pojištění se nadále daří a tento trend má navíc stoupající tendenci. Předepsané pojistné se meziročně navýšilo o 10,9 procenta na 7,7 miliardy korun.
Úroky u hypoték začínají podle Fincentrum Hypoindexu stagnovat. Průměrná nabídková sazba v srpnu vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu na 6,28 procenta. Některé hypoteční úvěry dokonce zlevnily. Už v září ale může být vše jinak. Záleží, zda bankovní rada České národní banky (ČNB) zvedne sazby. Vyloučené to není. Tuto možnost již připouští i Aleš Michl, nový guvernér ČNB a vrchní odpůrce zvyšování sazeb.
Zdražování hypoték v srpnu ustalo. Možná ne na dlouho
Money
Škodám na majetku, které jsou způsobeny přírodními živly i činností člověka, dominují požáry s průměrnou škodou přes 500 tisíc korun. Těch nebývá na počet nejvíce, v prvním pololetí jich nastalo přibližně 2700, ale celkové náhrady překonaly 1,4 miliardy korun. „Tyto ukazatele prozatím nijak neovlivňují aktuální ničivé požáry v národním parku Českosaské Švýcarsko a dá se tedy očekávat, že do příštích výsledků ještě značně narostou nad rámec standardního čtvrtletního vývoje,“ upozornil Urban.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.