Chudí důchodci? Ale kdeže. Teď jsou nejbohatší, další generace už budou muset investovat samy
Vzhledem ke stavu veřejných financí a nepříznivému demografickému vývoji se generace budoucích důchodců budou muset na penzi připravit samy, uvádí poradenská firma FinGo.
Dnes připadá na jednoho důchodce tři a půl ekonomicky aktivních obyvatel, za 30 let to budou pouze dva. V penzi důchodci tráví v průměru 24 let. Teď jsou sice starobní důchodci v poměru k hrubé mzdě nejbohatší, co kdy byli, ale to se s úpravami důchodového systému změní.
Systém důchodového pojištění v České republice čelí značným výzvám, které vyžadují rychlé a efektivní řešení. Aktuální výdaje na důchody tvoří přibližně třetinu státního rozpočtu, což představuje necelých 600 miliard korun ročně. Z této částky si stát musí půjčovat 75 miliard korun, což odpovídá 1 procentu českého HDP. Pokud nedojde k zásadním změnám, očekává se, že do poloviny tohoto století by tento dluh mohl dosáhnout až 5 procent HDP. To by pro stát v dnešních cenách znamenalo půjčit si každý rok přes 350 miliard korun pouze na důchody, uvádí finančně poradenská firma FinGo..
Vláda vydala nařízení, že důchodcům přibude k současným penzím v průměru 355 korun měsíčně. Nechme stranou, že o důchodech rozhoduje jakýsi výnos vlády, což trošku připomíná Rakousko-Uherskou monarchii, kdy se život lidí měnil výnosem vrchnosti.Dalibor Martínek: Čeští důchodci ani netuší, jak dobře se mají. Jejich rozmazlování by mělo skončit
Názory
Problémy důchodového systému
Jedním z hlavních problémů je nepříznivý demografický vývoj. Počet ekonomicky aktivních obyvatel na jednoho důchodce se neustále snižuje. Zatímco před třiceti lety připadalo na jednoho důchodce pět ekonomicky produktivních obyvatel, dnes jsou to tři a půl a za třicet let to budou pouze dva. K tomu se přidává prodlužující se délka života v důchodu. Před padesáti lety trávili důchodci v penzi průměrně 15 let, dnes je to již 24 let, přičemž odborníci považují za ideální dobu zhruba 21,5 let.
Na základě nabídek z tištěných reklamních letáků v obchodech nakupuje 94 procent českých seniorů, přičemž třetina často. Čeští důchodci se bouří. Pětikoalice chce omezit tisk slevových letáků
Zprávy z firem
Nutnost důchodové reformy
„Nedávno schválená důchodová reforma je krokem správným směrem, i když jde spíše o menší úpravy než o skutečnou reformu. Pro skutečnou udržitelnost důchodového systému je nezbytné přijmout radikálnější opatření. Jedním z těchto kroků je přesun větší odpovědnosti za šetření na důchod na občany. Tento krok by měl jít ruku v ruce se státní podporou, aby lidé měli o důvod navíc si na důchod investovat sami,“ uvádí Jiří Fajt, investiční specialista ze společnosti FinGo.
Přesun odpovědnosti na občany
Vzhledem ke stavu veřejných financí se státu nelze divit, že část odpovědnosti za důchodové zabezpečení přesouvá na občany. Každý člověk tak bude mít vlastní finanční budoucnost pod kontrolou. Důchodová reforma neznamená, že v budoucnu nebudou mít Češi žádný důchod, ale že se bude měnit poměr mezi důchody a průměrnou mzdou. V současnosti jsou důchodci nejbohatší ve vztahu k hrubé mzdě, ale reálná hodnota důchodů bude v budoucnu klesat.
„Všichni nějaký důchod mít budeme, dokonce bude nominálně vyšší než důchody současné. Momentálně jsou starobní důchodci v poměru k hrubé mzdě nejbohatší, co kdy byli, přibližně 55 procent k hrubé mzdě. K čisté mzdě je poměr samozřejmě jiný, okolo 60 procent. Důchody tedy nominálně porostou neustále, ale reálně budou klesat,“ pokračuje Jiří Fajt.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.