Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Chmurný obraz, brexit stojí Velkou Británii 100 miliard liber ročně

Britský premiér Sunak tři roky bez EU interpretuje jako příležitost.
ČTK
Ondřej Bílek
obi

Před třemi lety opustila Velká Británie společný trh Evropské unie (EU) a teď přišel účet: ekonomové spočítali, že Spojené království tratí 100 miliard liber ročně (2,7 bilionu korun), přičemž dopady zahrnují vše od obchodních investic až po nedostatek pracovních sil, píše agentura Bloomberg.

Přesně před třemi lety, 31. ledna 2020, přestala být Británie členem EU, analýza Bloombergu nyní vykresluje chmurný obraz škod způsobených odchodem. Ekonomové Ana Andradeová a Dan Hanson odhadují, že britská ekonomika je o čtyři procenta menší, než by mohla být, přičemž investice podniků výrazně zaostávají a nedostatek pracovníků v EU se prohlubuje.

Britský penzista George Cowey mává na vládní auta vjíždějící do areálu parlamentu v Londýně, který 20. března 2019 jednal o otázkách spojených s brexitem. Nápis na ceduli vyzývá k "navrácení britské suverenity".

Daň za brexit. Z Británie stále prchají davy milionářů

Britská finanční smetánka loni pokračovala v úprku ze země. Země má zase o 1400 lidí se jměním přesahujícím milion dolarů méně. Důvodem jsou dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie v roce 2020. Počet bohatých exulantů ale loni přece jen ve srovnání s předcovidovými lety klesl, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na analýzu společnosti Henley & Partners.

Přečíst článek

„Dopustilo se Spojené království ekonomického sebepoškozování, když v roce 2016 hlasovalo pro vystoupení z EU? Dosavadní důkazy stále naznačují, že ano,” uvedli v analýze Andradeová a Hanson. „Hlavním závěrem je, že narušení jednotného trhu mělo rychlejší dopad na britskou ekonomiku, než se čekalo.“

Jejich zjištění nabourávají tvrzení britského premiéra Rishiho Sunaka, že brexit je pro Spojené království „obrovská příležitost”, která se začíná realizovat. Od 31. ledna 2020 „jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi,” uvedl Sunak v pondělí večer.

Stávka lékařů a dalších britských zdravotníků

V Británii kolabuje zdravotní péče, lidé se uchylují k domácí samoléčbě

Kvůli nedostatku praktických lékařů se téměř každý čtvrtý člověk v Británii uchýlil k samoléčbě nákupem léků na internetu nebo v lékárně bez doporučení lékaře. Ukázal to průzkum institutu pro výzkum veřejného mínění Savanta ComRes, o kterém informovala stanice ITV.

Přečíst článek

Ostrý kontrast

Sunakovo tvrzení je ale v ostrém kontrastu s nedávnými průzkumy veřejného mínění, které naznačují rostoucí nespokojenost Britů s průběhem i výsledky brexitu i s ekonomickými prognózami. Studie Bloombergu uznává, že vypočítat, kolik bylo ztraceno v důsledku brexitu, není „ani snadné ani přesné“, v neposlední řadě proto, že odchod z EU se časově shodoval s pandemií koronaviru a poté se k němu přidala válka na Ukrajině.

Je však podle ní jasné, že ekonomická výkonnost Spojeného království se už po hlasování o vystoupení z EU v roce 2016 začala odchylovat od zbytku G7 – ekonomicky nejvyspělejších států světa – a od té doby se ještě rozšířila.

Logo mistrovství světa ve fotbale v katarském Dauhá

Fotbal přihrál britské ekonomice. Díky mistrovství překvapivě vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.

Přečíst článek

Například investice jsou ve srovnání s G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Velká Británie a USA) o 13 procent nižší, ve Spojeném království je zaměstnáno o 370 tisíc pracovníků z EU méně, než by tomu bylo v případě, kdyby Británie zůstala v jednotném trhu, což je číslo jen částečně kompenzováno příchodem občanů mimo EU. „Nedostatek pracovních sil v krátkodobém horizontu zvyšuje inflační tlak a dále omezuje potenciální růst,“ napsali ekonomové. „To není dobrá zpráva pro ekonomiku, která čelí nepříznivým dlouhodobým vyhlídkám s trendem růstu o něco málo přes jedno procento.“

Pokud jde o obchod, je obrázek podle Bloombergu o něco méně negativní, přičemž ekonomové došli k závěru, že se nezdá, že by brexit zanechával jasnou stopu.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Krize v Rudém moři přinese růst cen energií

Sny o nízké inflaci vezmou brzy za své. Krize v Rudém moři zase zvedne ceny energií

Přečíst článek
Doporučujeme