Čína překvapivě snížila základní úrokové sazby | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby. Chce povzbudit ekonomiku

Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby
iStock
 ČTK

Čínská centrální banka snížila dvě základní úrokové sazby. Po sérii neuspokojivých statistik doufá, že tak podpoří růst čínské ekonomiky. V reakci na toto překvapivé rozhodnutí oslabil čínský jüan.

Jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR), která je referenčním údajem pro nejvýhodnější sazby, jež mohou banky nabízet firmám a domácnostem, banka snížila z 3,45 procenta na 3,35 procenta. Pětiletá LPR, která je referenční sazbou pro hypoteční úvěry, klesla z 3,95 procenta na 3,85 procenta.

Banka k tomuto kroku přistoupila poté, co Peking v neděli zveřejnil politický dokument, v němž představil své ambice v oblasti ekonomiky.

Čínský jüan

Růst čínské ekonomiky se zadrhl. Dolu jí táhne i realitní krize

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 4,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 procenta, oznámil dnes čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 procenta. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.

Přečíst článek

Analytiky rozhodnutí centrální banky překvapilo. „Je to zajímavé načasování, které přichází bezprostředně po třetím plenárním zasedání (ústředního výboru čínských komunistů), a možná signalizuje změnu ve prospěch růstu. Uvidíme, zda červencové politbyro přijde s větší podporou,” citovala agentura Reuters analytika Bena Bennetta ze společnosti LGIM v Hongkongu.

„Pokud se podíváme na základní situaci v čínské ekonomice, máme velmi slabé údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé čtvrtletí, reálné sazby jsou v Číně velmi vysoké. Takže v podstatě všechny fundamentální faktory ukazují na to, že Čína potřebuje prostředí nižších sazeb,” domnívá se analytik Gary Ng ze společnosti Natixis.

Představa budoucí podoby největšího projektu na výrobu zeleného vodíku

Čína usiluje o dominanci na světovém trhu se zeleným vodíkem, ale drží si svá tajemství

Čína už předběhla Evropu i Ameriku ve vývoji a výrobě levných elektromobilů. A teď už zřejmě směřuje k tomu, že bude dominovat také ve výrobě „zeleného“ vodíku, který by měl být významným plynem budoucnosti nejen v dopravě, ale zejména v průmyslu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Rusko zvažuje zákaz exportu paliv kvůli jejich nedostatku na domácím trhu

Cena ropy padá. Obchodní války a rostoucí nabídka tlačí černé zlato dolů

Přečíst článek
S&P 500 oficiálně vstoupil do býčího trhu

Týden tradera: Americká ekonomika dál pádí vpřed, ale Čína jí může zavařit

Přečíst článek
Doporučujeme