Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko je pro pašeráky cigaret cílovou zemí. Může za to zdražování i covid

Zatímco doposud bylo Česko pro obchodníky s nelegálními cigaretami především tranzitní zemí při jejich pašování do západnějších evropských států, postupně se stává jejich cílovou destinací.

Může za to skokové zvýšení spotřební daně v Česku u této neřesti, což vedlo ke snížení rozdílů mezi cenami tabákových výrobků v tuzemsku a v zahraničí. Důvodem jsou také přísnější kontroly na hranicích zavedené kvůli koronavirové pandemii.

„ČR se stává zemí, ve které cigarety končí,” uvedl ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Aleš Rod. Pro stát to podle něj má kromě fiskálních dopadů i nepřímé důsledky, například větší množství práce pro policisty a celní správu. Nákup nelegálních cigaret pak má pro spotřebitele značná zdravotní rizika. Padělané výrobky nemají žádné hygienické normy a často obsahují viry, trus hlodavců, velké množství karcinogenů či mikroplasty.

Malboro

Británie brojí proti kuřákům. Brzy tam Philip Morris neprodá jedinou cigaretu

Tabákový gigant Philip Morris přestane v příštích deseti letech v Británii prodávat cigarety. Z pultů britských obchodů tak po více než sto letech zmizí značka Marlboro. Listu The Mail on Sunday to řekl generální ředitel společnosti Jacek Olczak.

Přečíst článek

V posledním roce byl podle účastníků kulatého stolu trh s padělanými a pašovanými cigaretami ovlivněn protikoronavirovými opatřeními. Zavření hranic omezilo pohyb lidí zapojených do převážení výrobků, do výroben zakládaných v nových zemí se pak nemohli dostat zkušení pracovníci. Bývalý vyšetřovatel Europolu Howard Pugh připomněl, že podle nejnovější studie poradenské společnosti KPMG se v Česku loni prodalo méně než 300 milionů nelegálních cigaret. Podíl nelegálních cigaret na celkovém trhu tak klesl na 1,9 procenta.

Účastníci kulatého stolu se ale shodli, že omezení přinesla krátkodobý pokles černého trhu s tabákovými výrobky, dlouhodobě ale prodej pravděpodobně zase stoupne. „Organizované skupiny čas využily, aby se přeskupily a zprofesionalizovaly,” prohlásil Rod. Nutná je proto podle něj zejména osvěta a větší spolupráce státní správy s legálními výrobci.

Podle mluvčího firmy Japan Tobacco International Jiřího Sochora se v posledních dvou letech zvadla spotřební daň u cigaret o více než 20 procent. Rozdíl mezi cenami v ČR a Německu či Rakousku se tak snižuje, na Slovensku či v Polsku jsou již levnější. Loni tak kvůli tomu i kvůli vládním opatřením poklesl zejména prodej tabákových výrobků na hranicích, kam si je jezdili kupovat němečtí zákazníci.

Philip Morris, ilustrační foto

Philip Morris couvá od cigaret, koupil další firmy mimo odvětví

Tabákový výrobce Philip Morris mění svůj byznys model, vzdaluje se tabáku i nikotinu. Koupil britskou farmaceutickou firmu Vectura a dánskou Fertin Pharma.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Trump se zaměřil na venezuelskou zločineckou organizaci Tren de Aragua. Chce použít zákon z 18. století

Přečíst článek
Doporučujeme