Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Čínské domácnosti ztrácejí důvěru a neutrácejí, přitom větší útraty lidí by druhá největší ekonomika světa potřebovala jako sůl. A aby toho nebylo málo, zahraniční firmy začínají ztrácet důvěru v čínskou ekonomiku.
Propadák
Příběh o oživení čínské ekonomiky od chvíle zrušení politiky nulové tolerance covidu se zdá být – slovy filmových kritiků – propadákem. Nejčerstvější údaje ukazují na rekordně vysokou nezaměstnanost mladých a klesající poptávku po úvěrech. Online prodejci během minulé neděle, kdy se v zemi konal nákupní festival 618 (druhý největší takový festival v Číně hned po „Dni nezadaných“ - pozn.red.), nezveřejnili uspokojivá čísla prodejů, což naznačuje mizející náladu Číňanů utrácet.
Malé podniky se potýkají s problémy a vláda je v krizovém režimu – hledá odpovědi od podnikatelů a ekonomů na problém, který si z velké části způsobila sama.
Čína je nejnebezpečnějším státem pro své občany na světě. Vyplývá to z dat novozélandské organizace Human Rights Measurement Initiative (HRMI), uvedl list The Guardian. Z několika desítek srovnávaných zemí celého světa vychází čínský stát v průměru nejhůře v dodržování práv týkajících se bezpečí poskytovaného státem a svobody vyjadřování.
Odvrácená strana Číny. Je nejnebezpečnějším státem pro své občany na světě, říká Human Rights
Politika
Domácnosti šetří
Již před pandemií vykazovala čínská ekonomika známky zpomalení. Ale důvěra veřejnosti nyní klesá a potápí tak ekonomiku. Po posledních letech nejsou lidé ochotni utrácet a nechtějí ani trochu riskantní investice. Koronavirové uzávěry otestovaly úspory běžných domácností – nejen kvůli ztrátám příjmů, ale také kvůli rostoucím cenám, protože základní zboží docházelo.
V roce 2022 vzrostly úspory domácností o 80 procent oproti předchozímu roku. Čínské domácnosti loni ušetřily 2,6 bilionu dolarů (přes 56 bilionů dolarů), uvedla CNN. I takto vysoké úspory však nyní spořivé čínské domácnosti v dohledné době rozpouštět nebudou.
Německá ekonomika se letos propadne o 0,4 procenta, v nadcházejícím roce by ale měla vyrůst o 1,5 procenta. V čerstvém výhledu to oznámil hospodářský institut Ifo, který ještě na jaře očekával pro letošní rok pokles hrubého domácího produktu jen o desetinu procenta.
Optimismus prognostiků se nenaplnil. Propad německé ekonomiky bude hlubší
Money
Nakopnout ekonomiku
Ve snaze nastartovat skomírající ekonomiku minulý týden Čínská lidová banka (ČLB) překvapivě snížila úrokové sazby na 1,9 procenta. „Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov. A současnými kroky stimuly ekonomiky rozhodně nekončí.
Ve druhé polovině roku 2023 by se dalo očekávat další snížení úrokových sazeb a snížení sazby povinných minimálních rezerv. Ekonomové Goldman Sachs předpokládají, že ve třetím čtvrtletí dojde ke snížení povinných minimálních rezerv, což by uvolnilo více prostředků pro poskytování úvěrů.
Firmy ztrácejí víru v Čínu
Trable čínské ekonomiky dělají vrásky na čele evropským firmám, které přehodnocují své investiční plány. Podle dat Evropské obchodní komory v Číně (EUCCC) klesl počet evropských firem, které považují Čínu jednu ze tří nejlepších destinací pro budoucí investice klesl na rekordní minima. EUCCC, která tyto údaje zaznamenává od roku 2010, to uvedla ve své výroční zprávě. Přímé zahraniční investice (FDI) do Číny letos výrazně zpomalily, a to navzdory konci politiky nulové tolerance Covidu. FDI v dolarovém vyjádření klesly mezi lednem a květnem o 5,7 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.