Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína zásobuje Rusko automobily, letos jde zatím o její největší vývozní trh

Výroba automobilů v závodě společnosti Chery v Číně
Zhou Mu / Xinhua News / Profimedia
Jiří Frydlewicz
fry

Čínští výrobci automobilů za prvních pět měsíců letošního roku vyvezli nejvíce vozů do Ruska. Využili faktu, že se globální automobilky ze země stáhly kvůli probíhajícímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Reklama

Agentura Bloomberg uvádí, že Čína do Ruska od ledna do května dodala zhruba 278 tisíc vozidel. Země, která je v současné době ve válečném konfliktu s Ukrajinou, na prvním místě vystřídala Mexiko (kam Čína letos dodala 159 tisíc vozů), které bylo loni v rámci čínského exportu vozidel na prvním místě.

V desítce největších exportních trhů se po Rusku a Mexiku umístila Belgie (120 tisíc vozů), Austrálie (101 tisíc vozů), Velká Británie (90 tisíc vozů), Saúdská Arábie (87 tisíc vozů), Thajsko (69 tisíc vozů), Spojené arabské emiráty (60 tisíc vozů), Španělsko (58 tisíc vozů) a Filipíny (58 tisíc vozů), vyplývá to ze statistik čínského svazu automobilek CAAM.

Elektromobil X7 od čínské automobilky Xpeng

Čínský svaz automobilek odvolal závazek šestnácti společností, které se chtěly vyhnout abnormální cenotvorbě

Čínský svaz výrobců automobilů CAAM kvůli antimonopolnímu zákonu odvolal čtvrteční příslib 16 automobilek, že se vyhnou "abnormálnímu stanovování cen".

Přečíst článek

V Rusku vládnou Geely, či Chery

Analytická společnost Autostat uvedla, že šest z deseti nejprodávanějších značek na ruském trhu jsou čínské automobilky jako Chery, Geely, nebo GWM. Mezi oblíbené modely patří především vozy z kategorie SUV, konkrétně modely Chery Tiggo 7 Pro, či Geely Coolray. Celkově se prodej nových aut v Rusku za červen zvýšil meziročně o 151,8 procenta na 82 407 vozů. Za šest měsíců roku se v zemi prodalo 401 600 nových aut.

Reklama

Díra na trhu pro čínské automobilky vznikla s postupným odcházením společností a automobilek jako například Toyoty, Volkswagenu, či Renaultu z ruského trhu kvůli konfliktu na Ukrajině. 

Ta čínské automobilky zařadila na seznam „sponzorů války“ zahrnující více než dvě desítky společností, které pokračují v podnikání v Rusku. Agentura Bloomberg zároveň doplnila, že ty zároveň pokračují ve spolupráci s mezinárodními výrobci automobilů, kteří z Ruska odešli. Například společnost Geely a ovládá švédské automobilky Volvo a Polestar.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme