Čínská ekonomika rostla ve druhém kvartálu rychleji, než se čekalo. Zbytek roku už tak růžový nebude

Hrubý domácí produkt Číny se v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšil o 4,8 procenta proti růstu o čtyři procenta v předchozím čtvrtletí. Oznámil to čínský statistický úřad. Růst je vyšší než 4,4 procenta, s nimiž počítali analytici. Podle nich se ale zároveň zvýšilo riziko prudkého zpomalení ekonomiky v příštích měsících, a to kvůli omezením v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a kvůli válce na Ukrajině.
Růst ekonomiky za první tři měsíce zaostal za oficiálním cílem vládnoucí komunistické strany. Premiér Li Kche-čchiang na březnovém plenárním zasedání čínského parlamentu uvedl, že počítá s růstem HDP zhruba o 5,5 procenta. Podle analytiků bude splnění tohoto cíle bez dalších stimulačních opatření složité.
Rychlý start roku
Čínská ekonomika rostla velmi rychle zejména v prvních dvou měsících letošního roku. V mezičtvrtletním srovnání se HDP od ledna do března zvýšil o 1,3 procenta, zatímco analytici podle agentury Reuters počítali s růstem o 0,6 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí růst po zpřesnění dat činil proti předchozímu čtvrtletí 1,5 procenta.
Podle analytiků budou ale už dubnová data pravděpodobně horší, mimo jiné kvůli uzávěře v Šanghaji. Čínské úřady uzavřely toto největší město a další významná průmyslová střediska kvůli šíření koronaviru, což vedlo k přerušení výroby v továrnách a způsobilo problémy globálním dodavatelským řetězcům. Čínská vláda v boji s nemocí covid-19 prosazuje strategii nulové tolerance a hned při výskytu prvních případů nákazy uzavírá celá města.
Lockdowny uškodí
"Další vliv lockdownů bude okamžitý, nejen kvůli zpoždění dodávek zboží denní potřeby, ale i kvůli další nejistotě mezi podnikateli a výrobci, která už se odrazila na pracovním trhu," řekla hlavní ekonomka finanční společnosti ING pro Čínu Iris Pangová. Opatření v rámci fiskální a měnové politiky, která měla vliv lockdownů na HDP zmírnit, podle ní nebyla dostatečná.
"Možná budeme muset zrevidovat naše další odhady HDP, pokud fiskální opatření nepřijdou v čas," dodala Pangová.
Akciový trh v Číně navzdory svižnému růstu ekonomiky ale oslabil, investoři totiž posuzují hlavně dopady lockdownů na ekonomiku. Index CSI 300, který sleduje vývoj na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, krátce před koncem obchodování vykazoval pokles přibližně o 0,6 procenta na 4164 bodů. Smazal tak část výraznějších ztrát, které vykazoval v úvodu obchodování.
Na ekonomice nejlidnatější země světa se podepisuje ruská invaze na Ukrajinu. Přitom právě Čína patří mezi státy, které nepřímo pomáhají ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, protože se nepřidaly k sankcím. Zároveň se Čína potýká s další vlnou koronaviru.
Ani Číně se nedaří. Rozvolňuje pravidla pro banky, aby podpořila růst
Money
Nejenom válka na Ukrajině, ale i další vlna pandemie aktuálně svírající Čínu, se významně projeví na globální ekonomice, píše server CNBC.
Čtvrtou vlnu covidu v Číně pocítíme už brzy, tvrdí ekonomové
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.