Chtěli prodat na bazaru zboží a skončili s vybíleným účtem. Policie stíhá dva gangy, které důvěřivé Čechy připravily o 123 milionů
Policie obvinila desítky lidí z ČR a Ukrajiny za podvody vůči prodávajícím na internetových bazarech. Podle vyšetřovatelů získaly dva gangy trestnou činností zhruba 123 milionů korun tak, že svým obětem ukradly bankovní identitu. Uvedl to šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha.
Hlavou jednoho z gangů byla žena, která už v Česku uzavřela dohodu o vině a trestu, v níž souhlasila s 5,5 roku vězení a peněžitým trestem šesti milionů korun.
„K zásadním zásahům proti pachatelům došlo na území Ukrajiny,“ popsal Brejcha s tím, že zákroky nebyly jednoduché. Pachatelé si vytvořili opevněné call centrum. Při domovních prohlídkách zajistili policisté počítače, telefony, auta a peníze v celkové výši zhruba pěti milionů korun.
Organizované skupiny vytvářely podle kriminalistů napodobeniny webových stránek existujících přepravních společností - zejména DPD, Zásilkovny a České pošty - a také bank. Cílem bylo zmocnit se přístupových údajů do internetového bankovnictví. Oběti podvodů si pachatelé vytipovali na inzertních portálech typu Bazoš, Vinted, Sbazar či Facebook Marketplace.
S blížícími se Vánoci roste počet pokusů o internetový podvod. Zločinci zneužívají toho, že lidé mají objednány dárky z mnoha e-shopů a využívají služby přepravních společností typu České pošty, DHL a dalších. Právě značky a vizuální identity těchto firem se nyní stávají dalšími oběťmi podvodníků. Je proto potřeba neustále kontrolovat webové adresy, na nichž se uživatelé pohybují.Vánoce přinášejí novou vlnu kyberútoků. Podvodníci opět zneužívají značku České pošty a dalších přepravců
Názory
Lovci mamutů
Gangy svým obětem přezdívaly „mamuti“. „Byli to běžní lidé, kteří chtějí prodat kočárek nebo brusle,“ popsal poškozené Brejcha. Na zveřejněné inzeráty reagovali pachatelé obratem, zejména prostřednictvím aplikace WhatsApp. Slibovali platbu za inzerované zboží a hlavně zajištění jeho přepravy. Prodávajícím zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky. Když oslovený člověk zadal příslušné údaje - jméno, heslo, ověřovací kódy či údaje z platebních karet - pachatelé fakticky převzali kontrolu nad jejich internetovým bankovnictvím. Následně vybrali peníze z účtů.
Za podvody a pokusy o podvod, účast na organizované zločinecké skupině, neoprávněné opatření platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému hrozí pachatelům sedm až 12 let vězení.
Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun doplnil, že mladá žena zadržená v ČR má postavení spolupracující obviněné a pomáhá rozkrývat trestnou činnosti dalších pachatelů. Uvedl, že uhradila poškozeným lidem způsobenou škodu ve výši dvou milionů korun. Žena si najímala a také vyplácela techniky a programátory s rozsáhlými znalostmi v oblasti informačních technologií. Kriminalisté přirovnali fungování zločinecké skupiny k firmě a programátory k brigádníkům.
Počet obviněných zatím nechtěli policisté upřesnit. Podvedení lidé podle nich pocházejí nejen z Česka, ale i z Polska či Maďarska, případy se různě větví. Část vyšetřování vede Ukrajina i další státy. Na aktuálních dvou kauzách, které získaly krycí jména RIP a VICTORY, spolupracovala NCTEKK s ukrajinskou policií ve společném vyšetřovacím týmu v rámci Eurojustu. Umožnilo jí to například rychlé sdílení elektronických důkazů. Brejcha také ocenil možnost poslat na Ukrajinu české policisty i v době válečného konfliktu.
Případ RIP se škodou vyčíslenou na nejméně 100 milionů korun dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství, VIKTORY se škodou zhruba 23 milionů korun pak Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.
Do října policie evidovala policie 16 560 nahlášených trestných činů v oblasti kyberkriminality, což představuje zhruba 10,5 procenta z celkové trestné činnosti v ČR. Škoda u kyberzločinů dosáhla zhruba 2,5 miliardy korun, tato částka ale zahrnuje i neúspěšné pokusy. Celková škoda způsobená trestnou činností se pohybuje okolo 20 miliard. Podle náměstka policejního prezidia Tomáš Kubíka je zatím letos nárůst kyberkriminality osmiprocentní, zatímco v předchozích letech byl téměř stoprocentní. Kubík to připisuje i osvětě ze strany policie a bank.
Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun. Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky
Money
Každý měsíc v rychlosti prolétnete bankovní výpis. Kontrolujete si odchozí platby. Nic podezřelého nenajdete. Za pár měsíců, v horším případě let, ale zjistíte, že vám z účtu potichu a nenápadně zmizely tisíce korun. Jak je to možné? Podívali jsme se jednomu z nových kyberpodvodů na zoubek v naší reportáži i včetně toho, jak v reálu funguje málo známé pojištění internetových rizik.REPORTÁŽ: Jak mi kyberpodvodníci vysáli z účtu tisíce. A jak jsem je získala zpět
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.