Čína odkládá "konec ropy". Roli uhlí chce naopak snižovat rychleji
Nejméně o pět let odložil čínský institut ETRI napojený na tamní těžařskou společnost termín kulminace spotřeby ropy. Z původního roku 2025 nyní výzkumníci odhadují, že nejvíce suroviny Čína využije v roce 2030. Pak zafunguje efekt elektromobility.
Spotřeba ropy v Číně by měla pokračovat v růstu do konce desetiletí. Podpoří jí vysoká poptávka po chemikáliích. Vrcholu dosáhne v roce 2030, kdy by měla činit 780 milionů tun ročně. Uvedl to výzkumný institut ETRI napojený na společnost China National Petroleum Corp. Loni přitom institut očekával vrchol na úrovni 730 milionů tun ročně zhruba v roce 2025.
Spotřeba nafty, benzinu a kerosinu má být nejvyšší kolem roku 2025, kdy dosáhne přibližně 390 milionů tun ročně. Celkovou poptávku do roku 2030 tak podpoří rostoucí spotřeba v petrochemickém průmyslu.
Co bude hlavní výzvou pro český průmysl v příštím roce? Oslovili jsme ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy jeho kapitány, majitele i ředitele významných firem, a přinášíme unikátní anketu na toto téma. Každá firma řeší své vlastní výzvy. Ale některé problémy jsou společné pro všechny. Kromě pandemie a rostoucí inflace trápí lídry firem, které táhnou tuzemskou ekonomiku, také nedostatek pracovníků nebo nejasnosti kolem Green Dealu. Příležitost naopak vidí v rozšiřování nových technologií, ať už jde o elektromobilitu či jiná chytrá řešení. Žádné černé scénáře před sebou klíčoví lidé průmyslu nevidí, naopak věří, že tuzemská ekonomika bude opět šlapat.Anketa mezi kapitány průmyslu: Jaká je hlavní výzva pro rok 2022?
Zprávy z firem
Snížení přinese elektromobilita
Po roce 2030 celková poptávka klesne, protože se sníží potřeba ropných produktů v dopravě v souvislosti s elektrifikací vozidel. Poptávka po chemikáliích by měla zůstat stabilní.
Institut rovněž revidoval vrchol celkové spotřeby primární energie v Číně na 6 miliard tun standardního uhlí. Tohoto vrcholu má země dosáhnout kolem roku 2030. Doposud čekal vrchol 5,6 miliardy tun ročně kolem roku 2035. Spotřeba uhlí má klesat v letech 2031 až 2050, protože uhelné elektrárny se stanou záložním zdrojem energie.
Spotřeba zemního plynu má být na vrcholu v roce 2040, kdy bude činit 650 miliard metrů krychlových ročně. Hlavním pohonem poptávky bude průmysl a výrobci elektřiny. Zemní plyn je považován za překlenovací palivo po dobu energetické transformace, jejímž cílem je snížit emise oxidu uhličitého, napsala agentura Reuters.
Úspory energií, to byla v posledních desítkách let jen slovní vata. Nikoho moc nezajímaly. S aktuálním rapidním zdražováním se z úspor stává žhavé téma. ČEZ založil před pěti lety divizi Esco, která se zpočátku věnovala hlavně průmyslovým podnikům. Nyní letí hvězda Esco vzhůru. Uspořit za energie chce najednou každý. Esco začíná obsluhovat i menší firmy či obce. „Chodí za námi starostové, že to jejich voliči chtějí,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz šéf ČEZ Esco Kamil Čermák. Fenoménem dneška jsou bateriová úložiště, říká Kamil Čermák z ČEZ Esco
Názory
Evropa má před sebou zlaté desetiletí, tedy alespoň co se technologických start-upů týče. Naznačuje to nejnovější, v pořadí sedmá zpráva společnosti Atomico o stavu evropských technologických firem. Její výsledky pro newstream.cz okomentoval partner společnosti DEPO Ventures Petr Šíma.Petr Šíma: Evropu čeká zlaté desetiletí. Nikdy nebyl lepší čas na investice
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.