Budoucnost je digitální. Nedostatek pracovníků může vyřešit automatizace
Nepříjemným důsledkem pandemie koronaviru je nedostatek pracovních sil. Problém nezasahuje negativně jen Českou republiku, ale prakticky celou Evropu. Lidé chybí v pohostinství a stavebnictví, firmy hlásí nedostatek řidičů a kurýrů. Výroba i dodávky zboží tak nabírají zpoždění.
Vánoce jsou pro přepravní služby tradičně vrcholem sezóny, každoročně se mezi kurýry přijímá několik set brigádníků. A letos se očekává rekordní počet zásilek. „O každého dobrého kurýra se budou firmy přetahovat,“ říká generální ředitel logistického operátora Wedo Daniel Mareš. Dodává, že proto firma už nyní startuje kampaň, ve které oslovuje nové kurýry a láká je na řadu benefitů.
Nedostatek lidí potvrzují i stavební firmy. Před pandemií v českém stavebnictví pracovaly tisíce zahraničních pracovníků, které teď trh značně postrádá. Odvětví ale také silně zasáhly váznoucí dodávky materiálů a z toho vycházející růst cen. Týká se to dřeva, polystyrenu nebo výrobků z některých kovů. Výstavba běžného rodinného domku se tak dnes může prodražit i o milion korun.
Tržby v maloobchodě v Česku v září meziročně stouply o 3,4 procenta po srpnovém revidovaném růstu o 4,6 procenta. V září se tak tržby zvýšily posedmé za sebou. Nejvýrazněji rostly opět v internetovém a zásilkovém obchodu, tržby za potraviny klesly.Růst tržeb v maloobchodu v září zpomalil. Nakupovalo se hlavně nepotravinářské zboží
Money
Kde sehnat pracovníky?
S těmito problémy se potýká celá Evropa. Nemusíme chodit pro příklad až do Velké Británie, kde po brexitu chybí zahraniční pracovníci. Desítky tisíc chybějících lidí hlásí i Německo a další západoevropské trhy. Odborníci se shodují, že nedostatek především v dělnických profesích není jen záležitostí několika měsíců. Firmy se tak budou v hledání nových lidí předhánět, nabízet nové benefity, poroste zájem o rekvalifikační kurzy.
To ale může být zajímavou příležitostí pro pracovníky, kteří chtějí změnit své dosavadní zaměstnání. Jeden z aktuálních trendů popisuje Daniel Mareš: „Příklad u nás vidíme, když kurýr zjišťuje, že uživí více, než jen jedno auto. Začne si proto stavět vlastní byznys, shánět další lidi, najímat auta a budovat takovou vlastní dopravní firmu. My jsme rádi, že mu v tomto růstu můžeme pomoci. Má to budoucnost, počet přepravených zakázek poroste. Ale lidí bude stále nedostatek,“
Stroje nahradí člověka
Firmy hledají řešení, jak nedostatek pokrýt. A stále více se uplatňuje digitalizace, především v přípravné fázi projektu. „Díky digitalizované přípravě na sebe jednotlivé kroky stavby dobře navazují, což vede k nižší potřebě pracovní síly. U větších projektů vidíme zvýšený zájem o velkoformátové stavební prvky. Díky nim lze postavit bytový dům nebo třeba školu rychleji a s polovičním počtem lidí,“ vysvětluje generální ředitel Xella Peter Markovič. Firma ve třech českých továrnách vyrábí stavební tvárnice Ytong.
Automatizace a digitalizace se zdá být řešením. V letošním průzkumu poradenské společnosti PwC mezi generálními řediteli českých firem plných 92 procent řeklo, že je pandemie přiměla využívat více digitální nástroje. 77 procent českých firem uvedlo, že do provozu zařadilo nové technologie.
Firmy, které drahota nezasáhne přímo, si ji „přivezou“ od dodavatelů.Průmysl v energetických kleštích. Před zdražováním elektřiny není úniku
Money
Zdá se, že digitalizace v následujících letech ve světě povede k velké proměně pracovního trhu. Podle předpokladů v další dekádě zmizí nebo se zásadně promění až třetina pracovních pozic. Polovina procesů přitom půjde automatizovat už za využití současných technologií. „Neznamená to, že digitalizace zvýší nezaměstnanost. Lidé nadále zůstanou největším bohatstvím každé firmy, jejich potenciál bude možné využít na specializovanější činnosti. Digitalizace je ale pro firmy absolutní nutnost k tomu, aby vůbec přežily,“ uzavírá partnerka PwC Olga Cilečková.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.