Česko zmrazilo sankciovaný ruský majetek v hodnotě miliard

Česká republika zmrazila ruský majetek v hodnotě 347,36 milionu eur (8,39 miliardy korun), který je předmětem sankcí. Uvedl to podle listu Kyiv Independent český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula při schůzce s vedením ukrajinské agentury pro vymáhání a správu majetku (ARMA). Sankce byly zavedené proti Rusku za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu.
Obě strany jednaly o budoucích vyhlídkách pro společnou spolupráci, zejména v oblasti detekce, vyhledávání a správy majetku. Matula zdůraznil, že české orgány činné v trestním řízení aktivně monitorují informace o sankcionovaných Rusech. Znovu také potvrdil, že Praha podporuje členství Ukrajiny v Evropské unii a v NATO, dodal Kyiv Independent.
Ukrajinská vládní agentura ARMA má za úkol vyhledávat, sledovat a spravovat majetek, který je předmětem trestního řízení. Mezi její dva hlavní cíle patří předcházení nezákonným ziskům a podpora soudních řízení. Za uplynulý rok se podařilo zabavit 277 vozidel, 136 nemovitostí, ale i 537 uměleckých děl. Po této konfiskaci bylo převedeno 25,8 miliard ukrajinských hřiven (15,6 miliard korun) do fondu pro řešení důsledků ruské ozbrojené agrese.
Ruská centrální banka v úterý překvapivě a mimo své řádné zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 3,50 bodu na 12 procent. Nouzovým opatřením se snaží zastavit pád rublu, který v pondělí oslabil za psychologicky důležitou hranici 100 rublů za dolar.
Lukáš Kovanda: Rusko nouzově zastavilo pád rublu. Otázkou je na jak dlouho
Názory
Rusko spěje k situaci, kdy se bude roční inflace v zemi pohybovat od 20 do 100 procent, tvrdí ruský profesor ekonomie Igor Lipsic. V rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja také řekl, že v Rusku si oficiální představitelé nemůžou dovolit vysvětlit současný prudký pád rublu ruskou invazí na Ukrajinu a s ní spojenými omezeními zahraničního obchodu, a proto z něj viní centrální banku.
Rusko bude dál slábnout a vstupuje do situace pádivé inflace až sta procent ročně, tvrdí ruský ekonom
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.