Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a jejich posedlost hypotékami

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a hypotéky.
Zdeněk Pečený / Newstream
Dušan Kütner
duk

Velká Británie se po odchodu z EU potácí v ekonomických potížích. Experti tvrdí, že rodiště průmyslové revoluce nutně potřebuje inovace. Jenže tomu podle kritiků stojí v cestě zásadní překážka: banky zatížené hypotékami, napsal deník The Wall Street Journal.

Reklama

Velká Británie – místo zrození parního stroje, železnice a továrního systému výroby – stojí nyní v čele zpomalení produktivity ve světě. Růst výkonnosti britského průmyslu neboli produkce za odpracovanou hodinu se od finanční krize snížil na polovinu, což vedlo některé politiky k tomu, že tuto éru označili za „ztracenou dekádu" Británie. Ze sedmi největších vyspělých ekonomik světa dopadla hůře pouze Itálie.

Za vše může stárnutí populace, brexit – a banky

O příčinách se v monarchii vášnivě diskutuje a patří mezi ně stárnutí populace, přísnější regulace a odchod z Evropské unie. Ale faktor, který si získal zvláštní pozornost, je způsob, jakým britské banky přesměrovaly úvěrování ke vzkvétajícímu trhu s bydlením na úkor firem a podniků, napsal The Wall Street Journal.

Brexit hodnotí jako neúspěch dvě třetiny Britů

Tvrdé vystřízlivění. Brexit hodnotí jako neúspěch dvě třetiny Britů

Po nadšení z možnosti “znovu nabýt svobodu” vystoupením z EU přišlo vystřízlivění. Jako neúspěch hodnotí brexit většina Britů, vyplývá z aktuálního průzkumu společnost YouGov.

Přečíst článek

Bankovní úvěry na projekty, které zvyšují ekonomický výkon, jako jsou strojní technologie a software, stagnovaly. Experti a zástupci regulačních úřadů tvrdí, že tyto dva trendy spolu souvisí: Jak ceny nemovitostí stoupaly, banky přesouvaly stále více kapitálu do realit, které jsou považovány za méně rizikové, protože úvěry jsou kryty hmotnými aktivy s rostoucími hodnotami, tedy opět nemovitostmi.

Reklama

Banky jsou brzdou ekonomiky

Bankovní systém se stále více stává brzdou ekonomiky,“ řekl WSJ člen výboru pro měnovou politiku Bank of England Jonathan Haskel.

Bankovní systém se stále více stává brzdou ekonomiky,“ řekl WSJ člen výboru pro měnovou politiku Bank of England Jonathan Haskel.

Velká Británie je extrémním příkladem toho, co se dělo ve velkých ekonomikách po celém světě po větší část nového století. Centrální banky snižovaly od roku 2010 až do začátku roku 2022 úrokové sazby, aby podnikům zlevnily úvěry a investice. Ale zatímco dluh u bank prudce vzrostl, většina úvěrů a dluhů šla do nemovitostí.

Británii hrozí kvůli brexitu krach výroby elektromobilů, varuje třetí největší automobilka na světě

Británii hrozí kvůli brexitu krach výroby elektromobilů, varuje třetí největší automobilka na světě

Británii hrozí zavírání automobilových továren a zánik tisíců pracovních míst, pokud rychle nedojedná úpravu brexitové dohody. Uvedla to mezinárodní automobilová skupina Stellantis, která v Británii zaměstnává více než 5000 lidí.

Přečíst článek

Podle zprávy výzkumné společnosti McKinsey Global Institute se celková světová aktiva – včetně aktiv v držení domácností, podniků a bank – od roku 2000 do roku 2020 více než ztrojnásobila. Dvě třetiny jsou ale uloženy v nemovitostech; pouze pětina je v aktivech zvyšujících produktivitu, jako jsou továrny, strojní zařízení a infrastruktura, říká zpráva McKinsey. „Historické spojení mezi růstem čistého jmění a růstem HDP již neplatí,“ uvádí zpráva.

Nejnižší podíl aktiv podporujících růst

Mezi 10 největšími světovými ekonomikami má Británie společně s Francií nejnižší podíl čistého jmění v aktivech, která podporují ekonomický růst. Mezitím hodnoty domů ve Spojeném království a hypoteční dluhy explodovaly, podotkl WSJ. Britské banky za posledních deset let zvýšily celkový objem úvěrů na bydlení o 400 miliard liber (asi 8,8 bilionu korun), ukazují údaje Bank of England. Zadlužení podniků vzrostlo pouze o desetinu této částky.

Londýn je jen pro milionáře, bouří se davy. Metropole kolabuje

Ostrovní království zažívá nejhorší sociální nepokoje za téměř půl století. Brexit, následovaný koronavirovou a energetickou krizí prohloubily ekonomické problémy domácností. Především státní zaměstnanci se nechtějí smířit s poklesem reálných mezd, který jim znemožňuje žít v Londýně, kde řada z nich pracuje.

Přečíst článek

Velké britské banky se ve finanční krizi stáhly zpět a nikdy se doopravdy nevrátily, pokud jde o podnikatelské úvěry," uvedl Richard Davies, bývalý regionální ředitel britských obchodních bankovních operací Barclays, který nyní vede londýnský start-up Allica Bank poskytující půjčky pro malé a střední podniky.

„Velké banky jsou posedlé hypotékami na bydlení," míní. A tato posedlost hypotékami zanechává v mnohých podnicích pocit, že jsou odsunuty na vedlejší kolej, dodal.

Policisté opouštějí krachující Silicon Valley Bank v Santa Clara v americké Kalifornii, pátek 10. března 2023

Krach SVB se šíří do světa. Do insolvence míří její britská pobočka, dvě stě start-upů žádá Downing Street, aby zasáhla, jinak padnou

Důsledky největšího bankovního krachu od dob finanční krize v podobě bankrotu Silicon Valley Bank se šíří do světa. Britská pobočka banky míří podle agentury Bloomberg do insolvence a téměř dvě stě technologických firem a start-upů žádá tamní vládu, aby zasáhla, jinak jako klienti SVB zkrachují také, uvedl Bloomberg.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Čínský hospodářský zázrak se nekoná

Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme