Česko je rájem italských mafiánů. Perou tu špinavé peníze a schovávají se před justicí, píše tamní policie
Italské klany do Česka a na Slovensko "uklízejí" své členy prchající před justicí. Zároveň tu zakládají fiktivní společnosti, které pomáhají prát špinavé peníze pocházející z trestné činnosti, píše italská protimafiánská policie ve výroční zprávě za první pololetí loňského roku.
Italské mafie investují v Česku hlavně v cestovním ruchu a tyto aktivity jim vynášejí značné zisky. Píše to ve zprávě za první pololetí roku 2021 protimafiánská centrála italských bezpečnostních sil DIA. Ubytovací zařízení v České republice navíc mafie používá jako útočiště pro své členy na útěku před justicí. Na českém území DIA zaznamenala aktivity zločineckých skupin z Kalábrie, Sicílie, Kampánie a Apulie. Rozsáhlou činnost italských klanů policie zaznamenala i na Slovensku.
„Jak ukázalo několik vyšetřování, na území České republiky, podobně jako na Slovensku, působí skupiny italského organizovaného zločinu, a to hlavně v cestovním ruchu, který umožňuje dosáhnout rozsáhlých zisků,“ stojí ve zprávě.
Česká republika v prvním pololetí figurovala ve dvou operacích italské policie proti mafiím. Při jedné policie zadržela skupinu, jež se věnovala praní špinavých peněz. V druhém případě ČR sloužila jako zázemí pro nelegální dovoz a pašování do Itálie ropných produktů.
Aktuální divácky úspěšný seriál České televize Devadesátky znovu probudil zájem o první porevoluční dekádu, která znamenala nástup svobody a demokracie, ale také zvýšené kriminality, vražd podnikatelů, příchod mafie zejména z jižní a východní Evropy i divoké privatizace a miliardových podle policie nelegálních finančních převodů. Jak na tu dobu vzpomínají přímí aktéři dění a které kauzy z té doby se nejvíce zapsaly do novodobých dějin?Devadesátky – nástup svobody i obřích kriminálních kauz
Money
Italské kriminální skupiny navíc v zemi zakládaly fiktivní společnosti, které sloužily k praní špinavých peněz a obchodování s ojetými vozy. Societá Foggiana, což je mafie z kraje Apulie, si díky výnosům z kriminální činnosti v Praze pořídila nákladnou nemovitost, uvedla DIA.
Na Slovensku řádí sicilský klan
Italské mafie rozvíjejí velký počet kriminálních činností také na Slovensku. DIA se v první polovině loňského roku zaměřila na vyšetřování rozsáhlé skupiny společností se sídlem v Bratislavě, která se věnovala úvěrovým podvodům. Na Slovensku italská policie monitoruje hlavně aktivity kalábrijské mafie ‘ndrangheta.
„Po ekonomické liberalizaci slovenské území představovalo pro ‘ndranghetu příležitost pro zahájení nových obchodních aktivit“, stojí ve zprávě. Policie také poukazuje na přítomnost jednoho mafiánského klanu ze Sicílie, který se věnuje různým kriminálním činnostem, ale hlavně pašování zbraní.
Schválení zákona zakazujícího vraždy spáchané davem, které často měly rasistický podtext, doposud blokovali zákonodárci z jižanských států. Nově bude za porušení zákona možné uložit vězení až do výše 30 let.Lynčování je v USA federální zločin. Zákon prošel po 120 letech a 200 marných pokusech
Politika
Činnost italského organizovaného zločinu v první polovině loňského roku stále ovlivňovala pandemie covidu-19. Díky rychlé dostupnosti peněz a kapitálu se podle vyšetřovatelů mafie snažily proniknout do ekonomiky a státní správy. Meziročně se o čtvrtinu zvýšil počet podezřelých transakcí, které by mohly souviset s praním špinavých peněz.
Podle vyšetřovatelů mafie z různých italských regionů vykazují větší ochotu mezi sebou spolupracovat, než tomu bylo v minulosti. Mafie se celkově více zaměřují na trestné činy typické pro „bílé límečky“, zatímco počet vražd a násilností klesl.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v současnosti odhaduje celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny na zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně 50 miliard korun. Česko chce o pomoci jednat s Evropskou komisí. Dosavadní pomoc z EU podle Stanjury stačit nebude.Účet za uprchlickou krizi? Letos asi 50 miliard, odhadl Stanjura. V Česku zůstane přes 300 tisíc Ukrajinců
Politika
Americká automobilka Tesla otevřela v noci na dnešek v texaském Austinu druhou továrnu na území Spojených států za 1,1 miliardy dolarů (bezmála 25 miliard korun). Závod má především sportovně-užitkový Model Y, který produkuje už továrna v německém Grünheide. Cybertruck párty. Tesla otevřela továrnu v texaském Austinu
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.