Chladnější kanceláře, zhasnuté památky a reklamy. Německo začalo povinně šetřit
V Německu dnes začalo platit vládní nařízení, jehož smyslem je uspořit energie. Mezi hlavní body patří ve veřejných budovách nevytápění chodeb a snížení teploty na pracovištích, výjimku mají sociální služby či školy a školky. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck soubor těchto opatření považuje za nezbytný a opakovaně zdůrazňuje, že každá ušetřená kilowatthodina je krokem k překonání zimy a ke snížení závislosti na zemním plynu z Ruska.
Nařízení k šetrnému přístupu k energiím zavazuje nejen úřady a další veřejné instituce, ale také domácnosti a obchodníky. Například v nájemních smlouvách je pozastavena klauzule, podle které musí nájemci udržovat v obytných prostorách minimální teplotu. Nadále ale musí topit a větrat tak, aby majiteli nemovitosti nezpůsobili škodu. Venkovní a vnitřní soukromé bazény již nesmí být vyhřívány s pomocí plynu či elektřiny.
Cenový šok a nepříjemné překvapení ve čtvrtek ráno čekalo na německých čerpacích stanicích na řidiče, kteří přijeli natankovat. Od září totiž po třech měsících přestala platit nižší daň na pohonné hmoty, cena benzinu se tak přes noc skokově zvýšila i o více než 40 centů (10 korun) za litr. Nakoupit benzin odpovídající naturalu 95 pod dvě eura (49 korun) za litr je tak už prakticky nemožné.Zaskočilo mě to. Němci jsou překvapení ze skokového zdražení benzinu, přestala platit nižší daň
Politika
Svým dílem k úsporám musí přispět i obchodníci. Ode dneška nesmí být trvale otevřeny dveře obchodů, jejichž prostory se vytápí. Svaz německého maloobchodu (HDE) již předem ohlásil, že obchodníci podmínky splní a že již nyní díky úsporným opatřením k využívání energií přistupují šetrně.
K podmínce zavírání dveří řekl šéf HDE Stefan Genth, že k takovému opatření obchodníci přistoupili už dříve. "Zavřenými dveřmi lze samozřejmě uspořit velkou část energie. Zároveň ale do obchodu přijde méně zákazníků," řekl Genth. Obchody proto podle něj zavádějí preventivní informační kampaň, kdy u vstupu vylepují plakáty o tom, že dveře jsou sice zavřené, ale obchod je otevřený.
Cena české elektřiny v základním zatížení s dodávkou na následující rok dnes přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 korun) za megawatthodinu (MWh). Na Twitteru to oznámila středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) sídlící v Praze. Nad tuto hranici se dnes dostala také velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce.Bláznivé rekordy. Elektřina na burze v Praze i v Německu stojí přes 1000 eur za MWh
Trhy
Další opatření, které nařizuje vypínat osvětlení reklam a světelné reklamní plochy od 22:00 do 16:00 následujícího dne, podporují podle Gentha i prodejci. Poznamenal ale, že světla reklam ve městech na řadě míst poskytují chodcům větší pocit bezpečí. Na to pamatuje i vyhláška, která uvádí výjimku pro situace, kdy světla reklam přispívají k bezpečnosti provozu a k odvrácení dalších rizik. Například v tmavých podchodech by tak reklamy mohly dále svítit.
Vypnuté eskalátory
Obchodníci zavádějí vlastní opatření, například brzy ráno a později večer vypínají eskalátory. Stále běžnější jsou dveře a ochranné lamely v chladicích boxech, aby chlazení nemuselo pracovat na plný výkon. Všudypřítomné jsou i nálepky nabádající zákazníky, aby dveře chladicích a mrazicích boxů pečlivě zavírali.
Stejně jako reklamy je třeba vypínat i noční osvětlení fasád veřejných budov a památek. To už ale dříve bylo běžnou praxí, kterou začal Habeck, když nařídil vypnout osvětlení budov jeho ministerstva.
Snižování teplot vytápění veřejných i kancelářských prostor, omezení veřejného osvětlení i neonových reklam a výloh, zkrácení otevírací doby obchodů či provozu fontán a vodotrysků i snižování stavu zaměstnanců. Evropské vlády, samosprávy, instituce a firmy hledají nejrůznější způsoby, jak snížit v následujících měsících spotřebu energií a přežít nadcházející zimu, která bude kvůli neustálému omezování dodávek plynu a ropy z Ruska jedna z nejtvrdších. Co vše se v Evropě včetně Česka chystá? Podívejte se na přehled.Kratší otevírací doba, méně osvětlení i vytápění, vypnuté neony či fontány. Co chystá Evropa na tvrdou zimu?
Money
Ve veřejných budovách s výjimkou nemocnic, škol, školek a dalších sociálních služeb se nově nesmí vytápět chodby, technické místnosti a haly, pokud to není vyžadováno z důvodu bezpečnosti. Na pracovištích ve veřejných budovách se bude topit nejvýše na 19 stupňů, což je o jeden stupeň Celsia méně, než byla ministerstvem hospodářství doporučená teplota. Podle fyzického podílu práce se teplota může snižovat až ke 12 stupňům, které vláda považuje za dostatečné pro fyzicky náročné profese.
V neobydlených veřejných budovách nařízení přikazuje odpojit průtokové ohřívače a bojlery, pokud nejsou z hygienických důvodů nezbytné.
Další opatření přijdou
Spolková vláda připravuje soubor dalších úsporných opatření, která budou platit od října, protože rozhodnout o nich musí parlament. Jejich součástí je například povinné seřizování topné soustavy během pravidelných revizí topných systémů.
Pokud Rusko zcela přeruší dodávky, Německu v zimě vystačí plyn na necelé tři měsíce. Průšvih to bude i pro Česko. V krizovém scénáři dojde v obou ekonomikách na omezení tepla pro domácností.Lukáš Kovanda: Německo bije s plynem na poplach, Česko přizvukuje. V nouzi omezí teplo do domácností
Názory
Němcům, alespoň podle komentářů na internetu, vrásky nepřidělávají jen samotná úsporná opatření, ale i vyslovení názvu nařízení. Ten je totiž předimenzovaný i na němčinu, která si jinak libuje v dlouhých složeninách.
Název nařízení v němčině totiž zní Kurzfristenergieversorgungssicherungsmaßnahmenverordnung se zkratkou EnSikuMaV, což lze do češtiny přeložit jako vyhláška o krátkodobých opatřeních k zajištění energetických dodávek.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.