Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínská ekonomika zaostala za očekáváním, důvodem je slabší zahraniční poptávka

Výroba automobilů v závodě společnosti Chery v Číně
Zhou Mu / Xinhua News / Profimedia
 ČTK

Růst hrubého domácího produktu Číny ve druhém čtvrtletí meziročně zrychlil na 6,3 procenta z tempa 4,5 procenta v prvním čtvrtletí. Je to o jeden procentní bod slabší růst, než čekali analytici. Ve srovnání s prvním čtvrtletím ekonomika vzrostla o 0,8 procenta proti růstu o 2,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Důvodem je slabší poptávka v Číně i v zahraničí.

Dynamika růstu druhé největší ekonomiky světa po uvolnění omezení souvisejících s nemocí covid-19 slábne. To zvyšuje tlak na centrální bankéře i politiky, aby přišli s dalšími stimuly na podporu aktivity. Čínské úřady ale stojí před nelehkým úkolem, pokud chtějí udržet hospodářské oživení a zmírnit nezaměstnanost, protože jakákoliv razantní stimulace by mohla podpořit dluhová rizika.

Meziroční tempo růstu bylo nejrychlejší od druhého čtvrtletí 2021. Výsledek je však zkreslený kvůli ekonomickým problémům způsobeným koronavirovými omezeními v loňském roce. Meziroční tempo růstu v prvním čtvrtletí bylo vyšší, než tehdy očekávali analytici.

Twitter, který vlastní Elon Musk, se potýká s poklesem z příjmů z reklam

Twitter pod Muskovým velením zchudl, přišel o polovinu příjmů z reklamy

Americká společnost Twitter přišla od loňského října, kdy ji za 44 miliard dolarů, tedy zhruba 930,6 miliardy korun, koupil miliardář Elon Musk, téměř o polovinu tržeb z reklamy.

Přečíst článek

„Bylo to poměrně neuspokojivé číslo, pouhých 6,3 procenta, takže je zřejmé, že dynamika zpomaluje," řekl analytik RBC Capital Markets Alvin Tan, kterého cituje agentura Reuters. „Při tomto tempu zpomalování nyní skutečně existuje riziko, že růstový cíl nemusí být dosažen - těch pěti procent nemusí být dosaženo, pokud bude ekonomika nadále zpomalovat tímto tempem. Takže si myslím, že to skutečně zvyšuje naléhavost větší politické podpory v brzké době," dodal.

Podle analytiků ale není pravděpodobné, že by politici a centrální bankéři zavedli nějaké razantní stimuly kvůli obavám z rostoucích dluhových rizik. Výraznější zpomalení by ale mohlo působit další ztráty pracovních míst a podpořit riziko poklesu spotřebitelských cen, což by podkopalo důvěru soukromého sektoru. Míra nezaměstnanosti mezi mladými je teď navíc na rekordu. Experti uvádějí, že mezi další stimulační kroky by měly patřit fiskální výdaje na financování velkých infrastrukturních projektů, větší podpora spotřebitelů a soukromých firem a určité uvolnění politiky v oblasti nemovitostí. Podle analytiků je však rychlý obrat nepravděpodobný.

Na celý letošní rok čínská vláda stanovila cíl růstu hrubého domácího produktu kolem pěti procent. Loni růst HDP této asijské mocnosti zpomalil na tři procenta z 8,1 procenta v roce 2021.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínské plány. Země zvýší výdaje na obranu, sjednocení s Tchaj-wanem už nemá být mírové

Přečíst článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura

Agentura Fitch potvrdila Česku rating. Jeho letošní růst však vyhlíží slabší, než jak jej odhaduje Stanjura

Přečíst článek
Doporučujeme