Čeští středoškoláci investují do kryptoměn. Baví je výnosy, rizika moc neřeší
Čtvrtina českých středoškoláků investuje do kryptoměn, zjistil průzkum Garančního systému finančního trhu (GSFT). Lákavá jsou kryptoaktiva však až pro polovinu z nich. Hlavním tahákem je zejména rychlý a vysoký výnos. Naopak rizika spojená s investováním obecně studenti nevnímají, nebo podceňují.
Pokud bys dostal 50 tisíc korun a měl bys je na rok uložit tak, aby se zhodnotily, kam bys je uložil? Tak zní jedna z otázek, které zodpovídali středoškoláci v dotazníku GSFT, který se snažil zjistit stav finanční gramotnosti českých žáků 3. a 4. ročníků středních škol a gymnázií.
„Více než polovina uvedla možnost peníze uložit na běžný nebo spořicí účet. Třetina studentů chtěla peníze investovat,“ prozrazuje výkonná ředitelka GSFT Renáta Kadlecová. „Pouhé procento žáků pak uvedlo, že by peníze dali rodičům,“ pokračuje Kadlecová.
Průzkum však potvrdil, že mezi studenty převládají o investování často téměř romantické představy o rychlém a vysokém zhodnocení investovaných prostředků a téměř nulové riziko spojené s investováním.
Jak se blíží okamžik nástupu „pravicové“ vlády, sílí také spekulace o zavedení školného na vysokých školách. Čeká nás opět zbytečná debata o tom, koho školné eliminuje ze vzdělávacího procesu a že se nesmí školství uzavřít jen pro „bohaté“. Řešení je přitom jednodušší než u většiny dalších neřešených problémů, píše Stanislav Šulc v komentáři.Stanislav Šulc: Zaveďme školné pro vysokoškoláky. Tisíc korun za semestr
Názory
Jedním z výsadních postavení mezi investičními nástroji tak mezi studenty logicky mají kryptoaktiva, která jsou v posledních letech módní a často se spojují právě s rychlým zbohatnutím.
„Téměř všichni studenti, konkrétně 97 procent z nich, se s kryptoměnami setkali. Přímou zkušenost s alespoň jednorázovým nákupem má více než čtvrtina z nich (28 procent), o jejich nákupu uvažuje další více než čtvrtina (27 procent),“ uvádí GSFT, který má na starosti správu a použití finančních prostředků k zabezpečení a udržení stability finančního trhu v České republice.
Druhým hostem pořadu Victory Club na newstream.cz je rektorka Mendelovy univerzity, předsedkyně důchodové komise a žena, o níž se čím dál více spekuluje, že by mohla kandidovat na prezidentku.Danuše Nerudová: Česko mrhá talenty. Už na základních školách
Newstream TV
Revolut a e-Toro pro každého
Vedle atraktivity zhodnocení a určité módnosti se na popularitě kryptoměn podílí také to, že jejich nákup ještě donedávna byl snazší než obchod s akciemi či jinými tradičními investičními nástroji. Až v poslední době nejvýznamnější kryptoburzy požadují ověření identity, ale i nadále existuje celá řada takových, které si stačí stáhnout, poslat na ně prostředky z kreditní karty a uživatel může nakupovat kryptoměny bez jakéhokoli omezení.
Kryptoaktiva pak nabízejí také populární investiční aplikace, jako je Revolut či e-Toro. Obě sice mají věkový limit 18 let, například Revolut ale začal minulý rok nabízet Junior verzi, která má vést k posilování finanční stability mládeže.
Rizika spojená s investicemi si čeští studenti obecně připouštějí spíš méně, vyplynulo dále z šetření GSFT. „Studenti obecně věří finančním institucím, konkrétně především bankám a stavebním spořitelnám,“ připomíná Kadlecová. „Paradoxně více studentů pak důvěřuje kryptoburzám než burzám s cennými papíry,“ uzavírá Kadlecová.
Sázka na tradiční technologické giganty jako je Apple, IBM, Micorsoft, Cisco nebo Oracle, se podle burzovního guru a tváře pořadu Mad Money Jima Cramera vyplatí. Akcie těchto firem budou podle něj vykazovat úctyhodné výnosy i navzdory zpřísnění měnové politiky Fedu.Akcie technologických gigantů jako Apple nebo Microsoft čeká velký rok
Money
Kryptoměny na školné
Podobná data platí ve většině zemí. Například v Indii se na transakcích s kryptoměnami podílejí studenti do 20 let téměř ze 30 procent. V zemích, kde je zavedeno školné, pak obchod s kryptoměnami mnozí studenti využívají na pokrytí nákladů na vzdělání. BBC však upozorňuje na případy studentů, kteří se kvůli tomu dále zadlužili.
V boji o diváka značně přituhuje. Jednotlivé streamingové platformy letos utratí na původní obsah 140 miliard dolarů, uvádí odhady amerických investičních bank. Nárůst počtu předplatitelů tomu přitom vůbec nemusí odpovídat.Netflix, Disney a další služby utratí stamiliardy dolarů za filmy a seriály. Vydělávají na tom i Češi
Enjoy
Trh s korporátními dluhopisy se vyčistil. Finanční poradci si vybírají a nechtějí špatné produkty prodávat. Rizikem je nákup dluhopisů po internetu. Slabé emitenty smete inflace, předpovídá analytik Martin Dočekal ze serveru Dluhopisář.cz.Část dluhopisů zkrachuje, tragédie to ale není, říká dluhopisový analytik Martin Dočekal
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.