Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko mizí z mapy investorů. Akviziční apetit domácích hráčů v cizině naopak roste

fúze a akvizice, ilustrační foto
iStock
Zdeněk Pečený
pez

Obchodů se v loňském roce uskutečnilo podobně jako v roce 2023. Narůstá však apetit tuzemských skupin nakupovat v zahraničí. Troufají si stále na větší sousta. Hodnota transakcí zůstává stále častěji tajná.

Reklama

V loňském roce na trhu fúzí a akvizic došlo podle poradenských skupin k mírnému nárůstu. Finální data sice ještě nejsou k dispozici, ale mělo by jít o stovku obchodů v Česku. Dalších více než sto transakcí připadá podle dat společnosti EY na české hráče v zahraničí.

Nadále tak loni posiloval trend výměny zahraničního kapitálu za domácí. V postcovidových letech začali z tuzemského trhu fúzí a akvizic mizet zahraniční investoři. A jejich místo zaplňují domácí hráči, kteří jsou aktivní i směrem do zahraničí.

„Dobrou zprávou je, že v Česku máme silné skupiny, které rostou i skrze akvizice zahraničních firem. Třeba taková skupina PPF se kompletně přeorientovává z východních na západní trhy. Akviziční apetit zbrojařských skupin Czechoslovak Group, Colt či STV je velký,“ uvedl v rozhovoru pro Newstream.cz Igor Mesenský, partner v poradenské společnosti KPMG.

Česká stopa za hranicemi

Pro západoevropské investory už není Česko tak atraktivní jako například v 90. letech „Tehdy u nás nebyly mnohé obory ještě tolik konsolidované a (pře)regulované a střední Evropa obecně vykazovala větší hospodářský růst. Okno příležitostí k opravdu levným nákupům bylo pro zahraniční kupce v tu dobu otevřené dokořán. Ale s tím, jak se Česko přibližuje Západu a ocenění společností roste, zájem zahraničních investorů uvadá,“ poznamenává expert KPMG na fúze a akvizice Adam Páleníček.

Reklama

Sam Altman je průkopníkem umělé inteligence i pokročilé jaderné energetiky

Americký technologický sektor zraje. Startupisty nahrazují zkušení manažeři z politiky i BlackRocku

Budoucnost patří technologickému sektoru. O tom je přesvědčena řada investorů, firem, ale také nastupující americký prezident Donald Trump a jeho pravděpodobná vláda. Technologický sektor se tak začíná chystat na období výrazného růstu tržeb i vlivu. A pomoci mu k tomu mají nejzkušenější lidé na trhu. Firmy jako Meta Platforms (vlastník Facebooku či Instagramu) či OpenAI tak začali přetahovat zkušené manažery velkým firmám, které donedávna byly nejlákavějšími společnostmi světa.

Přečíst článek

Řada transakcí českých hráčů již bez problému snese i mezinárodní srovnání. „Mezi ně bych určitě zařadil EP Group Daniela Křetínského, která získala britskou ikonu Royal Mail, případně CSG Michala Strnada dále expandující na zbrojním trhu USA akvizicí muniční části společnosti Vista Outdoor,“ říká Štěpán Flieger, partner v oddělení Strategie a transakce, EY.

A na trhu se objevuje i další fenomém, který poradenským společnostem komplikuje odhad celkové hodnoty realizovaných transakcí. Společnosti se více než kdy dříve zdráhají uveřejnit cenu obchodu. „Za loňský rok máme údaj o ceně jen u 22 transakcí,“ podotýká Páleníček. Co do počtu je podle něj nejvíce středně velkých obchodů. 

„Co do objemu patřil loni mezi nejvýznamnější obchod nákup 55,21procentního podílu v GasNet skupinou ČEZ za 919 milionů dolarů a prodej 50procentního podílu v hotelovém portfoliu CPI Property Group slovenské Best Hotel Properties za 186 milionů dolarů,“ vypočítává Jan Vomáčka, expert na fúze a akvizice společnosti Deloitte.

„Obecně se zájmu investorů těší odvětví automatizace, digitalizace, zdravotnictví a finanční služby, zatímco zájem o automobilový sektor zůstává nízký, stejně jako u oborů s negativním dopadem na životní prostředí,“ dodává expert společnosti Deloitte. Pro letošní rok Vomáčka očekává další oživení trhu díky klesajícím sazbám a rostoucí roli technologií, jako je umělá inteligence.

Největší akvizice Babišova fondu. Získal přední značku kočárků a autosedaček z Polska

Divize fondu Hartenberg Capital spravujícího investice předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše koupila 70procentní podíl ve společnosti 4Kraft. Ta patří mezi největší evropské prodejce potřeb pro malé děti, zejména kočárků, autosedaček, dětského vybavení do domácnosti, odrážedel a tříkolek pod značkou Kinderkraft. Cenu obchodu ani jedna ze stran nekomentovala, podle odhadů z trhu a současných ocenění firem v oboru pravděpodobně překročila dvě miliardy korun, píší Hospodářské noviny (HN).

Přečíst článek

Michal Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group

Hotovo. Strnadova CSG převezme za 53 miliard americkou Kinetic Group

Americká společnost Vista Outdoor prodá svoji divizi sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Prodej schválili akcionáři na dnešní valné hromadě, informovala společnost Vista. Podle dřívějších informací je hodnota transakce 2,2 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard korun).

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme