Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína přitvrzuje. Zvýší odvetné clo na dovoz z USA na 84 procent

Kontejnerový přístav v Šanghaji
iStock
 ČTK

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, informují tiskové agentury.

Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po předchozí odvetě Pekingu na čínský dovoz uvalil další přirážku ve výši 50 procent. Celkové clo na dovoz z Číny do USA tak ode dneška činí 104 procent. Americký ministr financí Scott Bessent v reakci uvedl, že nová odveta Pekingu je nešťastná a Čína na ní prodělá.

„Číňané nechtějí vyjednávat, protože jsou nejhoršími provinilci v mezinárodním obchodním systému,“ dodal Bessent v televizi Fox Business. Ministerstvo obchodu v Pekingu v úterním sdělení uvedlo, že Čína bude proti obchodní válce bojovat „až do konce“. Vláda už také intervenovala na kapitálových trzích, aby podpořila důvěru investorů zvýšením nákupů akcií prostřednictvím státem podporovaných fondů, uvedl hongkongský server South China Morning Post.

Čína zároveň už minulý týden pozastavila dovozní povolení šesti firmám „spojeným s USA“ a zavedla omezení vývozu u dalších 16 amerických společností. Současně oznámila omezení na vývoz některých nerostů vzácných zemin. Podle agentury AP tak zatím Peking neprojevuje zájem o vyjednávání a požaduje rovný, respektující přístup k obchodním jednáním.

Čína navíc tvrdí, že USA nedodržely sliby z předchozí obchodní dohody, včetně sporů kolem platformy TikTok. Čínská mateřská společnost TikToku musí odprodat většinový podíl v amerických aktivitách sítě, aby předešla zákazu. Trump v minulých týdnech mimo jiné sliboval Číně snížení cel, pokud se podaří dosáhnout dohody o TikToku. K tomu zatím nedošlo, prezident ale odložil platnost zákazu o dalších 75 dní.

Usrula von der Leyenová

Evropská odveta za Trumpova cla zasáhne hlavně republikánské státy

Evropská komise (EK) jedná o možných odvetných opatřeních v reakci na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uvalit na dovoz z EU takzvaná reciproční cla ve výši 20 procent. Komise navrhla uvalit 25procentní dovozní poplatek na zboží ze Spojených států, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard korun). S odvoláním na interní dokument komise to uvedla bruselská mutace amerického serveru Politico. Navrhovaná opatření míří zejména na vývoz ze států s vysokou voličskou podporou Trumpových republikánů.

Přečíst článek

Čínské ministerstvo obchodu tento týden zveřejnilo rozsáhlou analýzu obchodní výměny s USA, v níž Bílý dům obviňuje ze zavádějících tvrzení. V dokumentu se podle AP uvádí, že při započtení obchodu se službami a čínských poboček amerických firem, je obchod mezi oběma zeměmi „zhruba v rovnováze“.

Podle dokumentu měla Čína v roce 2023 deficit obchodu se službami s USA ve výši 26,57 miliardy dolarů (606 miliard korun), mimo jiné v odvětvích jako pojišťovnictví, bankovnictví nebo účetnictví. Cílem Trumpových cel bylo odstranit deficity obchodu se zahraničím, ty však byly vypočítány pouze na základě obchodů s fyzickým, hmotným zbožím, zdůraznil Peking.

„Historie a fakta ukazují, že zvýšení cel ze strany Spojených států nevyřeší jejich vlastní problémy,“ stojí v prohlášení čínského ministerstva obchodu. „Místo toho vyvolá prudké výkyvy na finančních trzích, zvýší inflační tlak v USA, oslabí průmyslovou základnu USA a zvýší riziko hospodářské recese v USA, což se nakonec obrátí jen proti nim samotným,“ dodal úřad.

Milirdáři na inauguraci Donalda Trumpa

Nejbohatší lidé světa nikdy nechudli tak rychle jako v uplynulém týdnu

Obchodní válka si vybírá oběti, a to ještě ani pořádně nezačala. Za poslední dny nejbohatší lidé světa přišli o stovky miliard dolarů. A někteří již začínají naznačovat, že podpora Donalda Trumpa možná nebyla tak dobrý nápad.

Přečíst článek

Čína ve středu kvůli americkým clům oficiálně zahájila spor u Světové obchodní organizace (WTO). Peking tvrdí, že Spojené státy postupují v rozporu s pravidly volného obchodu. Čína je také přesvědčena, že Washington porušuje závazky, které vyplývají ze všeobecné dohody o clech a dalších ujednání.

V případě Číny je sazba nového recipročního cla 34 procent. Americký prezident Donald Trump však v reakci na čínskou odvetu - clo rovněž ve výši 34 procent - dnešním dnem zavedl další clo ve výši 50 procent.

Čínské ministerstvo obchodu už minulý týden vyzvalo Washington, aby cla okamžitě zrušil a případné spory řešil dialogem s obchodními partnery. Americká politika podle Pekingu ohrožuje složitě získanou rovnováhu dosaženou za léta mnohostranných obchodních jednání.

Chce snad Trump dovést USA k bankrotu? Jeho kroky mohou být promyšlenější, než se zdá

Chce Trump záměrně dovést Spojené státy do bankrotu? Není to až tak pošetilá myšlenka, jak na první poslech zní – finančníci o ní mluví jako o tajné „Dohodě z Mar-a-Lago“.

Přečíst článek

Trumpa nezastavily ani plynové sliby EU. Hrozí další spory o dodávky z Ruska

Hrozbu cel proti Evropské unii měl Donald Trump ve svém arsenálu už dávno před loňskými prezidentskými volbami. Když v nich zvítězil, EU reagovala briskně. Brusel okamžitě vysílal do Washingtonu signály, že chce jednat o obchodních vztazích včetně Trumpových požadavků. Jeden z těch nejhlasitějších zněl: Evropa musí dovážet více amerického zkapalněného plynu LNG. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová reagovala: Přesně to chceme. Současné kroky Washingtonu jsou ale nepředvídatelné, podotýká ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.

Přečíst článek

Protesty proti Trumpovi

Karel Pučelík: Trump dělá Američany znovu chudými. Jak dlouho mu budou útok na jejich blahobyt trpět?

Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Donald Trump

Trump se nečekaně brzy rozmáchl k razantnímu celnímu úderu. A nejen na Čínu, ale i na své sousedy

Přečíst článek
Doporučujeme