Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko má letos vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky

Ministerstvo financí
ČTK
 ČTK

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Předpověděl to dnes ve svém jarním výhledu pro světovou ekonomiku Mezinárodní měnový fond (MMF). Prognóza pro Českou republiku je výrazně pesimističtější než dřívější odhady MMF i než výhled českého ministerstva financí.

Podle listopadového výhledu mise MMF v Česku měl letošní růst české ekonomiky činit 1,2 procenta. V říjnovém globálním výhledu MMF letošní růst české ekonomiky odhadoval dokonce na 2,3 procenta.

Fond dnes předpověděl, že v příštím roce růst české ekonomiky zrychlí na dvě procenta. České ministerstvo financí minulý týden představilo makroekonomickou prognózu, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.

Ministerstvo financí je ve svém očekávání letošního hospodářského vývoje optimističtější než jiné domácí instituce. Česká národní banka (ČNB) například ve své únorové predikci letošní růst odhadovala na 0,6 procenta, zatímco únorová prognóza České bankovní asociace počítá se zvýšením HDP o 1,2 procenta.

Kolik stojí důstojný život v Česku?

Kolik stojí důstojný život v Česku? Experti to spočítali a většina na to nedosáhne

Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek tak, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla v Česku za loňský rok činit 45 573 korun hrubého. Pod touto částkou bylo 67 procent zaměstnanců.

Přečíst článek

Česká republika by podle nejnovějších prognóz MMF měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.

MMF dnes rovněž předpověděl, že inflace v České republice v letošním roce klesne na 2,1 procenta z loňských 10,7 procenta. V příštím roce by pak inflace měla sestoupit na rovná dvě procenta. Míra nezaměstnanosti by letos podle MMF měla zůstat na 2,6 procenta, napřesrok by se měla snížit na 2,5 procenta.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme