Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Covid poznamenal střední odborné školy. Absolventi nemohou najít práci

Číšnice, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Epidemie covidu-19 urychlila nástup růstu nezaměstnanosti mezi čerstvými absolventy středních odborných škol. V případě vyučených se loni meziročně zvýšila zhruba o polovinu na devět procent a u absolventů s maturitou o třetinu na 6,2 procenta. Vyplývá to z analýzy Národního pedagogického institutu (NPI). Očekávaný pokles ekonomiky podle odborníků povede k tomu, že se stát bude muset víc zabývat potřebou modernizace systému vzdělávání a rekvalifikací. V souvislosti s nástupem nových technologií očekávají v nejbližších letech významné změny na trhu práce.

„Výrazně se mění situace v zájmu o absolventy. Počty absolventů se začínají zvyšovat, ale očekávaný ekonomický pokles, posílený vlivem pandemie koronaviru, povede k tomu, že bude nutno řešit problémy jejich nezaměstnanosti a uplatnitelnosti na trhu práce,“ stojí v analýze NPI.

Další vývoj podle ní bude záviset mimo jiné na budoucím vývoji epidemie covidu-19. „Krátkodobý vývoj však bude mít negativní dopad na absolventy všeobecně, protože s přijímáním nových zaměstnanců budou zaměstnavatelé velice opatrní. Očekává se pokles zaměstnanosti a propouštění, a na trhu práce tedy budou absolventům konkurovat lidé s praxí a zkušenostmi,“ uvedl institut.

Podle jeho dat začala nezaměstnanost čerstvých absolventů stoupat mírně už před vypuknutím epidemie v roce 2020 a loni dál rostla. U vyučených se přitom zvedá rychleji než u lidí s maturitou. V meziročním srovnání se zvětšila u absolventů s výučním listem předloni o 2,2 procentního bodu na 5,9 procenta. Loni trend růstu pokračoval na devět procent. V případě absolventů středních odborných škol s maturitou se předloni nezaměstnanost zvýšila meziročně o 0,9 procentního bodu na 4,7 procenta a loni na 6,2 procenta.

Nezaměstnanost v Česku dál klesá

Lidí bez práce bude přibývat. Česko je na tom ale nejlíp z EU

Česká republika si v červnu udržela nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech zemí EU. Zatímco průměr unijních zemí se drží na šesti procentech, v ČR se nezaměstnanost oproti květnu snížila o desetinu procentního bodu na 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů Eurostatu.

Přečíst článek

Nezaměstnanost vzrostla v gastronomii

Nejnižší míra nezaměstnanosti vyučených byla v minulém roce ve stavebních, elektrotechnických, zemědělských a strojírenských oborech. Její hodnoty činily 3,4 až 6,5 procenta. Naopak rychlý nárůst nezaměstnanosti absolventů s výučním listem byl patrný v oborech potravinářství, gastronomie a hotelnictví, obchodu a provozních službách, kde se míra pohybovala mezi 11,7 a 15,3 procenty. Jedná se často o obory služeb, které nejvíce zasáhla opatření proti covidu-19, podotkl institut.

Co se týče čerstvých absolventů odborných škol s maturitou, nejvíc nezaměstnaných jich v dubnu 2021 bylo hlavně v oborech gastronomie a hotelnictví nebo polygrafie. Hodnoty nezaměstnanosti v nich byly 9,3 a 8,8 procenta. Nízkou míru nezaměstnanosti, a to mezi 4,1 a 4,7 procenty, vykazovali absolventi pedagogických oborů, sociální péče a strojírenství.

Institut ve své další analýze připomněl, že odborníci v souvislosti s vývojem nových technologií předpovídají už v letech 2025 až 2030 významnou změnu potřeb trhu práce. Současné vzdělávání podle nich přitom neodpovídá dovednostem, které lidé budou v práci potřebovat. „Probíhající průmyslové změny představují výzvu nejen pro vzdělávací systém, ale i pro řadu zaměstnanců, kteří budou do budoucna potřebovat rekvalifikace nebo zvýšení kvalifikace pro nově vznikající pracovní místa,“ upozornil NPI. Stěžejní podle něj bude schopnost učit se celý život a přizpůsobovat se novým podmínkám.

Biden

USA díky vysoké zaměstnanosti nespadly do recese

Míra nezaměstnanosti v USA v červenci klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta. Vrátila se tak na úroveň před pandemií, uvedlo americké ministerstvo práce. Ekonomika vytvořila asi 528 tisíc nových pracovních míst, což je více než v červnu a více než dvojnásobek proti očekávání analytiků.

Přečíst článek

Menší zaměstnanost se podle odborníků očekává hlavně na pozicích s nízkou a střední kvalifikací, jakou mají třeba výrobní dělníci či administrativní pracovníci. Snadněji se podle nich v posledních letech hledá uplatnění tam, kde je potřeba vysokoškolské vzdělání, nebo naopak u méně kvalifikované práce, kde je obtížná automatizace úkonů. Potíže s náborem zaměstnanců jsou podle NPI zejména na pozici datový analytik, specialista na umělou inteligenci a softwary nebo vývojář aplikací.

průmyslová výroba, ilustrační foto

Vysoká inflace dusí českou průmyslovou výrobu. Firmy už propouštějí

Nejlepším lékem na inflaci je inflace samotná. Tak by se dala vystihnout aktuální situace v českém průmyslu. Rapidní inflace uplynulých měsíců vede k takzvané destrukci poptávky, protože nahlodává kupní sílu odběratelů. Nižší zájem o průmyslové zboží ovšem nutí podniky už i propouštět. Inflační tlaky však zmírňují, právě kvůli klesající poptávce.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme