Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 44,3 bodu po lednových 44,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Zhoršování podmínek ukazuje PMI devátý měsíc v řadě, uvedla společnost S&P Global.
K dalšímu útlumu zpracovatelského průmyslu přispěla zejména nízká domácí i zahraniční poptávka, kterou ovlivňují vysoká inflace a dostatečné zásoby. V důsledku nízké poptávky se snižuje výroba a ubývá nových zakázek.
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru rostla nejrychleji za více než desetiletí. Pomohlo k tomu zrušení omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19, koncem loňského roku. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu stoupl na 52,6 bodu z lednových 50,1 bodu. Překonal tak odhady analytiků a stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad.Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí
Money
„Další případy odkládání zakázek a růstu objemů neodebraného hotového zboží přiškrtily prognózy na výrobu v příštím roce a přispěly k redukci zaměstnanosti. S&P Global Market Intelligence očekává, že průmyslová produkce bude v roce 2023 stagnovat," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.
Pozitivní je zmírnění inflačních tlaků
„Pozitivnější zprávou bylo zjevné zmírnění inflačních tlaků. Tempo růstu cen vstupů zpomalilo na minimum od září 2020 a výstupy zdražily nejpomaleji od února 2021,“ dodala.
Nejen u zeleniny, ale také ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii ČR. Jde o další tlak na ČNB, aby zvedla úroky, neboť takhle masivní růst výrobních cen nikdo z expertů nečekal, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: I ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii. Jde o další tlak na ČNB, aby zvedla úroky
Názory
Zaměstnanost v českém zpracovatelském sektoru v únoru prudce klesla. Firmy propouštěly nejrychleji od července 2020, uvádí S&P Global. Podniky se podle ní takto snaží omezit výdaje kvůli sníženým požadavkům z výroby a utlumené poptávce. České výrobní firmy ale v únoru zaznamenaly slabší růst finanční zátěže. Tempo inflace sice bylo silné, ale nejpomalejší od září 2020. Zpomalení růstu nákladů vedlo k pomalejšímu zdražování vyrobeného zboží. Nárůst prodejních cen byl nejnižší za dva roky.
Přes poklesy se zvyšuje důvěra v budoucnost
Výsledky indexu také ukazují, že se v únoru zvýšila podnikatelská důvěra v budoucí oživení. Optimismus českých firem směrem k výrobě v příštím roce rostl druhý měsíc v řadě, uvádí S&P Global.
Češi v lednu čelili téměř dvojnásobné inflaci, než kolik je průměr EU. S hodnotou 19,1 procenta byla třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce. Hůř na tom byli jen obyvatelé Maďarska a Lotyšska.Češi čelí třetí nejvyšší inflaci z celé EU
Money
„Únorový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí mírné prohloubení poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Vzhledem k obdobným signálům z Německa a některých dalších evropských ekonomik asi nejde o překvapení," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Za povzbudivou zprávu označil optimistická očekávání českých firem pro nadcházející rok.
Také analytička Komerční banky Jana Steckerová vítá optimistická očekávání firem. „Rozvolňování pandemické situace v Číně, kde PMI indexy dnes vyskočily na 52,6 bodu, naznačují oživení světové poptávky. Zároveň pokračuje pokles cen energií. V důsledku toho se lepší i předstihové indikátory v Německu a eurozóně a český zpracovatelský průmysl by je měl následovat," uvedla.
Německo a Itálie, tedy první a třetí největší ekonomika EU, se postavily proti plánu Bruselu na zákaz prodeje aut se spalovacím motorem, který má platit od roku 2035. Členské státy EU už přitom plán loni předběžně odsouhlasily. Berlín a Řím se však stále zřetelněji obávají konkurence v podobě čínských elektroaut, která by mohla zaplavit jednotný trh EU, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: Probuzená ekonomika Číny vystrašila Německo a Itálii. Znovu se proto staví proti zákazu spalovacích motorů
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.