Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínská ekonomika vzrostla o 7,9 procenta, dynamika růstu zpomaluje

Čínský export, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Tempo růstu HDP Číny ve druhém čtvrtletí zvolnilo. Druhá největší světová ekonomika meziročně vzrostla o 7,9 procenta, je to méně, než odhadovali analytici.

Hrubý domácí produkt Číny za letošní druhé čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostl o 7,9 procenta. Analytici však očekávali, že druhá největší ekonomika světa vykáže vzestup o 8,1 procenta, píše agentura Reuters, podle které na tom nesou podíl vyšší ceny surovin i menší aktivita spotřebitelů kvůli pandemii. I tak jde o páté růstové čtvrtletí za sebou.

Růst se znatelně zpomalil v porovnání s rekordním meziročním vzestupem z prvního čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala 18,3 procenta. Tehdejší čísla se však srovnávala s výsledky z prvního čtvrtletí loňského roku, kdy Čína zaznamenala největší ekonomický pokles za několik desetiletí.

Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika vykázala nárůst o 1,3 procenta, čímž překonala odhady analytiků. Ti podle Reuters odhadovali růst 1,2 procenta.

Spor s Washingtonem Čínu brzdí

„Celkově se zdá, že čínská ekonomika je na cestě k oživení,” konstatoval analytik Čchao-pching Ču ze společnosti JP Morgan. Nejnovější údaje podle něj ukazují, že růst tamní ekonomika „již dosáhl vrcholu a nyní zpomaluje na svůj dlouhodobý průměr”.

Hospodářské výhled Číny zatemňuje přetrvávající obchodní válka s Washingtonem, připomíná agentura Reuters. Americký prezident Joe Biden několikrát zopakoval, že si přeje lepší vztahy s Pekingem, ale zatím neřekl, zda zruší zvýšení cel, které zavedl jeho předchůdce Donald Trump.

Marek Mora, viceguvernér ČNB

My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora

České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.

Přečíst článek

Ačkoli druhá největší světová ekonomika po koronavirové krizi výrazně oživila díky poptávce po čínském exportu a vládní podpoře, údaje zveřejněné v posledních měsících naznačují ztrátu dynamiky. Vyšší ceny surovin, narušené dodavatelské řetězce a kontroly znečištění se negativně odrážejí na průmyslové aktivitě, zatímco malá ohniska šíření koronaviru omezují spotřebitelské výdaje.

Investoři sledují, zda čínská centrální banka přejde k uvolněnější měnové politice. Čínská centrální banka (PBOC) minulý týden oznámila, že sníží požadavek výše minimální hotovosti, kterou musí komerční banky vlastnit jako rezervu.

Čína si ale dává pozor na přílišnou stimulaci ekonomiky. PBOC v prohlášení uvedla, že snížení neznamená změnu její „obezřetné měnové politiky”. I nadále hodlá udržovat stabilitu, zachovat normální měnovou politiku a nezaplavovat ekonomiku stimuly.

Tokio 2020, letní olympiáda, ilustrační foto

Tokio 2020: Místo zisků dluhy. Sponzoři olympiády pláčou

Letní olympiáda je nejsledovanější akcí vůbec, v televizi se na ní dívají až tři miliardy lidí. V případě her v Tokiu, které začínají 23. července, se proto kolem nich točí i desítky miliard dolarů. Jenže kvůli koronaviru a posunutí olympiády je mnohé jinak.

Přečíst článek

Avast, sídlo

WSJ: Američané jednají o převzetí Avastu. Ve hře jsou stovky miliard

Česká antivirová společnost Avast by se mohla stát cílem akvizice. Zájem projevili Američané, tvrdí zdroje listu WSJ. Šlo by o obchod v hodnotě stovek miliard korun.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Premiér Petr Fiala přijal generálního tajemníka OECD Mathiase Cormanna

Inflace v Česku bude dál slábnout, tvrdí OECD. Fiala dostal pochvalu za důchodovou reformu

Přečíst článek
Doporučujeme