Český rizikový kapitál jde do světa. Díky partnerství Depo Ventures se Švýcary
Švýcarská platforma Verve Ventures otevírá dveře českým investorům. Ti se budou moci podílet na financování startupů, do nichž zpravidla vstupují jen velké fondy.
Investiční skupina Depo Ventures se stala partnerem jedné z nejaktivnějších evropských investičních platforem, švýcarské Verve Ventures. Českým investorům do rizikového kapitálu se tak rozšíří investiční portfolio o etablované startupy z různých koutů Evropy. Takových, do nichž zpravidla vstupují jen velké fondy.
„V Depo Ventures se specializujeme na velmi ranou fázi vývoje startupů, jako je tzv. pre-seed a seed. A tak to i zůstane. Ale zároveň chceme, aby se naši investoři dostali také k vyvinutějším startupům i z jiných regionů,“ uvedl Petr Šíma, partner Depo Ventures.
V Česku se do tuzemských i zahraničních start-upů v roce 2021 v počátečních investičních kolech proinvestovaly odhadem čtyři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2020. A ani v letošním roce andělští investoři podle průzkumu DEPO Ventures chuť investovat neztratí – polovina jich bude investovat stejně jako loni, pětina se pak chystá loňskou částku výrazně zvýšit. V průměru každý andělský investor podpořil začínající projekt dvěma miliony korun.Startupy táhnou. Češi do nich loni investovali čtyři miliardy, letos to bude ještě víc
Money
Investice do startupů v pozdější fázi vývoje jsou podle něj sice méně výnosné, ale na druhou stranu jsou spojeny s nižším rizikem a přinášejí rychlejší návratnost.
S Verve Ventures mohou investovat pouze kvalifikovaní investoři podle švýcarského práva. To znamená, že musejí disponovat aktivy ve výši nejméně 500 tisíc eur, tedy v přepočtu 12,3 milionu korun. A zároveň mají mít znalosti o rizicích spojených s investováním do startupů.
Výše jednotlivé investice začíná na 10 tisících eur, tedy téměř 250 tisíc korun. Díky tomu jsou investorům dostupnější i startupy ve fázi série A, B, C, kde se investice pohybuje i v desítkách milionů eur.
Diverzifikace investorům pomůže
Na rozdíl od USA představuje Evropa stále velmi roztříštěný trh. Andělští investoři obvykle investují do oborů, které znají nejlépe, do firem z regionu, kde žijí.
„Pro člověka, který žije v Praze, může být obtížné investovat do startupu se sídlem v Paříži. Jenže jeho znalosti i kontakty mohou být pro tento startup velmi užitečné. Chceme propojovat lidi s relevantními dovednostmi napříč kontinentem a tím pomoci evropským startupům k úspěchu, ať už sídlí kdekoli,“ vysvětlil přínosy spolupráce Chris Gay-Crosier, ředitel pro mezinárodní investice Verve Ventures.
Evropa má před sebou zlaté desetiletí, tedy alespoň co se technologických start-upů týče. Naznačuje to nejnovější, v pořadí sedmá zpráva společnosti Atomico o stavu evropských technologických firem. Její výsledky pro newstream.cz okomentoval partner společnosti DEPO Ventures Petr Šíma.Petr Šíma: Evropu čeká zlaté desetiletí. Nikdy nebyl lepší čas na investice
Názory
Gay-Crosier zdůraznil také finanční přínos pro investory, kteří nejsou omezeni malým vzorkem regionálních startupů, ale mohou si vybírat z nejsilnějších investičních příležitostí z celé Evropy.
Investoři na platformě Verve Ventures již investovali do více než 140 startupů v různých fázích rozvoje a svou investici již mohli zhodnotit u 14 společností. Jejich investoři ročně investují kolem 80 milionů eur.
Depo Ventures je investor pro rané startupy v regionu střední a východní Evropy. Spravuje dva andělské fondy. Celkem již investovali do dvou desítek společností, například do Tatum, SmartGuide, Ringil, Oxus.AI.
Česká investiční skupina Depo Ventures se stala jednou z firem, které podpořily německý start-up Evitado budující systém pro zamezení kolizím dopravních letadel. Start-up založený loni v březnu tak v rané fázi existence na svůj další vývoj získá téměř 500 tisíc dolarů (skoro 11 milionů korun) nejen od andělského fondu Depo Ventures, ale i prestižního akcelerátoru Berkeley SkyDeck a dalších andělských investorů z Asie, Evropy a USA.Český Depo Ventures podpoří vývoj systému pro zamezení kolizím letadel
Zprávy z firem
Mnohé mladé nadějné firmy by stěží mohly růst bez takzvaných andělských investorů. Jejich statisíce až miliony korun rozhodnou, zda se dobrý nápad jednou změní v prosperující firmu. Andělské investování je však v Česku stále na začátku a ucelená data o chování investorů chybí. Mezinárodní syndikát andělských investorů DEPO Angels, který spadá pod skupinu DEPO Ventures, proto spustil již třetí ročník průzkumu, který v tom může udělat jasno. Trendy i omyly v investování do startupů? Napoví průzkum
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.