Chmurný obraz, brexit stojí Velkou Británii 100 miliard liber ročně
Před třemi lety opustila Velká Británie společný trh Evropské unie (EU) a teď přišel účet: ekonomové spočítali, že Spojené království tratí 100 miliard liber ročně (2,7 bilionu korun), přičemž dopady zahrnují vše od obchodních investic až po nedostatek pracovních sil, píše agentura Bloomberg.
Přesně před třemi lety, 31. ledna 2020, přestala být Británie členem EU, analýza Bloombergu nyní vykresluje chmurný obraz škod způsobených odchodem. Ekonomové Ana Andradeová a Dan Hanson odhadují, že britská ekonomika je o čtyři procenta menší, než by mohla být, přičemž investice podniků výrazně zaostávají a nedostatek pracovníků v EU se prohlubuje.
Britská finanční smetánka loni pokračovala v úprku ze země. Země má zase o 1400 lidí se jměním přesahujícím milion dolarů méně. Důvodem jsou dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie v roce 2020. Počet bohatých exulantů ale loni přece jen ve srovnání s předcovidovými lety klesl, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na analýzu společnosti Henley & Partners.
Daň za brexit. Z Británie stále prchají davy milionářů
Money
„Dopustilo se Spojené království ekonomického sebepoškozování, když v roce 2016 hlasovalo pro vystoupení z EU? Dosavadní důkazy stále naznačují, že ano,” uvedli v analýze Andradeová a Hanson. „Hlavním závěrem je, že narušení jednotného trhu mělo rychlejší dopad na britskou ekonomiku, než se čekalo.“
Jejich zjištění nabourávají tvrzení britského premiéra Rishiho Sunaka, že brexit je pro Spojené království „obrovská příležitost”, která se začíná realizovat. Od 31. ledna 2020 „jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi,” uvedl Sunak v pondělí večer.
Kvůli nedostatku praktických lékařů se téměř každý čtvrtý člověk v Británii uchýlil k samoléčbě nákupem léků na internetu nebo v lékárně bez doporučení lékaře. Ukázal to průzkum institutu pro výzkum veřejného mínění Savanta ComRes, o kterém informovala stanice ITV.V Británii kolabuje zdravotní péče, lidé se uchylují k domácí samoléčbě
Politika
Ostrý kontrast
Sunakovo tvrzení je ale v ostrém kontrastu s nedávnými průzkumy veřejného mínění, které naznačují rostoucí nespokojenost Britů s průběhem i výsledky brexitu i s ekonomickými prognózami. Studie Bloombergu uznává, že vypočítat, kolik bylo ztraceno v důsledku brexitu, není „ani snadné ani přesné“, v neposlední řadě proto, že odchod z EU se časově shodoval s pandemií koronaviru a poté se k němu přidala válka na Ukrajině.
Je však podle ní jasné, že ekonomická výkonnost Spojeného království se už po hlasování o vystoupení z EU v roce 2016 začala odchylovat od zbytku G7 – ekonomicky nejvyspělejších států světa – a od té doby se ještě rozšířila.
Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.Fotbal přihrál britské ekonomice. Díky mistrovství překvapivě vzrostla
Enjoy
Například investice jsou ve srovnání s G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Velká Británie a USA) o 13 procent nižší, ve Spojeném království je zaměstnáno o 370 tisíc pracovníků z EU méně, než by tomu bylo v případě, kdyby Británie zůstala v jednotném trhu, což je číslo jen částečně kompenzováno příchodem občanů mimo EU. „Nedostatek pracovních sil v krátkodobém horizontu zvyšuje inflační tlak a dále omezuje potenciální růst,“ napsali ekonomové. „To není dobrá zpráva pro ekonomiku, která čelí nepříznivým dlouhodobým vyhlídkám s trendem růstu o něco málo přes jedno procento.“
Pokud jde o obchod, je obrázek podle Bloombergu o něco méně negativní, přičemž ekonomové došli k závěru, že se nezdá, že by brexit zanechával jasnou stopu.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.