Čínou obchází strašidlo deflace. Tamních klesajících cen by se měl obávat i svět

Klesající ceny jsou vždy dobrou zprávou pro spotřebitele, ne tak pro celou ekonomiku. Známky deflace jsou v Číně čím dál víc převládající, což zvyšuje tlak na Peking, aby znovu nastartoval růst, anebo riskoval, že upadne do ekonomické pasti, z níž by bylo těžké uniknout, napsal deník The Wall Street Journal.
Zatímco zbytek světa se potýká s inflací, Číně hrozí, že zažije dlouhé období poklesu cen, které – pokud zapustí dlouhodobější kořeny – by mohlo pohltit firemní zisky, oslabit spotřebitelské výdaje a zvýšit nezaměstnanost. Účinky deflace by se rozšířily po celém světě, uvolnily by ceny některých produktů, které země jako USA nakupují od Číny, ale také by svět připravily o důležitou čínskou poptávku po surovinách a spotřebním zboží a vytvořily další problémy, uvedl The Wall Street Journal.
Konec července se ponese ve znamení důležitých rozhodnutí globálních hráčů na poli měnové politiky. Rozhodovat o úrokových sazbách budou postupně americký Fed i Evropská centrální banka. U obou se očekává mírné zvýšení sazeb. Naopak čínští představitelé pokračují v „holubičí“ rétorice a nejspíš dojde na další snížení sazeb po červnovém zasedání čínské centrální banky.
Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru
Trhy
Ceny účtované odběratelům čínskými továrnami, které vyrábějí produkty od oceli přes cement až po chemikálie, už měsíce klesají, v červnu to bylo meziročně o 5,4 procenta. Spotřebitelské ceny mezitím stagnovaly – inflace v červnu dosáhla nuly –, přičemž ceny některého zboží včetně cukru, vajec, oblečení a domácích spotřebičů nyní meziměsíčně klesají kvůli slabé poptávce.
Japonské varování z 90. let
Většina ekonomů se zatím domnívá, že Čína se pravděpodobně vyhne hlubokému a trvalému období deflace. Její ekonomika roste, i když pomalu, a vláda představila řadu malých stimulačních opatření, která by mohla pomoci více. Začátkem července viceguvernér centrální Čínské lidové banky Liou Kuo-čchiang odmítl obavy, že Čína sklouzává k deflaci. Někteří ekonomové ale vidí znepokojivé paralely mezi současnou svízelnou situací Číny a zkušeností Japonska, které se v 90. letech potýkalo s deflací a stagnujícím růstem.
Ekonomika Evropské unie zůstala ve druhém čtvrtletí letošního roku oproti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených dat beze změny. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. V rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. V prvním čtvrtletí stoupl HDP v EU o 0,2 procenta.
AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika EU po růstu o 0,2 procenta opět stagnuje, pokles Česka je druhý nejvyšší
Money
Globální ekonomice by dlouhodobější deflace v Číně mohla pomoci zchladit inflaci jinde, včetně v USA, protože její továrny tvoří velký podíl na produkci světového zboží. Na druhé straně by však záplava ještě levnějšího čínského vývozu na globální trhy mohla vytlačit konkurenční vývozce z jiných zemí a snížit pracovní místa a investice v těchto ekonomikách.
Trh deflaci podceňuje, míní experti
Deflační období v Číně by také pravděpodobně znamenalo slabší čínskou poptávku po potravinách, energiích a surovinách ve světě, což by snížilo příjmy dotyčných ekonomik z exportu do Číny. „Trh podceňuje deflační dopad na globální ekonomiku,“ řekl hlavní ekonom pro Asii banky HSBC v Hongkongu Frederic Neumann.
Česká vláda se na snížení inflace podílí jen ze tří procent, srazí ji o čtyři desetinky. Ekonomiku tím přitom ovšem připraví o 82 miliard, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Inflace se prý snižuje i díky zásahům vlády. Tak si to „i” spočítejme
Názory
Vzhledem k tomu, že globální ceny energií a potravin v posledních měsících rovněž klesly, ekonomové očekávají, že průměrné spotřebitelské ceny v Číně zůstanou v příštích měsících téměř na stejné úrovni, nebo klesnou. Kromě potravin a oděvů už také klesly ceny elektromobilů, neboť čínské automobilky i americká Tesla v posledních měsících kvůli konkurenčnímu boji snížily prodejní ceny ve snaze získat větší podíl na přeplněném trhu.
Riziko pro Čínu spočívá v tom, že deflace bude zřejmě delší, než se očekávalo. Klesající prodejní ceny mají tendenci stlačovat výdaje spotřebitelů, protože ti mají zase tendence kupovat méně a čekat na ještě lepší nabídku, což roztáčí sestupnou cenovou spirálu. Čím déle deflace potrvá, tím závažnější budou její účinky. Mimo jiné to znamená, že zisky a příjmy firem budou klesat a společnosti tak budou propouštět, aby si nahradily klesající marže.
Americký prezident Joe Biden plánuje do poloviny srpna podepsat exekutivní příkaz, který omezí investice USA do technologií v Číně. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Příkaz se zaměřuje na polovodiče, umělou inteligenci (AI) a kvantovou výpočetní techniku.
Americké investice do technologií v Číně dostanou stop. Včetně umělé inteligence
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.