Čínské firmy se odvrací od USA. Počet fúzí a akvizic je nejnižší za téměř 20 let

Čínské firmy od začátku letošního roku investovaly do fúzí a akvizic ve Spojených státech 221 milionů dolarů (4,9 miliardy korun), což je nejméně od roku 2006. S odvoláním na údaje společnosti Dealogic o tom informuje britský ekonomický list Financial Times.
Loni touto dobou investice činily 3,4 miliardy dolarů. Prudký pokles je odrazem geopolitického napětí mezi oběma zeměmi, které má dopad i na finanční aktivitu.
Údaje společnosti Dealogic ukazují, že Čína teď nemá zájem ani o dohody v jiných zemích. V Německu uzavřela smlouvy za 189 milionů dolarů, což je nejméně za více než deset let. V Británii pak hodnota těchto dohod činila 530 milionů dolarů a v Austrálii 228 milionů dolarů.
Donald Trump stanul před soudem. Dokázat jeho podíl na událostech ze 6. ledna 2021 bude takřka nemožné. I tak aktuální soud hodně vypovídá o změnách, kterými prochází nejen americká společnost.
Stanislav Šulc: Trump už vyhrál. O podstatě zločinu se nikdo nebaví
Názory
Největší zahraniční dohodu letos firma z Číny uzavřela v Peru. Společnost Southern Power Grid International tam za 2,9 miliardy dolarů koupila majetek italské energetické firmy Enel. Další tři největší zahraniční dohody uzavřely čínské firmy v Singapuru.
Celkem čínské firmy od začátku roku uskutečnily v zahraničí fúze a akvizice za 12,2 miliardy dolarů. Tato suma je ale zatím daleko částkám investovaným ročně za desetileté období před pandemií nemoci covid-19. Vrcholu dosáhly investice v roce 2016, kdy se vyšplhaly na 212 miliard dolarů. V roce 2019 pak hodnota fúzí a akvizic čínských firem dosáhla 54 miliard dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.