Coinbase není další FTX, přesto hraje vabank
Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Propad způsobuje pokračující pokles ceny bitcoinu a obavy investorů po kolapsu konkurenční společnosti FTX na počátku tohoto měsíce, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
Coinbase vstoupila na burzu s tržní kapitalizací více než 85 miliard dolarů (dva biliony korun). Po 19 měsících však její hodnota klesla pod deset miliard dolarů, když za poslední čtyři obchodní seance přišla o čtvrtinu své hodnoty. Od počátku roku se akcie propadly o více než 83 procent.
Otázky ohledně zdraví konkurenční burzy FTX vyvolaly v odvětví masivní výprodeje. To přimělo některé společnosti dočasně přerušit obchodování a další k přípravě možných návrhů na bankrot. Analytici firmy Mizuho v pátek upozornili, že denní objemy v tomto odvětví mají tendenci být o 30 až 40 procent nižší než jejich průměr za celý rok.
Pro trh kryptoměn může pád burzy FTX představovat stejný okamžik jako pro svět tradičních investic krach Lehman Brothers. Může dojít ke zhroucení celého systému připomínajícího pověstný domeček z karet. Kdo přežije a u koho je krach již téměř nevyhnutelný?PŘEHLEDNĚ: Masakr na kryptotrzích pokračuje. Hrozí krachy velkých hráčů
Money
Coinbase není další FTX
Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong již dříve CNBC řekl, že jeho firma nemá žádné významné napojení na FTX, ale soucítí se všemi zúčastněnými.
Bank of America v pátek snížila hodnocení akcií společnosti Coinbase s odkazem na riziko nákazy pro kryptoměnovou platformu, i když podle ní není další FTX. To však neznamená, že je imunní vůči širšímu pádu v rámci kryptoměnového ekosystému.
Před krachem FTX byl trh uprostřed kryptoměnové zimy, kdy ceny bitcoinu a etheru klesly, což přimělo řadu firem vyhlásit bankrot. Coinbase začátkem měsíce oznámila, že ve třetím čtvrtletí její výnosy proti předchozímu roku klesly o více než 50 procent a vykázala ztrátu 545 milionů dolarů. V červnu burza propustila 18 procent zaměstnanců.
Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů (73,5 miliardy korun). S odvoláním na podání u amerického soudu ti uvedl server BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Soudní slyšení před americkým soudem bylo stanoveno na úterý.Likvidátor burzy FTX: Nikdy jsem neviděl větší chaos v účetnictví
Money
Na trhu s kryptoměnami pokračují výprodeje. Bitcoin v pondělí ztratil více než tři procenta a ocitl se nejníže za více než dva roky. Ether oslabil o šest procenta. Solana, měna, kterou propagoval a podporoval zakladatel FTX Sam Bankman-Fried, přišla za dva týdny o více než dvě třetiny své hodnoty.
Zprávy ze světa kryptoměn čtěte zde
Zhroucení impéria teprve třicetiletého Sama Bankmana-Frieda připravilo miliony lidí o nemalé finanční prostředky a pád kryptoburzy FTX s sebou stáhl stamiliony dolarů z celého trhu s kryptoměnami. Situaci zpovzdálí sledovaly významné instituce zejména v USA a Evropské unii, které nyní začnou dále tlačit na konečné určení pravidel pro kryptoaktiva, míní agentura Bloomberg.Pád kryptoburzy FTX povede k utužení pravidel pro bitcoin a spol.
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.