Česko zvýší limit povinného placení DPH na dva miliony. Má souhlas Bruselu
Státy Evropské unie v úterý České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Novinářům to po jednání s unijními kolegy sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku. Podle odhadů ministerstva by zvýšením limitu mělo ubýt plátců DPH zhruba o 105 tisíc.
Praha loni požádala Brusel o zvýšení limitu pro platbu DPH, kterou mělo Česko pevně stanovenou už od svého vstupu do EU v roce 2004. Tento práh činil 35 tisíc eur (1,141 milionu korun v tehdejším kurzu). Nyní unie vyhověla žádosti zvýšit tento limit až na 85 tisíc eur, v dnešním kurzu asi 2,1 milionu korun.
„Pro všechny ty, kteří nechtějí být plátci daně a přitom mají příjmy do dvou milionů, je to dobrá zpráva. Od příštího roku si budou moci vybrat,“ prohlásil po jednání Stanjura. Vláda má podle něj připraven zákon, který zvedne daňový práh na dva miliony korun a zároveň na stejnou částku zvýší možnost využívání paušální daně.
Jak se účtují a zdaňují různé transakce s kryptoměnami, přehledně shrunuje daňový odborník BDO Michal Proks. Myslíte, že na bitcoin finančák nemůže? Odborník radí, jak na zdanění kryptoměn
Money
Zvýšení limitu pro povinné platby DPH na dva miliony korun podle Hospodářské komory ČR ulehčí administrativu drobným podnikatelům. Tím, že Česká republika měla stejný práh posledních 18 let, nebyl zohledněn mzdový ani cenový vývoj za tuto dobu, řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Dodal, že zatímco v roce 2004 průměrná mzda v tuzemsku činila 17 466 korun, loni dosáhla 37 839 korun, což je právě více než dvojnásobek. Požadavek podnikatelů na zvýšení limitu komora proto považuje za legitimní.
Výjimka pro Českou republiku bude platit do konce roku 2024. Od začátku roku následujícího budou mít možnost zvýšit limit na 85 tisíc eur na základě novely směrnice o DPH všechny členské státy.
Začíná jaro, bagry a dělníci v oranžových vestách jsou na svých místech. Rozkopávají silnice a chodníky. Neměnný rituál, konstanta našich životů. Ať je válka, nebo mír, rekonstruovat a opravovat se prostě musí.Dalibor Martínek: Česko jako znalostní ekonomika? Spíš ekonomika rozkopaných silnic
Názory
Nálada lidí v České republice padá, co se ekonomické situace týče, nejníže za posledních deset let. Podle dnes zveřejněných závěrů pravidelného, každoměsíčního šetření Českého statistického úřadu se totiž důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku propadla nejníže od května 2012. A to ji další, zřejmě i citelný pád ještě čeká. Lukáš Kovanda: Ekonomická nálada Čechů je nejníže za 10 let. Fialově vládě zvoní „alarm“
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.