Čínský zázrak. I přes vleklou krizi ekonomika letos poroste kolem pěti procent
Hrubý domácí produkt (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 4,9 procenta, uvedl čínský statistický úřad. Meziroční tempo růstu zpomalilo z 6,3 procenta v předchozím čtvrtletí kvůli slabšímu vývozu a prohloubení krize v realitním sektoru. I tak je výsledných 4,9 procenta více, než se očekávalo.
Analytici podle agentury Reuters očekávali v meziročním srovnání zmírnění tempa růstu až na 4,4 procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím HDP Číny vzrostl o 1,3 procenta. V mezičtvrtletním srovnání očekávali růst o jedno procento po zpřesněném růstu o půl procenta ve druhém čtvrtletí. Původně statistici uváděli, že ekonomika od dubna do června vzrostla o 0,8 procenta.
Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě a díky politickým opatřením v posledních měsících začala vykazovat známky stabilizace. Peking v posledních týdnech představil řadu stimulačních opatření, ale jeho schopnost podpořit růst omezují obavy z dluhových rizik a z dopadů slabšího kurzu jüanu. Měnu letos tvrdě zasáhl výraznější rozdíl ve výnosech, neboť v USA i dalších významných ekonomikách zůstávají zvýšené úrokové sazby.
Rizika trvalého oživení
Druhá největší ekonomika světa začala podle Reuters díky řadě politických opatření v posledních měsících vykazovat známky stabilizace, ale vleklá krize na trhu s nemovitostmi, který má na celkovém HDP asi čtvrtinový podíl. Nepříznivé dopady má i vysoká nezaměstnanost mladých, snížená důvěra v soukromém sektoru, zpomalením globálního růstu a napjaté vztahy s USA kvůli politice, obchodu a technologiím.
Statistický úřad rovněž uvedl, že Čína bude schopna v letošním roce dosáhnout stanoveného cíle růstu, pokud ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vykáže růst o více než 4,4 procenta. Rovněž analytici se domnívají, že vládní cíl růst kolem pěti procent bude pravděpodobně splněn.
„Zlepšení ekonomických údajů za třetí čtvrtletí snižuje pravděpodobnost, že vláda ve čtvrtém čtvrtletí představí stimulační opatření, protože růstový cíl pět procent bude splněn,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang. Pozornost vlády i trhu se podle něj přesune na výhled růstu na příští rok.
Statistický úřad zároveň oznámil, že průmyslová výroba a maloobchodní tržby v září rostly rychleji, než se očekávalo. Průmyslová výroba meziročně stoupla o 4,5 procenta, proti srpnu se nezměnila. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 5,5 procenta.
Ambiciózní klimatické cíle Evropy zůstanou bez zdrojů z Číny jen na papíře. Zelená budoucnost Evropy je tak v rukou Pekingu, píše list Financial Times. Evropa bez Číny nemůže být zelená, chybí jí zdroje
Money
Čína už letos ušetřila téměř deset miliard dolarů, v přepočtu přes 231 miliard korun, díky rekordním nákupům ropy ze zemí, na které se vztahují západní sankce. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters, která vycházela z údajů od obchodníků a rejdařů. Nezamýšleným důsledkem sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími zeměmi na Rusko, Írán a Venezuelu se tak stalo snížení nákladů na dovoz pro rafinerie v Číně, která ale také často tyto jednostranné sankce kritizuje.Třetí se směje. Čína ušetřila díky západním sankcím miliardy dolarů při nákupu ropy
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.