Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby. Chce povzbudit ekonomiku

Čína překvapivě snížila dvě základní úrokové sazby
iStock
 ČTK

Čínská centrální banka snížila dvě základní úrokové sazby. Po sérii neuspokojivých statistik doufá, že tak podpoří růst čínské ekonomiky. V reakci na toto překvapivé rozhodnutí oslabil čínský jüan.

Reklama

Jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR), která je referenčním údajem pro nejvýhodnější sazby, jež mohou banky nabízet firmám a domácnostem, banka snížila z 3,45 procenta na 3,35 procenta. Pětiletá LPR, která je referenční sazbou pro hypoteční úvěry, klesla z 3,95 procenta na 3,85 procenta.

Banka k tomuto kroku přistoupila poté, co Peking v neděli zveřejnil politický dokument, v němž představil své ambice v oblasti ekonomiky.

Čínský jüan

Růst čínské ekonomiky se zadrhl. Dolu jí táhne i realitní krize

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 4,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 procenta, oznámil dnes čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 procenta. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.

Přečíst článek

Analytiky rozhodnutí centrální banky překvapilo. „Je to zajímavé načasování, které přichází bezprostředně po třetím plenárním zasedání (ústředního výboru čínských komunistů), a možná signalizuje změnu ve prospěch růstu. Uvidíme, zda červencové politbyro přijde s větší podporou,” citovala agentura Reuters analytika Bena Bennetta ze společnosti LGIM v Hongkongu.

Reklama

„Pokud se podíváme na základní situaci v čínské ekonomice, máme velmi slabé údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za druhé čtvrtletí, reálné sazby jsou v Číně velmi vysoké. Takže v podstatě všechny fundamentální faktory ukazují na to, že Čína potřebuje prostředí nižších sazeb,” domnívá se analytik Gary Ng ze společnosti Natixis.

Představa budoucí podoby největšího projektu na výrobu zeleného vodíku

Čína usiluje o dominanci na světovém trhu se zeleným vodíkem, ale drží si svá tajemství

Čína už předběhla Evropu i Ameriku ve vývoji a výrobě levných elektromobilů. A teď už zřejmě směřuje k tomu, že bude dominovat také ve výrobě „zeleného“ vodíku, který by měl být významným plynem budoucnosti nejen v dopravě, ale zejména v průmyslu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Wall Street

David Havrlant: Amerika sílí a roste. Čína naopak čelí kaskádě krizí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme