Co stojí za pádem bitcoinu v posledních dnech? Fed a úrokové sazby
Držitelé kryptoměn jakýkoli propad bitcoinu rádi připisují hrozbě regulací. Za propadem bitcoinu z posledních dní však může stát také rétorika Fedu.
Nejznámější kryptoaktivum světa bitcoin v posledních dnech prožívá těžké chvíle. Během několika dní nejprve vystoupal nad částku 30 500 dolarů, čímž se bitcoin dostal na nejvyšší hodnotu od loňského června. Cena bitcoinu pozitivně reagovala na negativní zprávy z amerického bankovního trhu, který se dostal pod tlak kvůli masivním výprodejům zejména dluhopisů a musela zasáhnout americká centrální banka.
Pro zastánce bitcoinu tak kryptoměna potvrdila svou výhodu alternativy k tradičním finančním nástrojům. A ve srovnání s dalšími aktivy bitcoin za letošní rok přinesl výrazné výnosy téměř 100 procent.
Poté ale začaly masivní výprodeje a bitcoin se propadl až na aktuální hodnotu mírně nad 27 tisíci dolarů. Fanoušci a držitelé bitcoinu aktuální propad připisují na vrub spekulacím, že zejména v USA se blíží důslednější regulace bitcoinu. Posilují tím mýtus o bictoinu jako nezávislého přístavu, který se může stát cílené likvidace finančního establishmentu.
Evropský parlament schválil nařízení MiCA, což jsou pravidla regulace kryptoměnových trhů. Je to první ucelenější sada předpisů pro kryptoměnové odvětví na světě. EP schválil i další opatření, která se v odvětví kryptoměn zaměřují na boj proti praní špinavých peněz. Europoslanci za Českou pirátskou stranu opatření kritizují, chtějí zachovat určitou míru anonymity.Europarlament schválil první pravidla pro kryptoměny. Piráti byli proti
Money
Za vším hledej sazby
Za reakcí bitcoinu však může stát také jiný jev, který by již těmto spekulacím tolik nenahrával. Jak upozornil hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář v J&T Banka Podcastu věnovaném investicím, bitcoin velmi citlivě reaguje na rétoriku zejména americké centrální banky Fedu.
„Když Fed rozvolňuje měnovou politiku, bitcoin na to reaguje pozitivně, naopak při zpřísňování monetární politiky, bitcoin naopak klesá,“ vysvětluje Sklenář.
Výrazné nárůsty ceny bitcoinu tak lze vysvětlovat i tím, že část trhu spekulovalo, že se růstová fáze cyklu úrokových sazeb Fedu blíží k vrcholu. A problémy v americkém bankovním sektoru těmto spekulacím dalo zapravdu, protože je téměř jisté, že Fed při svém rozhodování o sazbách upřednostní finanční stabilitu před bojem s inflací.
Rostoucí aktivita Číny na mezinárodní scéně, nedávná návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě či naopak návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně, zintenzivňují debatu i přeskupování geopolitických sil. Tu podtrhuje i aktuální návštěva ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Brazílii. Ta pro změnu oživuje fenomén BRICS, tedy svého času rychle se rozvíjejících ekonomik Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, které prý mohou představovat ekonomického vyzyvatele Západu a otřást globálním postavením amerického dolaru coby rezervní měny číslo jedna.Soumrak dolaru? Ale kdeže. To spíš eura, plyne z dat Banky pro mezinárodní platby
Money
Dražší peníze déle
A odpovídá tomu také aktuální propad. Podle agentury Bloomberg totiž část členů Fedu v posledních dnech výrazně zostřila svou rétoriku ohledně dalšího utužování sazeb. A ačkoli stále zůstává konsenzus na tom, že Fed sazby nejspíš zvedne už jen jednou, může ale jít o poměrně razantní nárůst. A co je možná ještě důležitější, zvýšené sazby by měly podle projekcí zůstat déle, než se nyní očekává.
To přitom povede k tomu, že ty nejkonzervativnější a nejméně rizikové finanční nástroje nesou relativně vyšší výnosy. Institucionální investoři pak cítí příležitost zejména na dluhopisovém a s blížícím se obratem cyklu monetární politiky také na akciovém trhu. Proto v současnosti kumulují cash, aby mohli využít razantních nárůstů, které se očekávají ve chvíli, kdy Fed začne sazby snižovat.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.