Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby. Chce povzbudit ekonomiku
Čínská centrální banka snížila dvě základní úrokové sazby. Po sérii neuspokojivých statistik doufá, že tak podpoří růst čínské ekonomiky. V reakci na toto překvapivé rozhodnutí oslabil čínský jüan.
Jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR), která je referenčním údajem pro nejvýhodnější sazby, jež mohou banky nabízet firmám a domácnostem, banka snížila z 3,45 procenta na 3,35 procenta. Pětiletá LPR, která je referenční sazbou pro hypoteční úvěry, klesla z 3,95 procenta na 3,85 procenta.
Banka k tomuto kroku přistoupila poté, co Peking v neděli zveřejnil politický dokument, v němž představil své ambice v oblasti ekonomiky.
Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 4,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 procenta, oznámil dnes čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 procenta. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.Růst čínské ekonomiky se zadrhl. Dolu jí táhne i realitní krize
Money
Analytiky rozhodnutí centrální banky překvapilo. „Je to zajímavé načasování, které přichází bezprostředně po třetím plenárním zasedání (ústředního výboru čínských komunistů), a možná signalizuje změnu ve prospěch růstu. Uvidíme, zda červencové politbyro přijde s větší podporou,” citovala agentura Reuters analytika Bena Bennetta ze společnosti LGIM v Hongkongu.
„Pokud se podíváme na základní situaci v čínské ekonomice, máme velmi slabé údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé čtvrtletí, reálné sazby jsou v Číně velmi vysoké. Takže v podstatě všechny fundamentální faktory ukazují na to, že Čína potřebuje prostředí nižších sazeb,” domnívá se analytik Gary Ng ze společnosti Natixis.
Čína už předběhla Evropu i Ameriku ve vývoji a výrobě levných elektromobilů. A teď už zřejmě směřuje k tomu, že bude dominovat také ve výrobě „zeleného“ vodíku, který by měl být významným plynem budoucnosti nejen v dopravě, ale zejména v průmyslu.Čína usiluje o dominanci na světovém trhu se zeleným vodíkem, ale drží si svá tajemství
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.