Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Chelsea získá americký miliardář Boehly, sankcionovaný Abramovič z prodeje nedostane nic

Abramovič
ČTK
Dušan Kütner
duk

Britská vláda odsouhlasila prodej věhlasného fotbalového klubu Chelsea většinově dosud vlastněného sankcionovaným ruským oligarchou Romanem Abramovičem. Novým majitelem se za 4,25 miliardy liber (asi 122 miliard korun) stane konsorcium vedené americkým miliardářem a filantropem Toddem Boehlym. Veškerý výtěžek z prodeje půjde nikoli Abramovičovi, ale na charitu, napsala agentura Reuters.

Britská vláda vydala licenci, která povoluje prodej dvojnásobného vítěze fotbalové Ligy mistrů Chelsea konsorciu vedeného spolumajitelem baseballového týmu Los Angeles Dodgers Toddem Boehlym. Amerického byznysmena s majetkem podle odhadu časopisu Forbes ve výši 4,5 miliardy dolarů podporuje investiční společnost Clearlake Capital, uvedla agentura Reuters.

Současný vlastník Roman Abramovič podléhá sankcím ze strany britské vlády a také EULondýnský klub dal k prodeji na začátku března po ruské invazi na Ukrajinu. „Jsme spokojeni, že výtěžek z prodeje nepůjde ve prospěch Romana Abramoviče, ani jiných sankcionovaných osob,“ uvedla ministryně sportu Nadine Dorriesová na Twitteru.

„Vzhledem k sankcím, které jsme uvalili na osoby spojené s Putinem a krvavou invazí na Ukrajinu, může být dlouhodobá budoucnost klubu zajištěna pouze pod novým vlastníkem,“ dodala. Nyní vláda zahájí proces, který zajistí, že výnosy z prodeje budou použity na humanitární účely na Ukrajině a na podporu obětí války.

V úterý konsorcium, které se začátkem tohoto měsíce dohodlo na podmínkách akvizice Chelsea za 4,25 miliardy liber, prošlo testem vlastníků a ředitelů Premier League. Chelsea v té chvíli fungovala na základě vládní licence, protože Abramovičova aktiva byla v březnu zmrazena a platnost licence měla skončit 31. května.

Roman Abramovič

Chudák Abramovič. Chtěl dojednat mír – a přišel o sedm miliard dolarů

Miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič měl snahu přispět k mírovému řešení na Ukrajině a osobně se na konci března zúčastnil vyjednávání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Ale sankcím se stejně nevyhnul – na sankčním seznamu Velké Británie se objevilo i jeho jméno. Podle agentury Bloomberg mu byl zmrazen majetek v daňovém ráji na ostrově Jersey za sedm miliard dolarů, což je polovina jeho známého majetku.

Přečíst článek

Klub již dříve potvrdil, že veškerý výtěžek z prodeje bude Abramovičem věnován na charitativní účely. Dokončení prodeje umožní Chelsea obnovit přestupovou aktivitu a umožní hráčům podepsat nové smlouvy, což bylo zakázáno v rámci uvalených sankcí. Domácí zápasy mohli také dosud navštěvovat pouze držitelé permanentek, vláda zároveň se sankcemi oznámila zákaz prodeje zboží souvisejícího s klubem neboli merchandisingu.

O Chelsea, za kterou léta hrál i český reprezentant Petr Čech, jenž se i podílel na zisku trofeje z Ligy mistrů v roce 2012 a v klubu dodnes působí jako funkcionář, bylo více zájemců. Skupiny vedené spolumajitelem Boston Celtics Stephenem Pagliucou a bývalým předsedou British Airways Martinem Broughtonem byly vyřazeny z nabídkového řízení a konsorcium vedené vlastníky Chicago Cubs, rodinou Rickettsů, stáhlo nabídku ze soutěže.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Doporučujeme