Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínský vývoz i dovoz v květnu rostly dvouciferně, zaostaly ale za očekáváním

Čínský export i import roste dvojciferným tempem.
Pixabay
 ČTK

Čínský vývoz v květnu meziročně stoupl o 27,9 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,52 bilionu korun) a dovoz se zvýšil o 51,1 procenta na 218,4 miliardy. Informoval o tom čínský celní úřad. Mimořádně vysoká čísla částečně souvisí s loňským propadem obchodu, který zapříčinila koronavirová pandemie. Zahraniční obchod sice roste už několik měsíců, čekalo se ale ještě silnější oživení.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se export zvýší o 32,1 procenta a import o 51,5 procenta. Dvouciferné zvýšení zahraničního obchodu zaznamenala Čína i v dubnu, kdy byl růst dovozu nejvýraznější za deset let.

Obchodní přebytek Číny ve vztahu ke zbytku světa se v květnu zvýšil na 45,53 miliardy dolarů z dubnových 42,8 miliardy. Analytici očekávali, že přebytek stoupne na 50,5 miliardy dolarů.

Za celé první čtvrtletí se čínské hospodářství zvýšilo meziročně o 18,3 procenta. Byl to největší nárůst od doby před 30 lety, kdy se údaj začal takto vyhodnocovat.

Čínská vláda provozuje strategii nulové tolerance ke covidu-19. Jako prostředky jí k tomu slouží zákazy vycházení, masivní testování, sledování kontaktů, karanténa a přísné omezení vstupu do země. Od minulého léta se objevovala jen malá ohniska, takže se ekonomika a každodenní život mohly vrátit do normálu.

Pokles dovozu hlavních komodit, jako je ropa, železná ruda, měď a uhlí do Číny, která je jejich hlavním dovozcem, může být znamením, že rostoucí trh surovin ztrácí dech. Úrovním takzvaného komoditního supercyklu zůstaly hodnoty minulý měsíc výrazně vzdáleny, píše agentura Reuters.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

Přečíst článek
Doporučujeme