Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína čelí novému exodu, bohatí opouštějí zemi. I s majetkem

Čína čelí exodu.
ČTK
Ondřej Bílek
obi

Rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zrušit cestovní omezení kvůli covidu urychluje exodus bohatých Číňanů, píše agentura Bloomberg. Což by mohlo znamenat také značný odliv kapitálu.

Od konce politiky nulové tolerance covidu loni v prosinci začalo mnoho bohatých Číňanů cestovat do zámoří. Druhou největší ekonomiku světa od té doby ohrožuje nejen odliv mozků a také kapitálu. Podle střízlivých odhadů v hodnotě až 150 miliard dolarů (přes tři biliony korun).

Číňanů loni ubylo, bude to mít závažný dopad.

Stanislav Šulc: Čína vymírá. Dopady to bude mít kolosální

Po krátkodobých hrozbách, jako je pandemie covidu nebo válka na Ukrajině, se svět pomalu musí začít připravovat na skutečnou výzvu. Čína poprvé od šedesátých let začala vymírat, což bude mít kolosální dopady na světovou ekonomiku i řád. 

Přečíst článek

Agentura Bloomberg uvádí, že poslední dva roky Si Ťin-pchingova tažení proti covidu vyděsily bohaté Číňany, kteří mají tendenci zemi opustit. Například právnická firma Sobirovs z Kanady, která se specializuje na imigraci, zaznamenala růst zájmu klientů z Číny. „Chtějí přesídlit a chtějí to udělat co nejdříve,“ tvrdí právnička firmy Feruza Djamalová.

Před pandemií čelila Čína odlivu kapitálu ve výši asi 150 miliard dolarů ročně od lidí, kteří odcházeli do zámoří, ale tato částka bude pravděpodobně v roce 2023 vyšší. „Odliv kapitálu může a nemusí být o mnoho větší, ale stále by to mohlo mít dopad na pracovní sílu a produktivitu,“ řekla Alicie Garciaová Herrerová, ekonomka společnosti Natixis pro Asii a Tichomoří.

Odchody už začaly

Podle zářijové zprávy Credit Suisse Group má Čína po USA druhý největší počet ultrabohatých lidí na světě, přičemž více než 32 tisíc lidí drží majetek přesahující 50 milionů dolarů.

Odchody začaly už loni. V roce 2022 migrovalo asi 10 800 bohatých Číňanů, což je nejvíce od roku 2019. Nárůst zájmu o odchod z Číny Bloomberg opírá i o fakt, že vyhledávání a zmínky klíčových slov o „emigraci“ se na síti Wechat 26. prosince loňského roku téměř zdvojnásobily oproti předchozímu dni na 110,7 milionu. Stalo se to okamžitě po oznámení čínských úřadů, že zruší všechna karanténní opatření.

Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta.

Růst čínské ekonomiky zpomalil na tři procenta, může za to koronavirová politika

Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta. Oproti roku 2021 je to o 5,1 procentního bodu méně. Výsledek také zaostává za oficiálním cílem, který čínská komunistická strana stanovila na zhruba 5,5 procenta.

Přečíst článek

Čína se vyvádění majetku brání, má přísné kapitálové kontroly. Občané mohou každý rok převést pouze 50 tisíc jüanů (asi 160 tisíc korun) na cizí měny. Navzdory těmto omezením však znovuotevření cestování stačí k tomu, aby to zacloumalo čínskými devizovými rezervami. I když se lidé nerozhodnou odejít natrvalo. „Pokud se letos několik milionů lidí rozhodne cestovat, stále to může představovat desítky miliard dolarů tlaku na snižování devizových rezerv, které Čína má,“ řekl Čchen Č'-wu, profesor financí na Hongkongské univerzitě. Odhaduje, že by to mohlo být 100 až 200 miliard dolarů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Trumpova cla vůči Kanadě, Číně a Mexiku začala platit

Trumpova cla vůči Kanadě, Číně a Mexiku začala platit. Země zareagovaly svými cly

Přečíst článek
Donald Trump v Oválné pracovně Bíllého domu

Sliby se mají plnit. USA v sobotu uvalí cla na dovoz z Kanady, Mexika i Číny, hlásí Bílý dům

Přečíst článek
Doporučujeme