Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Omikron sráží trhy. Výprodeje mohou pokračovat i v týdnu

pád burzy, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Akciové trhy se kvůli omikronu propadaly, dubajská burza padá nejvíce od začátku pandemie. Omikron může odradit ČNB od dalšího zvyšování úroků, navzdory dnešním slovům šéfa centrálních bankéřů Rusnoka.

Jan Palaščák

Obchodovat s emisními povolenkami bude moci každý, kdo má mobil, říká Jan Palaščák

Jeho Amper Market přišel s unikátním systémem prodeje elektřiny. V roce 2018 jej prodal skupině Bohemia Energy Jiřího Písaříka, která před měsícem ukončila činnost. „Nemám žádné insiderské informace, jde o obyčejnou trojčlenku zvenčí, ale jsem přesvědčený, že kdyby pokračovali v původně nastaveném obchodním modelu, tak by to dneska zachránilo celou skupinu,“ říká zakladatel Amper Holdingu Jan Palaščák, který rozvíjí start-up CO2IN s globálními ambicemi rozšířit obchod s emisními povolenkami pro doslova každého, kdo má mobilní telefon. „Nejde o investiční nástroj, ale možnost, jak si smazat svou uhlíkovou stopu,“ dodává Palaščák.

Přečíst článek

Blízkovýchodní akciové trhy se dnes citelně propadaly, dubajská burza dokonce o více než pět procent, tedy nejvýrazněji od propuknutí pandemie v březnu 2020. Na Blízkém východě se s akciemi v neděli obchoduje, na rozdíl od zbytku světa. Vývoj na blízkovýchodních trzích však může předznamenat vývoj na trzích světových, až se zítra burzy po víkendu otevřou.  

Kromě dubajské burzy dnes klesaly také trhy v Saúdské Arábii, Izraeli, Egyptě, Jordánsku, Kuvajtu, Kataru i Abú Dhabí.   

Reakce na pátek 

Propad blízkovýchodních trhů ovšem odráží také výsledek pátečního obchodování v USA či Evropě, během nějž dramaticky spadly ceny ropy. Například ropa Brent zlevnila o takřka dvanáct procent. Propad cen ropy byl dokonce sedmý nejvýraznější v dějinách.  

Řada blízkovýchodních titulů vykazuje těsnou vazbu svého výkonu právě na cenu ropy, takže dnešní propad není překvapivý. Zároveň ale může signalizovat, že se globální trhy dosud nevzpamatovaly z nástupu nové varianty covidu, omikronu, a že mohutné výprodeje akcií a dalších aktiv mohou pokračovat také v nadcházejícím týdnu.  

Tlak na korunu

Pokud výprodeje budou pokračovat, pod dalším oslabujícím tlakem se ocitne také česká koruna. A to navzdory tomu, že guvernér České národní banky Jiří Rusnok v dnes publikovaném rozhovoru pro Respekt poněkud korigoval svůj čtvrteční výrok pro agenturu Reuters.

Ve čtvrtek guvernér uvedl, že si „dovede představit“, že by bankovní rada ČNB na svém prosincovém zasedání ponechala základní sazby na stávajících úrovních. Koruna během pátku v reakci na tato slova a na zvěsti o šířícím se omikronu reagovala poměrně znatelným oslabením, z úrovní pod 25,54 za euro až na takřka 25,73.  

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Jihoafrická varianta covidu drtí korunu. Pád nezbrzdil ani výrok Rusnoka

Koruna dnes dopoledne středoevropského času znehodnotila vůči euru na svoji nejslabší úroveň od začátku letošního července. Oslabila až na 25,793 koruny za euro.

Přečíst článek

Dnes však Rusnok v Respektu signalizuje, že ČNB je připravena pokračovat ve své stávající jestřábí měnové politice, a zvýšit tedy základní sazbu také v prosinci. To je v souladu s nynějším očekáváním trhu, který předpokládá, že ČNB v prosinci zvýší základní sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň rovných tří procent.  

Pokud se však v nadcházejícím týdnu budou světové trhy nadále propadat, pod tíhou obavy z omikronu, zvyšuje se riziko závažnějšího ekonomického útlumu ve světě i v ČR. V takovém případě by tedy navzdory dalšímu oslabování koruny ČNB své plány pravděpodobně přehodnotila a v prosinci ponechala základní sazbu tam, kde je.  

Jerome Powell, šéf Fed

Týden Tradera: Pokračování éry Powella a nečekaná sleva na ČEZ

Uplynulý týden byl opět nejvíce ve znamení obav z hrozící pandemie COVID 19. Vše již bylo asi řečeno přesto trhy reagovaly poměrně negativně a obava z dopadu zejména na evropské ekonomiky sílí.

Přečíst článek

Mark Zuckerberg, šéf Meta Platforms, dříve Facebooku
video

Jak zbohatnout? Přesunem skutečných peněz do virtuálního světa a zpět

Na jedné straně peněženky drtí inflace. Na té druhé fenomén kryptoměn s bitcoinem v čele způsobil, že hodně lidí pohádkově zbohatlo. A ještě zbohatne, protože velké investiční peníze světa začnou mířit do budování virtuálních světů, jak vyplývá z analýzy newstream.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ropná rafinérie

Lapeni v síti levné ropy. Saúdská Arábie zvažuje sekundární nabídku akcií firmy Aramco

Přečíst článek
Doporučujeme