Co dělat, když nemám na splátku hypotéky?
Turbulentní vývoj na hypotečním trhu hraje v neprospěch dlužníků. Splátky hypoték mohou měsíčně poskočit i o desetitisíce a řadu domácností tak dostat do problémů se splácením úvěru na bydlení. UniCredit Bank připravila stručný manuál, jak takové situaci předejít a když už nastane, co je třeba udělat.
1. Nechte si od banky vypracovat nabídku před ukončením fixace
Obraťte se na banku, u které hypotéku splácíte. Nechte si od ní vypracovat nabídku na další úrokovou sazbu. Novou fixaci hypotéky je nutné řešit před vypršením té stávající. V letošním roce sazby porostou, takže není důvod čekat.
Pokud bude nová splátka nad vaše možnosti, požádejte banku o návrhy řešení. Možností je několik – od sloučení splátek vícero úvěrů do jedné měsíční splátky, přes přistoupení partnera/partnerky či jiné blízké osoby do společného splácení úvěru, až po prodloužení splatnosti (a tím snížení splátky). Žádná banka poskytující hypotéky nechce prodávat váš byt nebo rodinný dům, který slouží jako zástava hypotéky. To je až ten úplně poslední krok, pokud by se vyčerpaly všechny ostatní možnosti.
Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v květnu překročila hranici 5,3 procenta. Měsíční splátky hypotéky se ve srovnání s rokem 2017 již nyní prodraží téměř o polovinu. Úroky z hypoték navíc dál porostou, ČNB je totiž odhodlaná v boji s rostoucí inflací dál navyšovat sazby, které zdražují úvěry. Zkrátka, kdo letos refinancuje, měl by si určitě pospíšit.A je to tady. Úrok průměrné hypotéky pokořil hranici 5 procent a dál poroste kvůli ČNB
Money
2. Udělejte si finanční rezervu
Pro vytváření rezerv existují pravidla, která vám pomohou správně rozložit rozpočet. Jedním z nich je pravidlo 50:20:30. Znamená, že 50 procent příjmu by mělo jít na nutné výdaje, jako je například bydlení, doprava a jídlo. Dalších 20 procent příjmu by mělo sloužit jako finanční rezerva, pokud máte dluh, pak na splácení dluhu či pojištění. Zbývajících 30 procent tvoří osobní výdaje a volný čas, tedy například předplatné médií či streamovacích služeb, návštěva kavárny či restaurace nebo dovolená.
Jak by život vypadal s jistotou nepodmíněného příjmu ve výši 1200 eur měsíčně se rozhodli otestovat Němci. Experiment bude na rozdíl od jiných zemí financován výhradně ze soukromých zdrojů.Po tři roky 1200 eur měsíčně. Němci experimentují s nepodmíněným příjmem
Money
Pravidlo 50:20:30 není vázané na výši příjmu, slouží k určení priorit. Ušetřené peníze lze použít jako finanční polštář v případě, že je potřeba nenadálých výdajů. Na takové výdaje se doporučuje mít ušetřen ekvivalent mzdy za tři až šest měsíců.
3. Počítejte s lhůtou na vyřízení hypotéky a sledujte aktuální sazby
Vyřízení hypotéky je na straně banky rychlý proces, pokud žadatel dodá včas veškeré potřebné dokumenty. Obvykle trvá vyřízení hypotéky mezi sedmi a 31 dny. V UniCredit Bank jsme v případě, že klient poskytne všechny potřebné podklady, schopni vše vyřídit za standardní situace v průběhu pouhých pěti dnů. Ve chvíli, kdy klient požádá o hypotéku, podržíme mu výši úrokové sazby až po 45 dnů. To je nejpozdější termín pro podpis smlouvy.
4. Komunikujte s bankou včas
Nejlepší obranou je prevence, proto pravidelně vyhodnocujte svoji finanční situaci. Pokud budete mít signály, že se zhoršuje, včas zakročte – pokuste se uspořit na straně nákladů a/nebo navýšit příjmy. Jestliže to nepřinese kýžený efekt, je možné sáhnout do rezerv, máte-li nějaké k dispozici. Takový postup by měl být ale jen přechodný na překlenutí kritického období.
Češi ve svých domovech stáhli termostaty. Proti závratným účtům za plyn bojují vrstvou oblečení navíc. Mikina navrch jim v dubnu ušetřila skoro pětinu spotřeby, vyplývá to ze statistik společnosti Amper Meteo, která spotřebu energií v Česku dlouhodobě sleduje. Raději vrstvu navíc než šok z účtu za plyn. Češi snížili jeho spotřebu skoro o pětinu
Money
V každém případě platí, že pokud nemáte dost prostředků na splátku jakéhokoli úvěru, je vhodné o tom banku informovat a pokusit se ve spolupráci s ní najít řešení. Lze například požádat o změnu výše měsíční splátky nebo o odklad splátky.
Pokud má klient zároveň sjednané pojištění pro případ ztráty schopnosti splácet, měl by ihned pojistnou událost nahlásit pojišťovně, která mu poradí, jak postupovat dále.
Pomoci může také příspěvek na bydlení, o který mohou žádat i lidé s hypotékou. Příspěvek na bydlení je dávka, která přispívá osobě/rodině na úhradu nákladů souvisejících s bydlením.
5. Řešení pro případ, že se změní vaše rodinná situace
Možností, jak řešit společnou hypotéku poté, co se pár rozejde, je více. Jedním z řešení je prodat společně pořízené bydlení a získané peníze použít na splacení hypotéky. Při předčasném splacení hypotéky je potřeba počítat s administrativním poplatkem bance za vyřízení a náhradou vynaložených nákladů bance, které se s předčasným splacením pojí. V UniCredit Bank činí administrativní poplatek 1 500 korun. Náhrady za vynaložené náklady se počítají jako součin několika činitelů.
Ceny nových bytů v Praze zběsile rostou. Průměrná cena za metr čtvereční se v letošním prvním čtvrtletí dostala na 145 749 korun. To je o téměř 30 procent více než před rokem, uvádí analýza předních developerů.Ceny bytů v Praze vzrostly za rok o 30 procent. Atakují úroveň 150 tisíc za metr čtvereční
Zprávy z firem
Je samozřejmě možné prodat i nemovitost, která je stále zatížená hypotékou, v takovém případě je ale složitější najít zájemce, který splňuje podmínky pro hypotéku a který na sebe úvěr převezme. Pokud se partneři shodnou, je také možné i po rozvodu hypotéku splácet společně. Další variantu představuje odložení splátek, není to ale to nejlepší řešení. Ať už dojdete ke kterémukoliv řešení, vždy je dobré komunikovat – jak mezi bývalými partnery navzájem, tak s bankou.
Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí. Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.