Českou ekonomiku čeká v příštím roce oživení. Porostou reálné mzdy i HDP

Českou ekonomiku čeká v příštím roce oživení, hrubý domácí produkt vzroste o 1,7 procenta po letošním poklesu o 0,3 procenta. Hospodářství by měla nastartovat spotřeba domácností, kterým začne znovu růst disponibilní příjem po opadnutí inflační vlny. Růst spotřebitelských cen by měl příští rok zpomalit na 2,9 procenta z letošních 10,8 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
Letošní pokles HDP jde podle průzkumu na vrub razantnímu nárůstu životních nákladů, který snížil spotřebu domácností o 3,3 procenta. V příštím roce by se ale trend měl změnit. „Reálný disponibilní důchod domácností bude podpořen poklesem inflace, jejich reálná spotřeba by tak mohla vzrůst o 2,7 procenta. Dynamika vládní spotřeby by měla klesnout na 0,9 procenta, růst investic by však měl zrychlit na 2,6 procenta,“ tvrdí materiál. Meziročně by se měl snížit příspěvek čistého exportu k HDP, zejména kvůli větším dovozům v důsledku oživené spotřebitelské poptávky.
V dalších dvou letech by měl hospodářský růst dál zrychlit. V roce 2025 by měl dosáhnout 2,7 procenta, o rok později 2,5 procenta. Instituce očekávají další růst spotřeby domácností i vládních institucí, zvýší se také tvorba investic.
Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. To znamená, že by v dohledné době mohla snížit i samotný rating. Agentura odkazuje na nižší hospodářský růst Číny ve střednědobém výhledu a na problémy v sektoru nemovitostí. Hlavní rating agentura ponechala na stupni A1.
Čínské trable. Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu země ze stabilního na negativní
Money
Příští rok by podle účastníků průzkumu mělo Česko překonat inflační šok posledních dvou let. „Vlivem odeznění nákladového šoku, normalizace dodavatelských řetězců a působení měnové politiky by inflace v roce 2024 měla dále klesnout na 2,9 procenta,“ uvádí dokument. Zároveň ale upozorňuje, že ve směru vyšší inflace bude příští rok působit očekávané oslabení koruny vůči euru i dolaru. V letech 2025 a 2026 by se inflace měla stabilizovat na úrovni dvou procent.
Reálné mzdy se budou zvyšovat
Díky opadnutí inflace by se příští rok měly reálné mzdy vrátit k růstu po dvou letech snižování. Instituce zapojené do průzkumu očekávají, že objem prostředků na mzdy a platy příští rok poroste o 6,4 procenta, tedy vyšším tempem než inflace. Rychleji než inflace by mzdy měly růst i v dalších dvou letech.
Míra nezaměstnanosti by se výrazně měnit neměla bez ohledu na letošní oslabení ekonomiky a očekávané oživení v nadcházejících letech. Bude se pohybovat mezi 2,7 a 2,8 procenta, tedy na současné úrovni.
Miliardáři, dědicové, elita evropského byznysu. List akcionářů realitního impéria rakouského miliardáře a pověstného hejska Reného Benka zahrnuje samá velká jména. Teď v listopadu jeho Signa Holding skončila v insolvenci. Pád přináší řadu otázek. Pod tlakem je jeho švýcarská privátní banka Julius Bär.
Kdo chce moc, nemá nic. Rakouský miliardář padl ke dnu a táhne s sebou známá jména
Leaders
Do takzvaného kolokvia byly zahrnuty předpovědi ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky (ČNB), společnosti Akcenta CZ, Citibank, Banky Creditas, České bankovní asociace, České spořitelny, Deloitte ČR, Generali Investments CEE, Hospodářské komory ČR, Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, Komerční banky, Raiffeisenbank a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Pro větší reprezentativnost průzkumu k nim byly přiřazeny prognózy Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Samotné ministerstvo financí v listopadové prognóze očekává, že HDP příští rok poroste o 1,9 procenta po letošním poklesu o 0,5 procenta. Inflace by se podle něj měla snížit na 3,3 procenta z letošních 10,8 procenta. Prognóza ČNB očekává příští rok růst HDP o 1,2 procenta po letošním poklesu 0,4 procenta, inflace by měla klesnout na 2,6 procenta z letošních 10,8 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.