Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Čína rýžuje na levné ropě z Ruska. Putin ale nepřichází zkrátka

Čína rýžuje na levné ropě z Ruska. Putin ale nepřichází zkrátka
Profimedia
Zdeněk Pečený

Obchod mezi Čínou a Ruskem jen kvete. Rusko je stále více závislé na dodávkách z Číny, odkud již proudí až polovina dovozu do země. Opačným směrem naopak proudí za výprodejové ceny ropa a plyn.

Reklama

Čína hraje stále důležitější roli při podpoře ruské ekonomiky a pomáhá zvyšovat její válečné úsilí, přičemž čerstvé statistiky ukazují, že Peking poskytuje řadu zboží, včetně některých s potenciálním vojenským využitím, jako jsou mikročipy či rypadla na kopání zákopů.

Čína se stala hlavním zdrojem velké řady zboží a komponentů, které ruská ekonomika zasažená sankcemi potřebuje, a zároveň se stala významným odběratelem pro ruskou ropu a plyn. Rostoucí ekonomické vztahy jsou ústředním bodem snah obou zemí sjednotit se proti tomu, co jejich vůdci popisují jako západní snahy o jejich potlačení.

Rusko a Čína se smějí západním sankcím. Vzájemný obchod jen kvete

Čínský export v prosinci meziročně vzrostl o 2,3 procenta, což je více než se čekalo. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů čínského celního úřadu. Spotřebitelské ceny se ale ve srovnání se stejným měsícem loni o 0,3 procenta snížily. Klesají už třetí měsíc po sobě a nižší byly i výrobní ceny, uvedl čínský statistický úřad. Vyhlídky druhé největší světové ekonomiky tak zůstávají nejisté, uvedla agentura DPA. Na nový rekord se ale loni opět vyšplhal obousměrný obchod s Ruskem, který dosáhl 240 miliard dolarů (5,4 bilionu korun).

Přečíst článek

Celkový obchod Číny s Ruskem za loňský rok vyskočil o 26 procent na 240 miliard dolarů, čímž se Moskva umístila hned za Austrálií a Tchaj-wanem na seznamu největších obchodních partnerů Číny. Více roste obchod směrem z Číny do Ruska, ten loni vzrostl o téměř 47 procent. Směrem do Číny proudilo zboží v hodnotě o 13 procent vyšší než v roce 2022.

Reklama

Rusko je stále trpaslík

Čína je nyní zdrojem až 50 procent veškerého ruského dovozu, oproti jedné čtvrtině před invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z odhadů Institutu pro rozvíjející se ekonomiky Finské banky, který se specializuje na výzkum ekonomik Číny a Ruska.

Tento vztah prospěl i Číně, zejména proto, že její ekonomika čelí řadě výzev, včetně poklesu západní poptávky po řadě jejího zboží. Rusko letos výrazně pomohlo Číně stát se největším světovým vývozcem vozidel. Rusko je však stále jen malým, i když rostoucím zlomkem celkového exportního obchodu Číny.

Moskva pátrá po bývalém viceprezidentovi Gazprombanky, asi válčí proti Rusku

Moskva jde po bývalém viceprezidentovi Gazprombanky. Ten se rozhodl bojovat proti Rusku

Ruské ministerstvo vnitra vyhlásilo pátrání po Igorovi Volobujevovi, bývalém viceprezidentovi Gazprombanky. S odvoláním na databázi hledaných osob to na svém webu píše list Kommersant. Volobujev je podle ministerstva stíhán kvůli blíže neupřesněnému trestnému činu. Bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom podle dřívějších zpráv tisku krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu utekl právě do sousední země, kde se přidal k vojákům a bojuje proti Rusku.

Přečíst článek

Dvojí využití

Ministr zahraničí Antony Blinken během loňské červnové cesty do Pekingu řekl, že mu čínští představitelé řekli, že Čína Rusku neposkytne zbraně, a potvrdil, že Spojené státy nemají důkazy o opaku. Blinken však vyjádřil obavy z toho, že Čína poskytuje další zboží, které pomáhá ruské invazi, včetně technologií s civilním i vojenským využitím.

Čínské společnosti dodaly Rusku počítačové čipy, díly pro vojenské stíhačky, navigační a rušící technologie, uvedl The Wall Street Journal.

Ruský prezident Vladimir Putin

Protiruské sankce fungují. Čísla k rozpočtu to dokazují

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se vloni snížily zhruba o 24 procent na 8,822 bilionu rubů (asi 2,2 bilionu korun) z 11,586 bilionu rublů v předchozím roce. K poklesu přispěly nižší ceny ropy, vyplývá z údajů ruského ministerstva financí, na které se odvolává agentura Reuters.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme