Crowdfunding je v Česku stále oblíbenější, loni se v něm protočilo přes pět miliard
Objem nových investic zprostředkovaných přes takzvaný investiční crowdfunding, tedy skupinové financování firem a jejich projektů, loni v ČR stoupl o desítky procent na pět miliard korun. Letos dále poroste. Vyplývá to z ankety mezi společnostmi, které crowdfunding v tuzemsku nabízejí. Předloni objem investic stoupl o dvě miliardy na více než tři miliardy korun.
"Crowdfundingový trh v ČR bude i letos pokračovat ve svém rychlém růstu, měl by se přiblížit hranici sedm miliard korun. Meziročně tak vzroste zhruba o polovinu," uvedl provozní ředitel Fingoodu Ondřej Kozel. Crowdfundingu podle něj nahrává pomalý pokles úrokových sazeb úvěrů i hypoték. Investorům stále nabízí průměrný výnos přes deset procent, dodal.
Generálním ředitelem crowdfundingové platformy Fingood je od 1. ledna letošního roku Petr Šaštinský (57). Dosavadní generální ředitel Vít Endler opouští po pěti letech výkonnou funkci, nicméně zůstává v pozici spolumajitele a investora platformy.Novým šéfem crowdfundingové platformy Fingood se stal Petr Šaštinský
Leaders
"Celková velikost crowdfundingového trhu v Česku se v roce 2024 přiblížila hranici deseti miliard korun. Tento objem zahrnuje historické investice českých investorů prostřednictvím největších licencovaných platforem i menších nelicencovaných subjektů," řekl spoluzakladatel platformy Roier David Bystrzycki. Očekává, že v roce 2025 bude hranice deseti miliard korun významně překonána.
Ředitel pro rozvoj společnosti Investown Marek Kříž rovněž předpokládá, že crowdfundingový trh bude letos pokračovat v dynamickém růstu. Tento sektor se podle něj stává důležitou součástí české ekonomiky a investoři i firmy v něm vidí stabilní a atraktivní platformu pro financování.
Tento rozhovor s ekonomem Pavlem Kysilkou překvapivě není o inflaci, pastech Green Dealu ani o euru. Někdejší výkonný guvernér ČNB a exšéf České spořitelny s Newstream.cz mluví o síle hudby a o tom, jak se měří úspěšnost orchestrů. A také o okolnostech zrodu jednoho z neúspěšnějších porevolučních filantropických počinů u nás – Nadaci pro rozvoj České Filharmonie. Ačkoliv tato nadace existuje teprve něco málo přes rok, dokázala už přitáhnout řadu mecenášů, kteří její činnost podpořili již několik desítkami milionů korun. Jejich ambicí je dostat největší české hudební těleso mezi nejlepší hudební tělesa světa. Úspěšná prosincová šňůra v Carnegie Hall v New Yorku by měla být jen začátkem cesty na vrchol. Pavel Kysilka: Filantropii v Česku paradoxně pomohl covid a válka na Ukrajině
Leaders
Největší zájem podle Kozla bude i nadále v nemovitostním sektoru. Nyní do různých developerských projektů míří zhruba 70 procent z celkových investic. "Řada developerů musela čelit nejen vyšším úrokovým sazbám úvěrů, ale i dodatečným požadavkům na zajištění nebo dokonce faktu, že banky celý sektor nechtěly financovat. Proto hledají jiné možnosti a crowdfunding je první volbou. Tato situace se nezmění ani letos," uvedl.
Investiční crowdfunding nabízí zajímavou příležitost pro diverzifikaci portfolia, avšak nese s sebou určitá rizika, míní datový ředitel společnosti Creative Dock Adam Hanka. Mezi hlavní hrozby patří podle něj nedostatečná regulace, omezená transparentnost a hrozba selhání začínajících firem. Investoři by si měli ověřit informace o projektech, zvážit svou toleranci k riziku a investovat pouze část peněz, kterou si mohou dovolit ztratit, podotkl.
Crowdfundingové platformy musejí od listopadu předloňského roku splňovat podobná pravidla jako například investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry.
Největší tuzemská crowdfundingová platforma Hithit loni zaznamenala pokles zájemců, kteří chtěli jejím prostřednictvím získat od veřejnosti peníze na své projekty, bylo jich ale více než v posledním předcovidovém roce. Celkem loni do poloviny prosince lidé na projekty jejich tvůrcům přispěli více než 97 miliony korun. Pozitivní je, že každým rokem stoupá podíl úspěšných žadatelů o finance, loni dosáhla 60 procent, řekla serveru newstream.cz mluvčí platformy Denisa Čermáková.Přes Hithit loni lidé přispěli na projekty sto miliony. Úspěšnost žadatelů roste
Money