Čínská expanze v Orbánově spřáteleném Maďarsku. Huayou postaví továrnu za miliardy

Čínská společnost Zhejiang Huayou Cobalt plánuje investovat v Maďarsku 520 miliard forintů (33,4 miliardy korun) do výstavby závodu na katody pro baterie do elektromobilů. Je to nejnovější velká investice, která podle vlády učiní ze země centrum elektromobilového průmyslu. Oznámil to podle agentury MTI ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Závod bude mít kapacitu přibližně 100 tisíc tun katod pro baterie do elektromobilů. Vzniknout má 900 pracovních míst. Výroba by mohla být zahájena v roce 2026. Pro čínskou firmu Huayou je to první investice v EU.
"Most" mezi Východem a Západem
Maďarsko je místem, které si pro svoji výrobu vybrali němečtí výrobci prémiových vozů, jako je Mercedes-Benz Group a BMW, a asijští výrobci baterií, převážně z Číny a Jižní Koreje. Maďarská vláda uvádí, že tyto investice kromě toho, že pomáhají plnit klimatické cíle, slouží také jako model hospodářské spolupráce mezi Východem a Západem v době napětí.
Nenávist maďarské veřejnosti vůči Evropské unii roste. V posledním průzkumu se obliba EU snížila o 12 procent, což je nejhorší propad v rámci celé Unie. Podle agentury Bloomberg se případného odchodu Maďarska Unie bojí víc než Brexitu.
Evropa se obává Huxitu. Orbán jemně pošťuchuje Maďarsko pryč z EU, píše Bloomberg
Politika
Podobně jako jiné země střední a východní Evropy se Maďarsko za posledních 30 let stalo důležitým místem pro výrobu automobilů. Nyní je v čele regionu v přechodu na elektromobily.
Ráj pro výrobce autobaterií
Čtyři z deseti největších výrobců baterií mají nyní v zemi továrny, nebo je zde zakládají, upozornil Szijjártó a dodal, že za posledních sedm let Maďarsko oznámilo 51 investic do odvětví elektromobilů v hodnotě čtyř bilionů HUF. Země má nyní podle něj čtvrtou největší kapacitu baterií na světě.
Meziroční míra inflace v Maďarsku se v květnu snížila na 21,5 procenta z dubnových 24 procent. Oznámil to maďarský statistický úřad. Inflace se tak snížila už čtvrtý měsíc za sebou. V lednu se vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.
I Maďaři se dočkali nižší inflace. Ale stále jsou první v Evropě, dokonce i před Ukrajinou
Money
Největší zatím byla investice společnosti Conteporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL), která loni oznámila, že plánuje v zemi výstavbu závodu na baterie za 7,3 miliardy eur (173,4 miliardy korun) ve spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz.
Vzájemný obchod mezi Maďarskem a Čínou loni dosáhl rekordních 13 miliard eur. Čínské společnosti se letos stanou největší skupinou investorů v Maďarsku, stejné to bylo v roce 2020, dodal Szijjártó.
Británii hrozí zavírání automobilových továren a zánik tisíců pracovních míst, pokud rychle nedojedná úpravu brexitové dohody. Uvedla to mezinárodní automobilová skupina Stellantis, která v Británii zaměstnává více než 5000 lidí.
Británii hrozí kvůli brexitu krach výroby elektromobilů, varuje třetí největší automobilka na světě
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.