Násilné protesty v Číně pokračují. A aktivita průmyslu prudce padá
Ve městě Kuang-čou v jižní Číně znovu po dvou týdnech propukly násilné protesty proti tvrdým vládním proticovidovým opatřením. Videa, která po ověření jejich pravosti zveřejnila agentura Reuters nebo Bloomberg, ukazují, jak policie střílí na skupinu demonstrantů něčím, co vypadá jako slzný plyn.
Obyvatelé jihočínského průmyslového města Kuang-čou se v úterý večer střetli s policií. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukázaly, že jde o nejnovější díl sociálních nepokojů, kdy se stoupá hněv veřejnosti na vládu kvůli jejím přísným omezením proti šíření covidu, uvedla agentura Bloomberg.
[[Twitter status: https://twitter.com/whyyoutouzhele/status/1597666227371278336?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1597666227371278336%7Ctwgr%5E3f23ef4fe639ade238f8d0d1ad94c503f1a76de0%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bloomberg.com%2Fnews%2Farticles%2F2022-11-30%2Fviolent-protests-flare-again-in-locked-down-part-of-south-china]]
V městské čtvrti Chaj-ču lze vidět desítky demonstrantů, kteří házejí předměty na policisty, kteří jsou zřejmě oblečeni v ochranných oblecích. Policie naopak směrem k demonstrantům střílí něco, co vypadá jako slzný plyn, neboť ulička s protestujícími se poté zaplní bílým kouřem. Další klip ukazuje, jak policie se štíty proti demonstrantům postupuje k davu a několik spoutaných mužů později odvádí pryč.
Přísná opatření proti covidu-19, která čínské úřady nařizují hned při výskytu několika prvních případů nákazy, ochromují čínskou ekonomiku. V posledních měsících také vyvolávaly opakované stížnosti na úřady, kterým se nedařilo spolehlivě zajišťovat potraviny a další nezbytnosti lidem uvrženým do plošné karantény. O víkendu v různých částech země propukly mohutné protesty kvůli protiepidemickým opatřením. V mnoha městech demonstrace pokračovaly do dnešního rána.Covidové uzavírky v Číně jen tak neskončí, mohutným protestům navzdory
Politika
Celá oblast Kuang-čou je od konce minulého měsíce uzamčena, což podněcuje hněv mezi obyvateli, kteří jsou většinou pracujícími z chudší části obyvatel. První protesty ve městě vypukly před dvěma týdny.
Desítky protestů, nejvíce za třicet let
Nepokoje v Kuang-Čou jsou zatím posledním příkladem veřejných protestů proti čínskému přístupu nulové tolerance neboli Covid Zero, které propukly ve velkých městech minulý víkend. Od soboty do pondělí se ve 22 čínských městech uskutečnilo 43 protestů, odhadl Australský strategický politický institut se sídlem v Canbeře. To znamená největší projev nesouhlasu od krvavě potlačené demonstrace na náměstí Nebeského klidu v Pekingu před více než třemi desetiletími.
Elektromobilita sama smysl má. Vadí mi ale, že ji v Evropě zavádíme ideologicky, za každou cenu. Jedna z největších chyb Green Dealu je, že počítá s masivní elektrifikací a zároveň předpokládá, že tu výrobu pokryjí obnovitelné zdroje. Uvedl to v podcastu Nekorektní dvojka Marcely Fialkové europoslanec za ANO Ondřej Knotek.Tlak na elektromobilitu nás vrhá do náruče Číny, říká politik Knotek v podcastu
Politika
Mnoho lidí vyjadřuje vztek kvůli podezření, že proticovidová omezení mohla minulý týden přispět k tragické bilanci smrtelného požáru v bytovém domě v severozápadním regionu Sin-ťiang, který zabil 10 lidí a devět zranil. Zdá se, že početná přítomnost policie na místech protestů ale od té doby odradila od dalších nepokojů v Pekingu a Šanghaji.
Čínský průmysl se propadá
Další protest přichází v době, kdy pokles aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil. Vyplývá to z údajů čínského statistického úřadu. Hospodářskou aktivitu v Číně brzdí vzestup počtu případů nákazy koronavirem, na který úřady reagují přísnými restrikcemi. To bude mít podle analytiků na čínskou ekonomiku negativní dopady i v příštím roce.
Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu se v listopadu snížil na sedmiměsíční minimum 48 bodů z říjnových 49,2 bodu. Index aktivity v nevýrobním sektoru klesl o dva body na 46,7 bodu, což je rovněž nejnižší úroveň za sedm měsíců. Pokud se tyto indexy nacházejí pod padesátibodovou hranicí, signalizují pokles aktivity.
Čínské úřady ve středu zavedly další opatření, aby omezily rychlý nárůst případů onemocnění covid-19 a zvýšily tak obavy investorů o ekonomiku. V největší továrně na výrobu chytrých telefonů od společnosti Apple na světě propukly nové nepokoje, které podle agentury Reuters poukazují na sociální a finanční dopady těchto omezení.V továrně na iPhony v Číně propukly nové nepokoje
Money
„Situace kolem koronaviru se dál zhoršuje a bude mít výrazný dopad na ekonomiku také v příštím roce," uvedla podle agentury Reuters analytička Sheana Jüe ze společnosti Capital Economics.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém říjnovém globálním výhledu předpověděl, že růst hrubého domácí produktu (HDP) Číny v letošním roce zpomalí na 3,2 procenta z loňských 8,1 procenta. Na příští rok počítá se zrychlením růstu na 4,4 procenta.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.