Čínské trable. Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu země ze stabilního na negativní

Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. To znamená, že by v dohledné době mohla snížit i samotný rating. Agentura odkazuje na nižší hospodářský růst Číny ve střednědobém výhledu a na problémy v sektoru nemovitostí. Hlavní rating agentura ponechala na stupni A1.
V letech 2024 a 2025 Moody's očekává růst čínské ekonomiky o čtyři procenta. Čínské ministerstvo financí v reakci uvedlo, že zhoršení výhledu jej zklamalo, informuje agentura Reuters. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě.
Snížení výhledu na negativní odráží sílící názor agentury, že čínské úřady budou muset poskytovat finanční podporu zadluženým místním samosprávám a státním firmám. To podle agentury představuje rozsáhlá rizika pro fiskální, ekonomickou a institucionální sílu Číny. „Změna výhledu také odráží zvýšená rizika spojená se strukturálním a trvale nižším střednědobým hospodářským růstem a s neustálým poklesem v sektoru nemovitostí,“ uvádí Moody's.
„Obavy agentury Moody's ohledně výhledu růstu čínské ekonomiky, fiskální udržitelnosti a dalších aspektů jsou zbytečné,“ uvedlo čínské ministerstvo financí.
Ratingová agentura Moody's včera večer, po zavření burz, zlepšila ratingový výhled zadlužení České republiky. Ponechala hodnocení na stupni Aa3, ale související výhled zlepšila z „negativního“ na „stabilní“. Jedná se o dosud nejprůkaznější doklad toho, že mezinárodní investorská obec považuje tuzemské veřejné finance za stabilizované, resp. za takové, jimž ani ve výhledu do nejbližších let nehrozí závažnější otřes či neudržitelné spění k rozvratu.
Lukáš Kovanda: Potlesk pro vládu Petra Fialy. Dokázala stabilizovat veřejné finance
Názory
Čínská ekonomika se stále zcela nezotavila z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Na čínské hospodářství doléhá vedle krize na trhu s bydlením i zadlužení místních vlád a slabý globální růst. Vládní podpůrná opatření situaci změnila jen málo, a tak Peking úřady tlačí k dalším stimulům, poznamenal Reuters.
V letošním roce je čínská ekonomika podle Moody's na cestě k dosažení vládního cíle pětiprocentního růstu hrubého domácího produktu (HDP. V letech 2026 až 2030 očekává ratingová agentura zpomalení ročního tempa hospodářského růstu Číny v průměru na 3,8 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.