Český průmysl loni vzrostl o 6,4 procenta, polepšila si většina odvětví
Český průmysl loni meziročně rostl o 6,4 procenta po poklesu o více než sedm procent v roce 2020. Polepšila si většina odvětví. Předcovidové úrovně ale průmyslová výroba nedosáhla, důvodem byly problémy automobilového průmyslu. Stavební výroba v Česku se loni vrátila k růstu, meziročně se zvýšila o 1,4 procenta po předchozím poklesu o 6,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Automobilová výroba se vedle následků koronavirové pandemie stále potýká také s nedostatkem čipů. Přesto loni meziročně vzrostla o 3,4 procenta. Výroba ostatních dopravních prostředků si polepšila o 22 procent, produkce strojů o 9,4 procenta a výroba elektrických zařízení o 11,2 procenta. Jediná dvě odvětví, která zaznamenala ve srovnání s rokem 2020 horší výsledek, jsou zpracování dřeva a výroba oděvů.
„Výsledky průmyslu mohly být nepochybně lepší, kdyby se třeba automobilový průmysl nemusel uchylovat k prodlužování odstávek v důsledku chybějících součástek. Zatímco celé odvětví skončilo zhruba procento pod výsledky předpandemického roku 2019, jeho největší součást – výroba aut – dokonce o 8,5 procenta,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu do několika předloží návrh pomoci pro firmy potýkající se s vysokým nárůstem cen energií. Rozšířit by se měla i pomoc pro domácnosti, kterým hrozí energetická chudoba. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).Síkela chce pomoci firmám s drahými energiemi. Ve hře jsou kompenzace, ale i státní půjčky
Politika
„Celoroční růst průmyslové produkce o 6,4 procenta je s ohledem na extrémně nízkou srovnávací základnu z roku 2020 slabý výsledek. Vývoj předstihových indikátorů a zprávy o zlepšených subdodávkách dávají silnou naději, že na začátku roku uvidíme opět růst statistik z výroby. Za celý letošní rok čekáme expanzi průmyslové výroby v ČR o 7,8 procenta,“ míní analytik Komerční banky Michal Brožka..
V prosinci průmysl meziročně klesl o 2,1 procenta, horší byl i výsledek za celé čtvrté čtvrtletí. Slabší prosincové výsledky průmyslu nejsou podle Dufka žádným překvapením. „Už průběžné zprávy o vývoji v automobilovém průmyslu dávaly tušit, že závěr roku nebude z hlediska výkonu našeho největšího odvětví nijak oslnivý. Problémem ovšem není nezájem zákazníků, ale přetrvávající nedostatek komponent zejména pro automobilový průmysl,“ míní.
„Průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,“ dodal Dufek.
Stavebnictví se dařilo
Stavební výroba v Česku se loni vrátila k růstu, stoupla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V prosinci stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent. Z hlediska růstu výroby to byl loňský nejúspěšnější měsíc ve stavebnictví – meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,8 procenta.
Průmysl se už od druhé vlny s pandemií vyrovnává poměrně dobře. Firmy se naučily improvizovat, pracují s vyššími zásobami a flexibilně i cenami, shodují se analytici. Delta ani omikron průmysl neohrozily. Aktivita výrobců v Česku roste
Money
„České stavebnictví se v průběhu roku potýkalo s mimořádným růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit, přesto pozemní i inženýrské stavebnictví celkově stouplo,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Růst bude pokračovat
„Tuzemské stavebnictví v loňském roce ukázalo svou stabilitu a robustnost. Ve světle všech potíží, jako byly rostoucí ceny řady surovin, nefungující dodavatelské řetězce, chybějící zahraniční pracovníci i skokový růst cen energií, je posílení o 1,4 % skvělým výsledkem,“ míní generální ředitel společnosti Xella výrábějící stavebniny pod značkou Ytong pro ČR a Slovensko Peter Markovič.
Sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Hospodářství se bude na úroveň před pandemií vracet déle. Českou ekonomiku podsekl čipový hladomor a potíže v dopravě, shrnují analytici. Rychlé zotavení z pandemie se odkládá. Česká ekonomika loni stoupla o 3,3 procenta
Money
Letos v Xelle počítají s dalším pozvolným oživením stavební výroby, a to jak v rezidenčním bydlení, tak i v průmyslové výstavbě. „Ceny by se měly v průběhu roku stabilizovat, stavební trh je z pohledu zakázek ve výhledu zdravý, otázkou zůstává nakolik vysoká inflace a s ní spojené kroky České národní banky utlumí domácí poptávku. Dle mého názoru české stavebnictví letos dále poroste tempem do pěti procent. Největším problémem trhu i letos zůstane nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ podotkl Markovič.
Analytik Komerční banky Martin Gürtler loňské výsledky optimisticky nevidí. „Celý loňský rok byl ve znamení výrazného útlumu stavební produkce. Ta loni vzrostla pouze o 1,4 procenta, navíc po poklesu o zhruba pět procent v roce 2020. Stavebnictví tak stále patří mezi koronavirou pandemií nejvíce zasažená odvětví ekonomiky,“ uvedl.
S ustupujícími pandemickými omezeními a se snižující se nejistotou by již letošek mohl přinést významnější oživení stavební výroby. „Letos by podle naší prognózy měla stavební produkce vzrůst o přibližně šest procent,“ míní Gürtler.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.