Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusů v Česku přibývá. Pošramocené vztahy s Moskvou na tom nic nemění

Vyhoštění ruští diplomaté z ČR odlétají zpět do Moskvy.
ČTK
Dalibor Martínek

Počet cizinců v Česku stále stoupá. To je věta, která opět otevírá aktuální zprávu o migraci do Česka, již vydává každé čtvrtletí ministerstvo vnitra. Navzdory vrbětické kauze stále přibývá i Rusů, realitní trh ale jejich přítomnost v Česku nekřiví.

Ve druhém čtvrtletí roku bylo v zemi registrováno 668 tisíc osob cizí státní příslušnosti. Ať už jde o trvalý či přechodný pobyt. V prvním čtvrtletí to bylo 656 tisíc lidí, což byl proti předchozímu čtvrtletí také nárůst.

Nejvíce je v Česku tradičně registrováno Ukrajinců. Nyní je to 183 tisíc lidí, což je o sedm tisíc víc než v prvním čtvrtletí. Vnitro k číslům nepodává výklad, nicméně lze dovodit, že půjde zejména o sezonní pracovníky. Na druhém místě jsou Slováci (125 tisíc), třetí, stejně jako v předchozím čtvrtletí, jsou Vietnamci (64 tisíc).

Čtvrtou největší zahraniční entitou v Česku jsou Rusové. Ostatní národnosti nedosahují ani polovičních čísel Rusů.

U Rusů jsou dva zajímavé aspekty. Prvním je známá jarní diplomatická roztržka. V dubnu, při emotivní tiskové konferenci, oznámili premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček vyhoštění ruských diplomatů kvůli odhalené účasti ruských špionů na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Situace se rozrostla do mezinárodního skandálu. Na české poměry největšího za posledních spoustu let.

Dělník, ilustrační foto

Politici kritizují migraci, firmy ale cizince potřebují

Programy politických stran před říjnovými sněmovními volbami hýří slovem migrace. Některá hnutí a strany ji odmítají či kritizují, ale realita je diametrálně odlišná: Cizinců v České republice léta přibývá a ve firmách a službách je jich potřeba dokonce ještě daleko víc.

Přečíst článek

Nájezdy Rusů na nemovitosti v Česku se nekonají

Česko poslalo zpět do Ruska přes šedesát zaměstnanců ambasády, a také jejich rodinné příslušníky. Rusko reagovalo podobnými čísly. Český dům v Moskvě, obří budova, kterou si země v Rusku pořídila a platí její chod, se stala domem duchů.

Jaký mělo zpřetrhání diplomatických vztahů vliv na přítomnost Rusů v Česku? Žádný. Rusů je v zemi nyní podle oficiálních čísel registrováno 45 a půl tisíce. V prvním pololetí to bylo 44 tisíc.

Druhý moment ruské přítomnosti v Česku se týká realitního trhu. Ceny bytů i přes koronakrizi stále stoupají. Aktuálně stojí metr čtvereční nového bytu v Praze přes sto dvacet tisíc korun. Panuje obecné přesvědčení, že za růstem cen jsou i Rusové, kteří do bytů různě po Evropě bezpečně parkují peníze.

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

Developeři však tento obraz nepotvrzují. „Zahraniční klienti tvoří zhruba čtvrtinu celkového počtu kupujících. Z cizinců tvoří více než polovinu Slováci. Následují lidé z bývalého Sovětského svazu, u nichž však již delší dobu sledujeme postupný úbytek,“ tvrdí Ondřej Šťastný, který pracuje pro největšího developera v zemi, společnost Central Group Dušana Kunovského.

Zpráva ministerstva vnitra se také věnuje nelegální migraci. Podle údajů úřadu přišlo do Česka za první pololetí letošního roku nelegálně 5430 lidí. To je víc než dvakrát tolik, jako za stejné období loňského roku. Převažují Ukrajinci.


Počet cizinců v Česku (k 30.6.2021)

1.    Ukrajina    183 250
2.    Slovensko    126 720
3.    Vietnam    64 261
4.    Rusko        45 488
5.    Polsko        20 805
6.    Německo    20 799
7.    Rumunsko    19 086
8.    Bulharsko    18 245
9.    Mongolsko    10 740
10.  Maďarsko    9 485

Zdroj: MVČR

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme