Čeští dolaroví milionáři věří akciím a dluhopisům, polovina z nich loni zbohatla

Více než polovina českých dolarových milionářů loni dokázala přes propady finančních trhů zvýšit hodnotu svého majetku. Téměř třetina bohatých si nepřipsala výnosy ani ztrátu. Necelá pětina vykázala ztrátu. Inflaci milionáři překonávají díky dlouhodobým investicím, věří akciím a dluhopisům. Vyplývá to z výsledků 12. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 192 Čechy s disponibilním majetkem minimálně milion dolarů (22,2 milionu Kč). V ČR je podle odhadů přes 30 tisíc dolarových milionářů.
Ačkoliv se uplynulý rok nesl ve znamení obav z narušení ekonomické i bezpečnostní stability, čeští dolaroví milionáři podle něj čekají obrat dosavadního ekonomického vývoje. Vnímají hrozící rizika a obávají se dopadu nepříznivých vlivů na domácnosti i stát, na poli investic jsou však sebejistí, uvedli autoři průzkumu.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Mladá generace měla nad zkušenějšími během posledního roku navrch. Třetina mladších respondentů zbohatla o více než deset procent, starší 50 let hodnotu svého jmění navýšili nejčastěji o dvě až devět procent, vyplývá z průzkumu.
„Loňský rok byl z hlediska uchování hodnoty bohatství a potenciálních investičních výnosů nejslabší. Hodnota jmění klesla 18 procentům českých dolarových milionářů, což je doposud nejvyšší procento zaznamenané v našem průzkumu. Zároveň ale růst jmění u zhruba poloviny dolarových milionářů ukazuje, že promyšlená investiční strategie si poradí i s výrazným zhoršením ekonomické situace a zvýšenou rozkolísaností, kterou jsme v minulém roce pozorovali na akciových trzích,” uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář .
Kryptoměnová horečka je přežitek
Růst svého jmění do devíti procent očekává téměř polovina respondentů i v tomto roce. Největší zhodnocení v tomto roce dolaroví milionáři očekávají od akcií, které jsou z dlouhodobého hlediska schopné doručit nejvyšší výnos ze všech hlavních tříd finančních aktiv. V dluhopisech vidí skrytou příležitost. Kryptoměnovou horečku považují dolaroví milionáři za přežitou a důvěra v digitální aktiva mezi oslovenými zaznamenala strmý pokles.
Česká ekonomika bude v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovat a za celý rok vykáže růst o 0,1 procenta. To bude výrazně pod očekávaným průměrem celé Evropské unie. Počítá s tím dnes zveřejněná makroekonomická prognóza Evropské komise, která v případě České republiky nijak nezměnila dřívější odhady letošního minimálního růstu hrubého domácího produktu (HDP).
Česká ekonomika bude letos stagnovat, bude na tom hůře než většina EU
Money
Zároveň ustupuje popularita investičních nemovitostí kvůli nižším potenciálním výnosům, přesto pro ně však nemovitosti zůstávají atraktivním uchovatelem hodnoty a především klidu.
„K bohatství v tomto roce podle oslovených přispěje vlastní podnikání a příjmy z něj, z investičních nástrojů pak zejména zahraniční akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo private equity investice. Můžeme pozorovat, že dolaroví milionáři nyní svá portfolia oproti situaci před deseti lety ve větší míře diverzifikují, lépe vyvažují rizika a porozuměli také faktoru dlouhodobosti,” uvedla obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová.
Pro Evropu je důležité, že se začaly stavět terminály na zkapalněný plyn. „Současné ceny energií jsou pro to velkou pobídkou. Reálně vidíme, jak funguje kapitalismus v praxi,“ řekl v rozhovoru pro časopis MED Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky. Na Evropu přesto podle Singera nejhůře dopadne hospodářská recese.
Inflační tlaky přetrvají déle, než si dnes myslí většina analytiků, míní exguvernér ČNB Singer
Leaders
Průzkum J&T Banka Wealth Report se uskutečnil na sklonku roku 2022 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Perfect Crowd. Jeho cílem bylo zmapovat investiční chování a životní styl českých a slovenských dolarových milionářů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.