Covid dokáže zmenšit mozek stejně jako deset let stárnutí, zjistila studie
Po dvou letech života světové populace s covidovou pandemií vědci získávají stále nová fakta o chování a vlivu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19. Badatelé z Oxfordské univerzity nyní zjistili, že prodělání covidu může způsobit zmenšení mozku a jeho schopností jako deset let stárnutí. Dokonce i mírný případ COVID-19 může poškodit mozek a zhoršit myšlení, uvedli vědci ve studii publikované v prestižním časopise Nature.
Covid má podle vědců z oxfordského Wellcome Center for Integrative Neuroimaging „alarmující dopad“ na duševní funkce člověka. Výzkumníci identifikovali poškození mozku spojené s covidem měsíce po prodělané infekci a zmenšení jeho velikosti odpovídající až deseti letům normálního stárnutí, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na studii.
Kolem 80 procent světové populace by v současnosti mělo být očkováno nebo přijít do styku s virem způsobujícím covid-19, uvádí průzkum citovaný Billem Gatesem. Zvláště varianta omikron zajistila pravděpodobně dostatečnou imunizaci velké části lidí.Miliardář Gates: Díky promoření je víc lidí imunních než díky vakcínám. V budoucnu přijdou další pandemie
Leaders
Ke zkoumání změn v mozku využila neurovědkyně Gwenaelle Douaudová a její kolegové největší světovou databázi snímků z magnetických rezonancí mozku. Počáteční snímky mozku 785 dobrovolníků magnetickou rezonancí byly provedeny ještě před vypuknutím pandemie pro jiný výzkum, který byl součástí projektu britské Biobanky, jenž spojuje rozsáhlá genomická a podrobná klinická data pro půl milionu lidí.
Následné skenování bylo provedeno v průměru o 38 měsíců později. Do té doby mělo 401 účastníků pozitivní test na covid. Neinfikovaný zbytek sloužil jako kontrolní skupina, která byla podobná infikovaným co se týče věku, pohlaví a v mnoha rizikových faktorech včetně krevního tlaku, obezity, kouření, socioekonomického stavu a cukrovky. Účastníci studie ve věku 51 až 81 let byli většinou běloši.
Evropa hledá náhradu za ruský zemní plyn a ropu. Možná by mohly pomoci nové technologie – třeba palivo vyrobené fotosyntézou v továrně. A vůbec to nemusí být úplné sci-fi.Palivo pro auta vyrobené ze slunce, vzduchu a vody? Vědci říkají, jak na to
Money
„Byli jsme docela překvapeni, když jsme viděli jasné rozdíly v tom, jak se mozek změnil u účastníků, kteří se nakazili,” řekla Douaudová. Zda účinky přetrvávají, nebo mohou být částečně zvráceny opravou neuronových sítí, vyžaduje další zkoumání, řekla. „Mozek je pružný a dokáže se sám léčit,” dodala.
Infikovaná skupina také vykazovala o 0,2 až dvě procenta větší zmenšení velikosti mozku ve srovnání s těmi, kteří nebyli infikováni, a vykazovala větší kognitivní pokles na základě jejich výkonu při provádění složitých úkolů. To bylo spojeno s atrofií nebo smrštěním v určité části mozečku – oblasti v zadní a spodní části mozku – spojené s poznávacími schopnostmi. Rozdíly mezi infikovanými a neinfikovanými účastníky byly výraznější u starších lidí.
Tvrdá pandemická realita: počet seniorů klesl druhý rok v řadě
Politika
Snížení o dvě procenta odpovídá právě asi deseti letům života. „Nyní bude důležité identifikovat mechanismy, které vedou k této degeneraci v akutní fázi onemocnění, abychom se mohli pokusit zasáhnout,“ dodala neurofarmakologička Leah Beauchampová z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health v Melbourne.
Mezi infikovanými v průměru 4,5 měsíce před druhým skenováním vědci zjistili větší snížení tloušťky šedé hmoty v oblastech mozku spojených s čichem. Zjištění může pomoci vysvětlit zhoršený čich, který mnoho pacientů s covidem pociťuje v důsledku buď přímého virového poškození, nebo zánětu vyvolaného imunitní reakcí těla na virus.
„Ztráta šedé hmoty, která tvoří nejzevnější vrstvu mozku, představuje degeneraci,“ uvedla Beauchampová. „To je opravdu znepokojivé,” dodala.
Jak rychle Omicron do Evropy vtrhl, tak rychle i mizí. Alespoň podle politiků. Stále více zemí starého kontinentu ruší omezení spojená s koronavirem. Vědci ale varují, že je to příliš brzy.Evropa uvolňuje. Vědci ale před covidem stále varují
Politika
Virus SARS-CoV-2 je považován za respirační patogen, který napadá plíce. Při bližším pohledu na vir však lékařům dosud uniká velké množství neurologických komplikací – včetně následné zmatenosti, mrtvice a neuromuskulárních poruch – které se projevují během akutní fáze onemocnění. „Další účinky, jako je zhoršená koncentrace, bolest hlavy, senzorické poruchy, deprese a dokonce psychóza, mohou přetrvávat měsíce jako součást konstelace příznaků nazývaných ‚dlouhý covid’,“ podotkl Bloomberg.
Zjištění tak představují podle vědců pozoruhodný důkaz dopadu viru na centrální nervový systém. Bude ale zapotřebí další výzkum, aby vědci a lékaři zjistili, zda důkazy ze zveřejněné studie znamenají, že covid zhorší globální zátěž demence a neurodegenerativních stavů lidí ve společnosti, uvádí Bloomberg.
Covidová pandemie už stála světový zdravotnický systém odhadem 1,3 bilionu dolarů.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.