Čeští turisté při chuti. Do března za dovolenou v zahraničí utratili více než před covidem

Zahraniční turisté v Česku utratili za první čtvrtletí více peněz, než ve stejném období loni, ale méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Naopak čeští turisté si spravili chuť a od ledna do března utratili více jak loni, tak před covidem, vyplývá z údajů státní agentury CzechTourism.
Příjmy České republiky z cestovního ruchu za první čtvrtletí letošního roku dosáhly částky 35,2 miliardy korun, což je zhruba o 14 miliard korun více než loni za stejné období. Ke stejným číslům jako v roce 2019 však letos stále chybělo zhruba 4,5 miliardy korun, uvedl CzechTourism.
Nejvíce v Česku utráceli Němci a Ukrajinci
Výdaje za turismus byly u Čechů v zahraničí asi 34,7 miliardy korun, což je o 12,5 miliardy korun více než loni a o zhruba dvě miliardy více než v roce 2019. Nejvíce v Česku utratili za první kvartál Němci, Ukrajinci, Poláci a Slováci.
Letošní sezona může být pro Chorvatsko historicky nejúspěšnější, uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení v Česku a na Slovensku Miodrag Mlačić. Navzdory tomu, že se dovolená v Chorvatsku prodraží, Češi vykupují zájezdy a některé oblasti už teď hlásí rekordní návštěvnost, vyplývá z ankety mezi cestovními kancelářemi (CK) v ČR.
Chorvaté před létem zdražili, co mohli. Přesto se tam Češi hrnou
Money
Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava. Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí.
Jihokorejce přilákalo přímé letecké spojení
"Největší příjmy z cestovního ruchu mělo v letošním prvním čtvrtletí Česko díky hostům z Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska a Británie. Mezi prvními 15 zeměmi se umístila také Jižní Korea," řekl ředitel CzechTourismu Jan Herget.
Inflace zdražila obyvatelům Česka i dovolené. Nejvíce v Maďarsku, v tuzemsku, Polsku a Chorvatsku. Chce-li český turista ušetřit, vydat by se měl do Irska, Švédska či na Maltu, vyplývá z analýzy společnosti Cyrrus.
V Chorvatsku i Maďarsku je krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce v Evropě
Money
Podle něj návrat zahraničních turistů souvisí také s leteckým spojením. Naráží na zahájení provozu přímé linky mezi Prahou a Soulem. Jihokorejci v Česku utratili za první kvartál asi 370 milionů korun.
Nejvíce v ČR za první tři měsíce roku utratili Němci, a to zhruba 6,5 miliardy korun, Ukrajinci asi 4,9 miliardy, Poláci 4,4 miliardy, Slováci asi 4,1 miliardy a Britové zhruba 1,6 miliardy korun.
Erdoganův triumf ve volbách může Čechům výrazně zlevnit dovolenou v Turecku. Turecké měně hrozí, že vůči koruně do konce letoška oslabí o 31 procent. Plyne to z prognózy americké banky Morgan Stanley.
Erdoganův volební triumf zlevní Čechům letní dovolenou
Trhy
Herget dodal, že cestovatelé z ciziny jsou důležití pro všechny regiony Česka, utrácejí v Česku totiž víc peněz. "Letos v prvním čtvrtletí to bylo 2282 korun za osobu na den, zatímco útrata cestujících rezidentů byla 936 korun," uvedl.
Bilance příjmů a výdajů za první čtvrtletí roku byla po dvou záporných letech opět v plusových číslech, a to 463 milionů korun. Loni výdaje na turismus převýšily příjmy asi o dvě miliardy korun. Před covidem v roce 2019 byla bilance historicky nejlepší, a to zhruba o 6,8 miliardy korun vyšší příjmy než výdaje.
Proticovidová omezení v letech 2019 až 2021 tvrdě dopadla na cestovní ruch v celé republice. Nejvíc ovšem zasáhla Prahu a Karlovarský kraj. Podle údajů, které nyní zveřejnil Český statistický úřad, poklesla hrubá přidaná hodnota cestovního ruchu v hlavním městě během dvou let o více než polovinu na hodnotu 25,1 miliardy korun, zatímco v roce 2019 dosahovala 53,2 miliardy korun.
Účet za covid. Pandemii nejvíc odnesl cestovní ruch v Praze a na Karlovarsku
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.