ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácnosti připlatí asi třetinu

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent.
Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZ a uplatňují jiné sazby.
Zdražení elektřiny o 84 odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech.
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží
Money
Celková platba za elektřinu však pro běžnou domácnost odebírající elektřinu ČEZ vzroste nikoli o 84 procent, ale „jen“ zhruba o třetinu. Důvodem je to, že cena velkoobchodní elektřiny tvoří na finální účtu pouze zhruba 35 procent ceny.
Složky regulované Energetickým regulačním úřadem tvoří více než polovinu finální platby za elektřiny. Úřad své nové ceny pro příští rok teprve ještě zveřejní, neměly by se však příliš lišit od letošních.
Kromě ČEZ zdraží v příštím roce i další dodavatelé, například E.ON nebo Nano Energies. Naopak PRE po letošním zdražení zatím ceny zvyšovat nebude.
„Budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit v našich cenících pro zákazníky. Můžeme však naše klienty ujistit, že současné vysoké ceny na burzách se do jejich ceníků promítnou jen částečně a až v příštím roce a dopady současného vývoje je rozhodně nepostihnou v plné výši,” uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.
>>>>>>Zajímá vás dění na energetickém trhu? Čtěte zde<<<<<<
Ceny nemovitostí a míra průměrné úrokové sazby vedou do stavu, že na vlastní bydlení bude mít stále méně lidí. Banky na to chtějí zareagovat prodloužením doby, po kterou by lidé úvěr spláceli. Ve hře jsou 40leté hypotéky, ale Česká národní banka je proti. Jaká jsou pro a proti a co se stalo v zemích, kde multigenerační hypotéky zavedli?
Multigenerační hypotéky se v Česku jen tak nedočkáme
Money
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal trestní oznámení na společnosti Bohemia Energy, důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Trestní oznámení míří jak na firmu, tak na její vlastníky, kterými jsou manželé Jiří a Hana Písaříkovi.
Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy i na Písaříka a jeho ženu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.